Za co ARiMR nakłada kary po kontrolach? Agencja podaje, w ilu gospodarstwach zmniejszyła lub odebrała wypłaty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy, ubiegając się o dopłaty, są zobowiązani do przestrzegania szeregu norm i wymogów.
Rolnicy, ubiegając się o dopłaty, są zobowiązani do przestrzegania szeregu norm i wymogów.
Co roku ARiMR kontroluje część gospodarstw zgłoszonych do dopłat. Kontrola w niektórych przypadkach oznacza sankcje - okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Kary za nieprawidłowości wykazane podczas kontroli foto lub inspekcji terenowej to zmniejszenie, odebranie lub nieprzyznanie dopłat. Ilu rolników straciło w ten sposób część lub całość dopłat bezpośrednich i innych płatności obszarowych?

Spis treści

Co roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontroluje ok. 5 procent gospodarstw zgłoszonych w danym sezonie do dopłat. Kontrole mają weryfikować to, czy deklaracje zawarte we wniosku mają potwierdzenie w rzeczywistości. Chodzi o wykrywanie ewentualnych wyłudzeń. Więcej piszemy o tym tu:

Ilu rolników ma zmniejszane, odbierane lub nieprzyznawane płatności bezpośrednie?

Agencja przekazała nam dane podsumowujące kampanię dopłat 2021, realizacja tej z 2022 roku jeszcze trwa. Po wypłacie zaliczek ARiMR przekazuje producentom rolnym płatności końcowe i ma na to czas do końca czerwca 2023 roku.

W ramach kampanii 2021 wnioski złożyło ok. 1,3 mln rolników. ARiMR podaje, że:

W 2021 roku kontrole płatności bezpośrednich objęły ok. 59 tys. beneficjentów. Standardowo ARiMR dokonuje inspekcji przez cały rok. W niektórych przypadkach o terminie wizji lokalnej decyduje rodzaj podjętych przez rolnika zobowiązań.

Najczęstszy powodem nakładania kar na rolników, po przeprowadzonych kontrolach, są te dotyczące zawyżenia deklaracji. Warto zaznaczyć, że nie zawsze chodzi o celowe wymuszenia, czasem to nieprecyzyjne oznaczenia na mapie we wniosku. Nieumyślność lub celowość ma wpływ na wymiar sankcji, o czym piszemy w kolejnych akapitach.

Przyczynami zmniejszenia, odebrania lub nieprzyznane płatności bezpośrednich były:

 • zawyżenie deklaracji (39 951 przypadków),
 • opóźnienie w złożeniu wniosku (21 192),
 • niespełnienie wymogów przyznania wsparcia (5 610),
 • opóźnienie w złożeniu zmiany do wniosku (4 036),
 • niezadeklarowanie wszystkich gruntów rolnych (246),
 • stworzenie przez producenta rolnego kwalifikujących go do uzyskania płatności sztucznych warunków (78),
 • uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli (26).

Za co rolnik może stracić dopłaty?

Rolnik, który składa wniosek o płatności bezpośrednie, przyjmuje zobowiązanie do spełnienia norm dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w Dobrej Kulturze Rolnej zgodnej z ochroną środowiska (normy DKR) oraz podstawowych wymogów z zakresu zarządzania.

Normy i wymogi określono łącznie jako zasady wzajemnej zgodności. W praktyce oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych przez rolników płatności bezpośrednich, a także płatności obszarowych w ramach PROW na lata 2007-2013 i PROW na lata 2014-2020 ze spełnianiem przez nich określonych wymogów.

Płatności z PROW objęte wymogami i normami wzajemnej zgodności to płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW), rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, na zalesianie gruntów rolnych.

Wymogi zostały podzielone na 3 obszary:

 • środowisko, zmiany klimatu oraz utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej;
 • zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowie roślin;
 • dobrostan zwierząt.

Za przeprowadzenie kontroli odpowiada ARiMR oraz Inspekcja Weterynaryjna.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

ARiMR: W przypadku nieprzestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności konsekwencją jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych rolnikowi płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach niektórych działań nieinwestycyjnych PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020.

O ile procent ARiMR może zmniejszyć dopłaty i kiedy odebrać je w całości?

Wykrycie nieprawidłowości w czasie kontroli może skutkować:

 • zmniejszeniem lub nieprzyznaniem płatności w danym roku,
 • wieloletnimi sankcjami,
 • całkowitym wykluczeniem z ubiegania się o pomoc.

Jeśli rolnik uniemożliwi przeprowadzenie czynności kontrolnych, ARiMR może nie nie przyznać mu płatności, nakazać zwrot przyznanej pomocy lub odmówić płatności. W 2021 roku były 26 takich przypadków, kiedy rolnicy nie dopuścili do kontroli.

Niezgodności bywają efektem pomyłek, ale też celowego działania. Obowiązuje podstawowe rozróżnienie niezgodności z przepisami, na takie, które wynikają z zaniedbania rolnika (nieumyślność) lub winy rolnika (celowość).

Wysokość sankcji, czyli procent obniżenia płatności, zależy od rodzaju i skali naruszenia norm i wymogów.

Aby ocenić skalę naruszenia, każda niezgodność oceniana jest pod kątem 3 kryteriów:

 • zasięgu,
 • dotkliwości,
 • trwałości.

Wysokość pomniejszenia dopłat w przypadku, gdy stwierdzona niezgodność wynika z zaniedbania ze strony rolnika, obniżka stanowi z zasady 3 proc. całkowitej kwoty płatności. W zależności od stopnia naruszenia sankcja może zostać obniżona do 1 proc. lub zwiększona do 5 proc.

Za celowe niezgodności obniżka będzie już znacznie wyższa i standardowo będzie wynosić 20 proc. całkowitej kwoty. ARiMR może zdecydować o obniżeniu procentu do wysokości nie mniejszej niż 15 proc. lub zwiększeniu do 100 proc. całkowitej kwoty.

W przypadku powtarzalności, czyli wykryte zostaje naruszenie u rolnika z tym samym wymogiem lub normą więcej niż raz w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych, wówczas naliczony procent sankcji zostanie pomnożony x 3, jednak maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 15 proc. całkowitej kwoty płatności.

Będą zmiany w wymogach. Zasady wzajemnej zgodności zastąpi warunkowość

Rok 2023 przyniesie duże zmiany w dopłatach bezpośrednich. Poza tym, że pojawi się nowy mechanizm w postaci ekoschematów, modyfikacji ulegną wymogi i normy, które zostały określone mianem warunkowości.

Warunkowość to podstawowe pojęcie, które obejmuje zestaw wymogów, które są stawiane wszystkim gospodarstwom, które zamierzają się wnioskować o jakiekolwiek płatności. Na trwających w całym kraju szkoleniach doradcy tłumaczą, że nie znikają np. wymogi dotyczące zazieleniania - znika sama płatność. Normy zostały rozbudowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro