Wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych w 2022 roku. Kowalczyk: Jesteśmy znaczącym eksporterem i producentem żywności

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Henryk Kowalczyk przekazał dane dot. eksportu polskich towarów rolno-spożywczych w 2022 roku.
Henryk Kowalczyk przekazał dane dot. eksportu polskich towarów rolno-spożywczych w 2022 roku. Adam Jankowski/Polska Press
Eksport produktów rolno-spożywczych ma się dobrze, o czym świadczą dane z 2022 roku. Jak przekazał na konferencji minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, jego wartość osiągnęła 47,6 mld euro, dla porównania w 2021 r. było to ok. 37 mld euro. W skali roku wzrost wyniósł 26,7 proc., co pokazuje, że Polska jest istotnym graczem na rynku żywnościowym. Co najczęściej trafiało do innych państw?

Spis treści

Rolnictwo jest znaczącą sferą produkcji

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że ubiegły rok był nietypowy, ze względu na wojnę i rosnące ceny, sektor rolniczy nie miał łatwo. Krajowi rolnicy oraz producenci osiągnęli jednak ogromny sukces. Wartość eksportu znacznie wzrosła, poprawiło się także saldo handlu rolno-spożywczego. W 2021 roku była to kwota 12,4 mld euro na plus, w 2022 r. jest to już 15 mld euro na plus.

- Świadczy to o wielkiej sile eksportu, polskiego rynku rolno-spożywczego i produkcji rolnej – podkreślił szef resortu.

Eksportowe hity. Te produkty trafiały do UE i krajów trzecich

Nasze produkty przekazywane były najczęściej do krajów Unii Europejskiej, ale też do krajów trzecich.

Do europejskich krajów wywożono głównie:

  • drób,
  • papierosy,
  • produkty mleczne,
  • mięso wołowe,
  • pieczywo i wyroby piekarnicze,
  • cukier,
  • a także wyroby czekoladowe.

Do innych państw, np. Wielkiej Brytanii, Ukrainy, USA czy Arabii Saudyjskiej eksportowano przede wszystkim:

  • produkty mleczne,
  • drób
  • i pszenicę.

Kowalczyk wspomniał też o warzywach i owocach. Zamknięty rynek wschodni powodował, że trzeba było szukać innych kierunków zbytu, ale mimo wszystko, ten sektor też utrzymał się w kwestii eksportu.

- Mimo sytuacji wojennej, trudności na rynku, kosztów produkcji, cen nawozów, które mocno dotykały rolników, eksport rozwijał się znakomicie – podsumował wicepremier.

Dokąd eksportowano nasze produkty?

74 proc. kierunków eksportowych stanowiły kraje Unii Europejskiej. Największym importerem są Niemcy, następnie Niderlandy, Francja, Włochy i Czechy. Resztę, 26 proc., stanowią kraje trzecie, na czele: Wielka Brytania, Ukraina i Stany Zjednoczone.

Warto też zwrócić uwagę na nietypowy kierunek – Izrael. Tam w 2022 r. wzrost eksportu podniósł się o 50 proc. Co trafiało na tamtejszy rynek?

- Przede wszystkim wyroby mleczarskie, ale też wołowina – to dwa segmenty, które mają znaczenie – przyznał szef resortu. Wyraził też nadzieję, że eksport będzie się dalej rozwijał, podobnie jak bilans handlowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera