Z tych powodów najczęściej w 2021 roku rolnicy ponosili szkody

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych postanowiło przyjrzeć się powodom, dla których rolnicy potrzebują odszkodowań, co sprawiło, że ponieśli straty. W ten sposób powstała piątka najczęstszych przyczyn powodujących szkody. Przy okazji przypominamy, co rolnik może ubezpieczyć z dopłatą z budżetu państwa.

Nie dziwi, że 7 z 10 najczęstszych przyczyn szkód wiąże się ze złymi warunkami atmosferycznymi. W pierwszej piątce znajdują się:

 • huragany 16,7%
 • straty po zalaniach spowodowanych żywiołami 13,8%
 • grad 13,3%
 • uderzenie pioruna 10,5%
 • opady śniegu 5,4%

Najwyższe odszkodowania 2021 dla rolników

65 ze 100 najwyższych odszkodowań dotyczy szkód spowodowanych ogniem. "W rekordowej pod tym względem szkodzie straty sięgnęły ok. 1,3 mln zł. Dla porównania – najwyższa wypłata po huraganie wyniosła 263 tys. zł, a po zalaniu 166 tys. zł", podaje Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Towarzystwo dodaje, że kosztowne potrafią być też szkody po nieszczęśliwych wypadkach – najwyższe odszkodowanie za obrażanie ciała wyniosło blisko 460 tys. zł. Z kolei jedna ze szkód spowodowanych przez zwierzęta została oszacowana na 370 tys. zł.

Rolnik może ubezpieczać rośliny i zwierzęta z dopłatą

Rolnicy mają obowiązek ubezpieczania budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw polowych objętych dofinansowaniem i zwierząt gospodarskich, a także do posiadania OC rolnika. Do części z tych zobowiązań dopłaca państwo.

To też może Cię zainteresować

- Tegoroczny limit środków przeznaczonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dopłaty jest bardzo wysoki, naszym zdaniem zagwarantuje możliwość skorzystania z dopłat wszystkim zainteresowanym - informował pod koniec października Paweł Ochmański, dyrektor biura produktów detalicznych i MSP w PZU.

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477) stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

 • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
 • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z 7 zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2021 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich:

 • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
 • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
 • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
 • TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu.

Źródła: Compensa TU S.A., MRiRW, PZU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera