Za mało miejsca w ogródku? Wciąż możesz tam wcisnąć dodatkowe rośliny, ale jak to zrobić? Sezon ogródkowy jest bliżej niż się wydaje

Justyna Madan
Justyna Madan
Już w lutym można siać pierwsze rośliny na rozsady, a co zrobić kiedy wydaje nam się, że w ogórku nie ma już miejsca?
Już w lutym można siać pierwsze rośliny na rozsady, a co zrobić kiedy wydaje nam się, że w ogórku nie ma już miejsca? 123rf
Ledwie się obejrzymy, a znów będziemy pielić grządki, siać warzywa i kwiaty, walczyć z chwastami. Zanim to nastąpi już teraz warto rozplanować tegoroczny układ ogródka. Masz niewiele miejsca i zazwyczaj siejesz tylko to, co najbardziej potrzebne? Są sposoby na to, aby posiać jeszcze więcej, podpowiadamy jak się za to zabrać.

Wciśnięcie większej liczby roślin do przepełnionych już grządek ogrodowych może sprawić, że nasze plony nie będą się odpowiednio rozwijać. Bywa tak, że stosunkowo gęste sadzenie to dobry pomysł, ale im większa roślinna konkurencja i zbyt zatłoczone środowisko, tym więcej szkody niż pożytku.

Nie ma miejsca w ogródku? Sprawdź jeszcze raz

Myśląc nieszablonowo, możesz uprawiać więcej roślin i mieć większe plony. To duża zaleta dla hodowcy, bo otrzyma więcej zdrowej, świeżej, niepryskanej żywności. Jest to również zaleta dla środowiska, więcej różnorodnych kwiatów, to więcej owadów, które przylecą do naszego ogrodu się posilić. Jak zwiększyć obszar w zapełnionym ogródku?

Masz trawnik? Masz miejsce!
Przede wszystkim jednym z oczywistych sposobów włączenia większej liczby roślin do ogrodu jest zastanowienie się nad obszarami, w których występuje niedostatek tych roślin. Jeśli wokół ogródka masz trochę trawnika, możesz go podzielić, dodając kolejne wyspy odpowiednie do sadzenia roślin. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, może warto rozważyć rezygnację z większej części trawnika na rzecz warzyw, owoców i kwiatów?

Ogrodnictwo wertykalne
Kolejną kwestią, która ma na celu zwiększenie liczby i różnorodności roślin, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie, ale też na balkonie - jest ogrodnictwo wertykalne.

Zaletą ogrodnictwa czy rolnictwa wertykalnego jest to, że nie wymaga posiadania ziemi, w przypadku rolnictwa - również ciągników i pługów. Formalnie określane jest jako pionowe, ze względu na charakter rozmieszczenia upraw. Współcześnie są to piętrowe ciągi roślin w budynkach i wieżowcach.

Wiszące doniczki
To kolejna opcja na zagospodarowanie przestrzeni i uprawę większej ilości roślin. Sprawdzi się zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku i hodujemy nasze rośliny na balkonie. Zawieś doniczki i koszyki, wypełnione ziemią, zasadzisz w nich zioła, rzodkiewki, marchewki, a nawet pomidorki koktajlowe. Nie zabiorą potrzebnej przestrzeni, a przy okazji ozdobią balkon.

Zdecyduj się na marginalne odstępy podczas sadzenia
Niezależnie od tego, czy sadzisz w ziemi, czy w doniczkach, znajdziesz tam wiele małych przestrzeni odpowiednich dla roślin. To może być brzeg rabatki, kawałek przy chodniku, miejsce pomiędzy ogródkiem, a trawnikiem.

Oczywiście należy zachować umiar, zwłaszcza przy sadzeniu roślin. Im bliżej siebie będą, tym większe ryzyko, że nie urosną odpowiednio duże, albo nie wyrosną wcale. Niektóre marginalne obszary powinny pozostać puste, pozostawmy naturze wykonywać swoją pracę. Wciskanie większej liczby roślin nie zawsze polega na dokonywaniu własnych wyborów - czasem chodzi o to, by pozwolić naturze przejąć stery.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera