Wybory do izb rolniczych. Ostatnie dni na zgłoszenia kandydatów na członków rad powiatowych

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Trzy lata temu Podlaska Izba Rolnicza obchodziła jubileusz dwudziestolecia istnienia
Trzy lata temu Podlaska Izba Rolnicza obchodziła jubileusz dwudziestolecia istnienia W. Wojtkielewicz
5 lipca, czyli w najbliższy piątek, mija termin zgłaszania i rejestrowania kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych. Natomiast 28 lipca odbędą się wybory do izb rolniczych.

Osoby, które chciałyby kandydować na członków rad powiatowych izby rolniczej, powinny się zgłaszać do siedzib komisji okręgowych (najczęściej mieszczą się one w urzędach gmin). Ich wykaz można znaleźć na stronie Podlaskiej Izby Rolniczej http://www.pirol.pl/2019/06/10/komisje-okregowe-do-przeprowadzenia-wyborow-do-rad-powiatowych-podlaskiej-izby-rolniczej/.

Natomiast na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych znajduje się zalecany wzór listy osób popierających zgłoszenie kandydata na członka rady powiatowej izby rolniczej http://www.krir.pl/2014-01-03-03-23-24/wybory-do-izb-rolniczych.

Wybieramy 28 lipca

A 28 lipca rolnicy będą wybierać członków rad powiatowych izb rolniczych. Istotną zmianą podczas tegorocznych wyborów jest to, że jeśli w okręgach dwumandatowych będzie tylko dwóch kandydatów, wybory nie będą przeprowadzane (podobnie gdy w okręgu jednomandatowym będzie jeden kandydat).

Czytaj też: Podlaska Izba Rolnicza obchodziła jubileusz dwudziestolecia [zdjęcia]
Kto może wybierać? Osoby będące podatnikami podatku rolnego, posiadające hektar gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. Rolnicy mogą sprawdzić czy zostali umieszczeni w spisie osób uprawnionych do głosowania w wyborach do Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w woj. podlaskim. Spisy wyborców będą udostępnione do publicznego wglądu w siedzibach gmin, najpóźniej na 14 dni przed dniem wyborów.

Niewielu idzie wybierać

W poprzednich wyborach frekwencja w woj. podlaskim wynosiła 2,74 proc. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te okręgi wyborcze, w których było więcej kandydatów niż mandatów to frekwencja była równa 4,98 proc.

Skąd tak małe zainteresowanie rolników? Według Marka Siniło, wiceprezesa Podlaskiej Izby Rolniczej, do głosowania jest dopuszczona zbyt duża ilość osób.

- Głosować może osoba, która ma hektar ziemi - podkreśla Marek Siniło. - Ale co to za rolnik? Taka osoba nie jest zainteresowana wyborami di izb rolniczych.

Natomiast, jeśli chodzi o kandydatów do rad powiatowych, według wiceprezesa PIR, ludzi może zniechęcać fakt, że działalność w izbach rolniczych jest pracą całkowicie społeczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory do izb rolniczych. Ostatnie dni na zgłoszenia kandydatów na członków rad powiatowych - Gazeta Współczesna