Spis treści
ARiMR, doradcy i rolnicy przygotowują się do zmian
Od miesięcy w Polsce trwają szkolenia dotyczące zmian w płatnościach dla rolników od 2023 roku. Wciąż tematy związane z dopłatami i wymogami są poruszane na dość dużym poziomie ogólności, jak mówią sami doradcy prowadzący szkolenia dla rolników.
Zastrzegają, że wiele zapisów wymaga uściślenia, brakuje szczegółowych rozporządzeń. Podkreślają również, że mimo to ważne jest, by już teraz zorientować się, co będzie obowiązkiem w 2023 i latach kolejnych, co wiąże się z dodatkowymi płatnościami, ale nie stanowi obowiązku.
Będę kolejne szkolenia o konkretnych ekoschematach, technicznym aspektom wnioskowania, Platforma do składania wniosków, czyli aplikacja eWniosekPlus jest w gruntownej przebudowie.
Warunkowość zamiast wzajemnej zgodności
Warunkowość to pojęcie, które mieści szereg wymogów stawianych wszystkim gospodarstwom, które zamierzają wnioskować o jakiekolwiek płatności. Warunkowość to następca wzajemnej zgodności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia to tak:
Podstawowy, obowiązkowy element płatności bezpośrednich. Kładzie większy nacisk na kwestie środowiskowe i klimatyczne. Będzie połączeniem obecnych wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności (w skład której wchodzą normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska – normy GAEC i podstawowe wymogi w zakresie zarządzania – wymogi SMR).
Warunkowość wskazuje normy (GAEC) i wymogi (SMR) w podziale na główne obszary oddziaływania, którymi ą klimat i środowisko; woda; gleba; różnorodność biologiczna i krajobraz; zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowotność roślin; dobrostan zwierząt.
Normy od 2023 roku zostały rozbudowane. Samo zazielenianie nie znika, znika płatność za zazieleniania, a wymogi zostają, tłumaczą specjaliści ODR. Przyjrzyjmy się owym normom i wymogom.
Normy i wymogi warunkowości, czyli co musi realizować rolnik od 2023 roku?
Norma GAEC 1: Utrzymywanie trwałych użytków zielonych w oparciu o stosunek powierzchni trwałych użytków zielonych do powierzchni użytków rolnych na poziomie krajowym.
Udział trwałych użytków zielonych (TUZ) w powierzchni gruntów rolnych w skali całego kraju nie może się zmniejszyć o więcej niż 5 proc. w stosunku do roku referencyjnego 2018.
ARiMR: dość istotnie zmieniła się metodyka obliczania wartości referencyjnej dla gospodarstw poniżej 5 ha, może się pojawić zmniejszenie o 5 proc.
Norma GAEC 2: Ochrona terenów podmokłych i torfowisk. Wdrożenie jest planowane od 2025 r. To nowa norma, szczegółowe przepisy do niej nie powstały. Sygnalizuje się dodatkowe wymogi ochronne dla podmokłych łąk, pastwisk.
Norma GAEC 3: Zakaz wypalania gruntów rolnych, czyli dobrze znany rolnikom.
Norma GAEC 4: Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych. Ta norma również nie zaskoczy rolników, jednak nastąpi tu istotna zmiana.
Do tej pory strefy wynosiły 5, 10, 20 metrów do cieków wodnych, zbiorników, wód powierzchniowych, w tej chwili wprowadzony będzie zakaz stosowania nawozów i środków ochrony roślin w odległości co najmniej 3 metrów. Będzie to strefa wyłączona zawsze, podstawą weryfikacji będą rejestry zabiegów, nawożenia.