Spis treści
Przyczyny marnowania żywności są różne, w tym:
- zbyt duża produkcja,
- problemy z transportem, składowaniem i dystrybucją,
- brak planowania posiłków w domu.
Polacy wyrzucają do kosza najczęściej pieczywo, świeże owoce, warzywa, wędliny oraz napoje mleczne. W okresie świąt wyrzucamy nawet o 30 proc. jedzenia więcej.
Jedzenie ląduje w koszu na śmieci
Niestety, cały czas marnujemy bardzo dużo jedzenia. Przyczyną tego jest m.in. nadmiar zakupów, brak planowania oraz gotowanie zbyt dużej ilości potraw.
Dodatkowo okres pandemii wykształcił w nas nawyki zakupowe, które mogły zwiększyć skalę problemu, gdyż z przeprowadzonego badania na zlecenie firmy McCormick i Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że 52 proc. Polaków podczas pandemii robiło większe zakupy niż przed.
Adrian Iwanek programista z zawodu i zamiłowania wraz z zespołem postanowił stworzyć narzędzie, które pozwoli ograniczyć skalę marnowania jedzenia i z którego skorzystać będzie mógł każdy. Tak powstała aplikacja Full Fridge (z ang. pełna lodówka), która pozwala na stworzenie w telefonie komórkowym wirtualnej lodówki, a tym samym daje możliwość dzielenia się jedzeniem z innymi użytkownikami mieszkającymi w sąsiedztwie.
Jak działa wirtualna lodówka?
Aplikacja jest bezpłatna i każdy może mieć swoją wirtualną lodówkę bez względu na to gdzie mieszka. Taka wirtualna lodówka jest bardzo łatwa w obsłudze, dodanie jedzenia zajmuje mniej niż minutę. Przy okazji nie musimy nawet pamiętać o usunięciu ogłoszenia, ponieważ po upływie wskazanej daty, produkt sam znika z lodówki.
Użytkownik, który otwiera aplikację, zobaczy w niej najbliżej zlokalizowane lodówki, dzięki czemu nie musi tracić czasu i pieniędzy, aby odebrać jedzenie. Do przeglądania ogłoszeń i kontaktowania się z innymi użytkownikami, wystarczy zainstalowana aplikacja.
Wirtualna lodówka jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników, którzy muszą potwierdzić swoją tożsamość, rejestrując się poprzez konta w mediach społecznościowych, konta: Google, Apple lub zakładając konto, podając adres e-mail. Dzięki tym rozwiązaniom możliwa jest weryfikacja użytkownika. Właściciel wirtualnej lodówki sam decyduje, w jaki sposób mogą kontaktować się z nim inni użytkownicy oraz w jaki sposób przekazać jedzenie.
Aplikację pobieramy w App Store lub Google Play, znajdziemy ją, wpisując w wyszukiwarkę „full fridge”.
– To polska aplikacja, która dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu może przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności na całym świecie. Dostępna już jest wersja angielskojęzyczna aplikacji, która umożliwia użytkownikom z innych krajów korzystanie z wirtualnej lodówki i dzielenie się jedzeniem z sąsiadami i potrzebującymi. Dzięki temu Full Fridge staje się częścią globalnego ruchu, który dąży do zmniejszenia ilości marnowanej żywności, ochrony środowiska i budowania społeczności opartej na wartościach zrównoważonego rozwoju – zapewniają twórcy.
Nie tylko pełna lodówka, gdzie jeszcze podzielimy się jedzeniem?
Full Fridge nie jest pierwszą polską aplikacją mobilną, która ułatwia dzielenie się jedzeniem. Kilka lat temu powstała ShareFood43, jest również darmowa. W tym przypadku robimy zdjęcia jedzenia, które chcemy oddać, opisujemy, dodajemy i czekamy, aż ktoś z okolicy zechce je odebrać.
Bardzo popularna jest również aplikacja Too good to go. Ta aplikacja z kolei łączy klientów z restauracjami i sklepami posiadającymi nadwyżki niesprzedanego jedzenia. Jedzenia można szukać w Europie i Ameryce Północnej, jest to więc ciekawa opcja na budżetowe podróżowanie.
Ponadto jedzenie można również oddać do jadłodzielni, punktu charytatywnego lub sklepu społecznego. Albo po prostu zapakować gościom w pudełka, żeby mieli posiłek na później.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?