Bydło mleczne
- krowy pierwiastki młodsze - PL 005304213019 - OHZ Dębołęka Sp. z o.o Dębołęka
- krowy pierwiastki starsze - PL005394234109 - GR Radosław Wolski, Poniatów
- krowy w II laktacji - PL 005319925846 - GR Tomasz Bartoszek, Strachanów
- krowy w III laktacji i starsze - PL 005315279264 - OHZ Dębołęka Sp z o.o., Dębołęka
- jałówki I GRUPA - PL 005393604682 - GR Radosław Wolski, Poniatów
- jałówki II GRUPA - PL 005377016395 - GR Radosłwa Wolski, Poniatów
- jałówki III GRUPA - PL 005326034012 - Roman Matusiak, Oraczew
- jałówki IV GRUPA - PL 005412049203 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów
- jałówki V GRUPA - PL 005321727117 - GR Tomasz Bartoszek, Strachanów
- jałówki VI GRUPA - PL 005398990049 - Andrzej Dałek, Bąków Dolny
- jałówki VII GRUPA - PL 005410017310 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów
- jałówki VIII GRUPA - PL 005377016081 - GR Radosław Wolski, Poniatów
Tytuł Superczempionów otrzymały:
- KROWY - PL 005315279264 - OHZ Dębołęka Sp. z o.o Dębołęka
- JAŁÓWKI - PL 005410017310 - GR Tomasz Kocięba, Kolonia Łaznów
Owce
Rasa - numer rejestracyjny zwierzęcia - hodowca
Czempiony wśród maciorek:
- BOM - PL100011693601 - Michał Miniatorski
- Ile de France - PL 10009874326 - Łukasz Siwek
- Wrzosówka - PL 10001796374 - Zofia Łaska
- Coriedale - PL 100010818449 - Marcin Sygitowicz
- Świniarka - PL 100028600302 - Alojzy Gruszecki
- Merynos Polski - PL100014065603 - Jacek Cebula
- Wielkopolska - PL 10007833561 - Agata Dybowska
Czempiony wśród tryków:
- BOM - PL 100015269239 - Michał Miniatorski
- Ile de France - PL 100016566900 -
- Wrzosówka - PL100011239052 - Zofia Łaska
- Coriedale - PL100012354198 - Marcin Sygitowicz
- Świniarka - PL 100011642524 - Alojzy Gruszecki
- Czarnogłówka - PL 100025825401 - Szymon Drutowski
- Merynos Polski - PL100015785395 - Jacek Cebula
- Wielkopolska - PL 100014991896 - Agata Dybowska
- Żelaźnieńska - PL 100025825401 - Jarosław Drutowski
Tytuły superczempionów zostały przyznane:
- TRYK - WIELKOPOLSKA - Agata Dybowska
- MACIORKA - IDF - Łukasz Siwek
Króliki
Łódzki Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza oceniał jakość hodowli królików i przyznał nagrody właścicielom hodowli w poszczególnych rasach:
- Nowozelandzki Biały - Piotr Pietraszczyk
- Nowozelandzki Czerwony - Tadeusz Małek
- Belgijski Olbrzym Szary - Andrzej Błaszczyk
- Wielki Jasno-Srebrzysty - Paweł Woźny
- Belgijski Olbrzym Szary - Krzysztof Drzewiecki
Tytuły superczempiona został przyznany Arturowi Lewandowskiemu za hodowlę królika rasy wiedeńskiej białej.
Natomiast Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej z siedzibą w Rudzie przyznał tytuły czempionów następującym hodowlom:
- FBN - Małolepszy Eugeniusz
- WN - Pałka Grzegorz
- WC - Gradowski Krystian
- PC - Rybka Sławomir
- Karzełek Rex Dalmatyńczyk - Kmieć Bogusław
- FBN - Krzemiński Kacper
Tytuł superczempiona otrzymał Małolepszy Eugeniusz.
Konie
Tytuły czempionów otrzymały konie:
kategoria - nazwa/ nr zwierzęcia - właściciel
- Klacze ras szlachetnych - Lukrecja - Stadnina Konie Walewice
- I klasa Klacze dwiletnie i starsze - KUC - Smmy Arabika - Bubas Sławomir
- II klasa Ogiery dwuletnie i starsze - KUC - Sarnau Armando - Sipinski Edward
- Klaczki roczne zimnokrwiste - Robena - Matyjasik Mariusz
- Klaczki dwuletnie zimnokrwiste - Gerda - Duda Helmut
- Klaczki trzyletnie i starsze zimnokrwiste - Missne - Dziedziczak Tomasz
Tytuły supeczempionów dostali:
- I klasa Klacze dwiletnie i starsze - KUC - Smmy Arabika - Bubas Sławomir
- II klasa Ogiery dwuletnie i starsze - KUC - Sarnau Armando - Sipinski Edward
- Klaczki trzyletnie i starsze zimnokrwiste - Missne - Dziedziczak Tomasz
Nagrody państwowe dla rolników
W czasie niedzielnych podsumowań wręczone zostały wręczone odznaczenia Ministra Rolnictwa za zasługi dla polskiego rolnictwa. Nagrody odebrali:
Rolnicy z gminy Kiernozia
- Lus Stanisław
- Kazimierczak Tadeusz.
Rolnicy z gminy Kocierzew
- Dałek Marek
- Kołodziejczyk Barbara
- Wojciechowski Waldemar
- Siekiera Sławomir
- Buczek Wincenty
- Piekacz Jan
- Siewiera Dariusz
- Skomiał Katarzyna
- Brzozowski Arkadiusz
- Pszenicki Bogdan
- Siekiera Waldemar
- Tuszyński Jerzy
- Zakościelny Władysław
- Piekacz Ryszard
- Sieczkowski Bogdan
Rolnicy z gminy Chąśno
- Gawroński Tadeusz
- Miksa Henryk
Rolnicy z gminy Rybno
- Papiernik Grzegorz
Konkurs wyrobów mnleczarskich
Wystawie w Bratoszewicach towarzyszył rozegrany wcześniej konkurs mleczarkski. Wzięło w nim udział 6 spółdzielni mleczarskich:
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ozorkowie
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach
Na podstawie oceny jakościowej komisja wybrała najlepszych. Nagrody otrymały:
- OSM w Łasku za najwyższą jakość sera „Łasdamer”
- OSM WART-MILK w Sieradzu za wysoką jakość kefiru „MU!” 1,0% zawartości tłuszczu
- OSM w Ozorkowie za utrzymanie wysokiej jakości serów dojrzewających
- OSM „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach za utrzymanie najwyższej jakości wyrobów mlecznych
- OSM w Skierniewicach za wysoką jakość i szeroki asortyment serów typu Mozzarella
- OSM w Głuchowie za utrzymanie wysokiej jakości masła Ekstra.
Przyznano również wyróżnienia:
- · za sery twarogowe dla OSM w Głuchowie
- · za Ser na Grilla i Patelnię dla OSM w Ozorkowie
- · za sery twarogowe dla OSM w Łasku
- · za kefir Robiko 1,5% tłuszczu dla OSM „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach
- · za śmietanę 18% tłuszczu dla OSM „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach.
Konkurs wyrobów piekarniczych
Konkurs wyrobów piekarniczych odbył się bezpośrednio w trakcie trwania wystawy i targów. Komisja konkursowa w ocenie brała pod uwagę: wygląd zewnętrzny, cechy skórki, cechy miękiszu, smaku i zapachu. Nagrodzono:
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ozorkowie za najwyższą jakość wyrobów piekarniczych
- PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska za pieczywo razowe z ziarnami chia
- PPHU Piekarstwo-Cukiernictwo „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski za Bułkę Grabiankę
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleby popularne mieszane
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Szadku za Chleb Polski
- Piekarnia Rustykalna Adam Dryzner za placek drożdżowy
- Piekarnia „Brzeziński” Mariusz Skrzypiński za Chleb żytni z Goją
- ZPH Piekarstwo-Cukiernictwo Renisław Zwoliński za chleb na mleku kozim.
Przyznano również wyróżnienia:
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleb okolicznościowy
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za chleb dla diabetyków i „od serca”
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ozorkowie za bułkę toskańską
- Piekarnia Rustykalna Adam Dryzner za pieczywo półcukiernicze
XII konkurs dla wystawców „Najbezpieczniejsza prezentacja zwierząt hodowlanych”
Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi przeprowadził XII konkurs dla wystawców pt. „Najbezpieczniejsza prezentacja zwierząt"
Zwycięzcą konkursu została Katarzyna Marcińczak z Kosowa (gm. Moszczenica), prezentująca konie polskie rasy zimnokrwistej.
W tegorocznej edycji etapu regionalnego, laureatami zostali:
- 1 miejsce Małgorzata Przybysz z miejscowości Bryski, gm. Góra św. Małgorzaty,
- 2 miejsce Anna i Tadeusz Wieteska ze Złakowa Kościelnego, gm. Zduny
- 3 miejsce Wioletta i Paweł Brzozowscy z Chruśla, gm. Kiernozia.
- Za miejsce 4. nagrodę otrzymali Agata i Karol Marczakowie z miejscowości Bryski Kolonia, gmina Góra św. Małgorzaty.
- Miejsce 5. zajęli Marlena i Damian Rusek z Mięsośni, gmina Głowno.
Wyróżnienia otrzymali:
- Krzysztof Gąsiorek z Wardzynia (gm. Brójce)
- Aneta i Tomasz Dyśko z Obidówka (gm. Kutno)
- Anna i Łukasz Lasoniowie z Łodzi
- Patrycja i Michał Sobińscy z Besiekier (gm. Grabów)
- Bożena i Stanisław Rynkiewiczowie z Domaniewic
Laureaci trzech pierwszych miejsc zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego konkursu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?