Wysoka polaryzacja buraka cukrowego. Związek Producentów Cukru podsumował kampanię 2021/2022

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polaryzacja buraka wzrosła o prawie dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 17,21 procent.
Polaryzacja buraka wzrosła o prawie dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 17,21 procent. pixabay.com/danieljuengling1995
W porównaniu do ubiegłego roku średni czas kampanii wydłużył się o 6 dni, wzrosła średnia wielkość upraw, a plony przekroczyły 61 ton z jednego hektara – podsumowuje Związek Producentów Cukrów w Polsce. Kampania cukrownicza 2021/2022 zakończyła się 30 stycznia 2022 roku.

Wyniki kampanii cukrowniczej 2021/2022

Zakończona kampania obfitowała w podpisanie umów na uprawę i dostawę buraków cukrowych z 27 294 rolnikami, od których zakupiono ponad 15,2 mln ton buraków. Wyprodukowano ponad 2,3 mln ton cukru, co daje znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego sezonu. Z kolei średni czas trwania kampanii u czterech producentów zrzeszonych w związku to prawie 123 dni – o 6 więcej niż w zeszłym roku.

Wzrosła polaryzacja buraka cukrowego

Także polaryzacja buraka wzrosła o prawie dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 17,21 procent.

- Od trzech lat obserwowaliśmy w Polsce spadek polaryzacji buraków cukrowych. Wskaźnik ten określa jakość korzeni buraków, im jest on większy, tym większa jest koncentracja cukrów (procent polaryzacji). Na szczęście kampania 2021/2022 przyniosła nam zdecydowany wzrost i surowiec odznaczył się średnio 17,21 proc. zawartością cukru - komentuje Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru w Polsce.

Warunki pogodowe nie zawsze korzystne

Początek 2021 roku nie był łaskawy dla plantatorów. Oddziaływanie wody, silne uszkodzenia spowodowane wiatrem, przymrozki – to wszystko miało wpływ na produkcję. Dopiero późniejsze warunki atmosferyczne sprzyjały w większości zbiorom korzeni.

To też może Cię zainteresować

W 2021 wielu plantatorów było zmuszonych do wiosennych przesiewów z powodu żerowania szkodników. Na wielu plantacjach zaobserwowano naloty mszyc, warunki atmosferyczne sprzyjały występowaniu chwościka. Zmniejszyło się za to nasilenie chorób i liści. Aby zapobiec skali rozwoju chwościka, część plantatorów zawczasu zastosowała ochronę fungicydami zgodnie z zaleceniami.

Źródło: inf. prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera