Do sprawy pomocy suszowej odniósł się minister Jan Krzysztof Ardanowski w sobotę 9 lutego w Ostródzie (wideo z wypowiedzią powyżej)

Od końca stycznia ARiMR znów wydaje decyzje o przyznaniu pomocy suszowej

Wydawanie decyzji wznowiono jeszcze pod koniec stycznia (28.01). Chodzi o decyzje przyznające jednorazową pomoc finansową rolnikom poszkodowanym przez suszę lub powódź w 2018 roku. "Pod koniec 2018 r. Agencja musiała wstrzymać wypłatę tych rekompensat z powodu wyczerpania przez Polskę dostępnego limitu pomocy de minimis w rolnictwie".

Straty w rolnictwie były ogromne. W trakcie szacowania, a potem spływania wniosków okazało się, że pieniędzy potrzeba więcej, niż na początku zaproponował rząd. Pulę zwiększono. Do ARiMR trafiło w przedłużanym naborze w ubiegłym roku 334 749 wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w związku ze szkodami poniesionymi w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę lub powódź.

Kwota strat wskazana we wnioskach wyniosła blisko 2,2 mld zł. "Rząd na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ardanowskiego podjął więc decyzję o zwiększeniu o ponad 700 tys. zł puli środków na rekompensaty".

Do tej pory rekompensaty otrzymało 211 091 rolników. Na ich konta agencja przekazała prawie 1,6 mld zł. "Tylko po ponownym uruchomieniu wypłaty rekompensat, czyli od 28 stycznia, Agencja do 4 lutego zrealizowała 26 148 płatności na kwotę ponad 201 mln zł".

W woj. kujawsko-pomorskim susza dotknęła 38 tys. gospodarstw

Wyniki szacowania suszy rolniczej w województwie kujawsko-pomorskim podsumowali uczestnicy Zespołu Doradczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Wsi i Rolnictwa podczas posiedzenia 4 lutego. W regionie pokrzywdzonych zostało 38 tys. gospodarstw. - Na bardzo dużą skalę zostały już wypłacone odszkodowania, ale jeszcze cały czas ten proces wypłaty odszkodowań trwa – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Zobacz też: Pomoc po suszy i podsumowanie strat. Do kiedy będzie wypłacana? "Skala zaskoczyła nawet nas" [wideo]