Za dużo jedzenia po obiedzie? Zrób mu zdjęcie i wstaw do wirtualnej lodówki i oddaj. To nie jedyny sposób, żeby nie marnować żywności

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Jest coraz więcej opcji, aby podzielić się nadmiarem jedzenia i ograniczyć marnotrawstwo. Do listy dochodzi nowa aplikacja, dzięki której wrzucamy jedzenie do wirtualnej lodówki. Odbiór smakołyków jest już jak najbardziej „w realu”.
Jest coraz więcej opcji, aby podzielić się nadmiarem jedzenia i ograniczyć marnotrawstwo. Do listy dochodzi nowa aplikacja, dzięki której wrzucamy jedzenie do wirtualnej lodówki. Odbiór smakołyków jest już jak najbardziej „w realu”. Unsplash.com
W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie, z czego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów, a główną przyczyną marnowania są nadmierne zakupy. O skali problemu jesienią informowało Ministerstwo Rolnictwa, wskazując, że w każdej sekundzie do kosza trafia 153 kg produktów, w tym 92 kg wyrzucają konsumenci. Właśnie dlatego powstała nowa, bezpłatna aplikacja na telefon, dzięki której mamy narzędzie do dzielenia się jedzeniem. To już kolejny sposób na to, aby marnować mniej.

Spis treści

Przyczyny marnowania żywności są różne, w tym:

  • zbyt duża produkcja,
  • problemy z transportem, składowaniem i dystrybucją,
  • brak planowania posiłków w domu.

Polacy wyrzucają do kosza najczęściej pieczywo, świeże owoce, warzywa, wędliny oraz napoje mleczne. W okresie świąt wyrzucamy nawet o 30 proc. jedzenia więcej.

Jedzenie ląduje w koszu na śmieci

Niestety, cały czas marnujemy bardzo dużo jedzenia. Przyczyną tego jest m.in. nadmiar zakupów, brak planowania oraz gotowanie zbyt dużej ilości potraw.

Dodatkowo okres pandemii wykształcił w nas nawyki zakupowe, które mogły zwiększyć skalę problemu, gdyż z przeprowadzonego badania na zlecenie firmy McCormick i Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że 52 proc. Polaków podczas pandemii robiło większe zakupy niż przed.

Adrian Iwanek programista z zawodu i zamiłowania wraz z zespołem postanowił stworzyć narzędzie, które pozwoli ograniczyć skalę marnowania jedzenia i z którego skorzystać będzie mógł każdy. Tak powstała aplikacja Full Fridge (z ang. pełna lodówka), która pozwala na stworzenie w telefonie komórkowym wirtualnej lodówki, a tym samym daje możliwość dzielenia się jedzeniem z innymi użytkownikami mieszkającymi w sąsiedztwie.

Jak działa wirtualna lodówka?

Aplikacja jest bezpłatna i każdy może mieć swoją wirtualną lodówkę bez względu na to gdzie mieszka. Taka wirtualna lodówka jest bardzo łatwa w obsłudze, dodanie jedzenia zajmuje mniej niż minutę. Przy okazji nie musimy nawet pamiętać o usunięciu ogłoszenia, ponieważ po upływie wskazanej daty, produkt sam znika z lodówki.

Użytkownik, który otwiera aplikację, zobaczy w niej najbliżej zlokalizowane lodówki, dzięki czemu nie musi tracić czasu i pieniędzy, aby odebrać jedzenie. Do przeglądania ogłoszeń i kontaktowania się z innymi użytkownikami, wystarczy zainstalowana aplikacja.

Wirtualna lodówka jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników, którzy muszą potwierdzić swoją tożsamość, rejestrując się poprzez konta w mediach społecznościowych, konta: Google, Apple lub zakładając konto, podając adres e-mail. Dzięki tym rozwiązaniom możliwa jest weryfikacja użytkownika. Właściciel wirtualnej lodówki sam decyduje, w jaki sposób mogą kontaktować się z nim inni użytkownicy oraz w jaki sposób przekazać jedzenie.

Aplikację pobieramy w App Store lub Google Play, znajdziemy ją, wpisując w wyszukiwarkę „full fridge”.

– To polska aplikacja, która dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu może przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności na całym świecie. Dostępna już jest wersja angielskojęzyczna aplikacji, która umożliwia użytkownikom z innych krajów korzystanie z wirtualnej lodówki i dzielenie się jedzeniem z sąsiadami i potrzebującymi. Dzięki temu Full Fridge staje się częścią globalnego ruchu, który dąży do zmniejszenia ilości marnowanej żywności, ochrony środowiska i budowania społeczności opartej na wartościach zrównoważonego rozwoju – zapewniają twórcy.

Nie tylko pełna lodówka, gdzie jeszcze podzielimy się jedzeniem?

Full Fridge nie jest pierwszą polską aplikacją mobilną, która ułatwia dzielenie się jedzeniem. Kilka lat temu powstała ShareFood43, jest również darmowa. W tym przypadku robimy zdjęcia jedzenia, które chcemy oddać, opisujemy, dodajemy i czekamy, aż ktoś z okolicy zechce je odebrać.

Bardzo popularna jest również aplikacja Too good to go. Ta aplikacja z kolei łączy klientów z restauracjami i sklepami posiadającymi nadwyżki niesprzedanego jedzenia. Jedzenia można szukać w Europie i Ameryce Północnej, jest to więc ciekawa opcja na budżetowe podróżowanie.

Ponadto jedzenie można również oddać do jadłodzielni, punktu charytatywnego lub sklepu społecznego. Albo po prostu zapakować gościom w pudełka, żeby mieli posiłek na później.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera