Za marnowanie żywności będą wyższe kary. Resort planuje nowelizację ustawy

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nie tylko konsumenci, ale też sprzedawcy, muszą zadbać o zmniejszenie marnowania żywności w kraju.
Nie tylko konsumenci, ale też sprzedawcy, muszą zadbać o zmniejszenie marnowania żywności w kraju. pixabay.com/idornbrach
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że w najbliższych dniach do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Każdy sklep o powierzchni pow. 250 mkw będzie musiał podpisać umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

Dotychczas obowiązujące przepisy okazały się zbyt liberalne. Do tej pory to sieci handlowe zobowiązane były do podpisywania umów dotyczących przekazywania żywności do banków żywności. Teraz (po wejściu nowelizacji w życie - przyp. red.) każdy pojedynczy sklep o powierzchni pow. 250 mkw będzie musiał mieć podpisaną umowę z organizacją, która będzie tę żywność odbierała, wskazał wiceszef resortu.

Dodatkowo sklepy będą zobowiązane brać udział w kampaniach informacyjnych przeciwdziałających wyrzucaniu jedzenia. Przepisy określą również kary za marnowanie żywności.

W trakcie konferencji minister rolnictwa Czesław Siekierski zaznaczył, że w Polsce żywność marnuje się w całym łańcuchu dostaw.

15 proc. tracimy przy zbiorze u rolnika, co jednak się zmniejsza, bo jest coraz lepszy sprzęt. Następne 15 proc. marnuje się w przetwórstwie, a kolejne 7 proc. w handlu. Ale około 60 proc. marnujemy my - konsumenci, podkreślił.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podmioty handlowe przekazują rocznie organizacjom pożytku społecznego ok. 180 tys. ton żywności. Niestety tyle samo trafia też do kosza, dlatego ważne są nie tylko kary, ale też odpowiednia edukacja.

W opinii wiceministra Kołodziejczaka, jedną z przyczyn marnowania żywności w gospodarstwach domowych są promocje stosowane przez sieci handlowe, a w konsekwencji kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia przez konsumentów.

Będziemy się przyglądać, kto w łańcuchu dostaw nadużywa swojej pozycji. Zmienimy w ustawie definicję żywności, która powinna być przekazana ze sklepów np. do banków żywności. Potencjalnie wysokimi karami chcemy zachęcić, żeby żywności nie wyrzucać, tylko ją przekazywać do banków żywności, żeby żywność była zagospodarowywana.

Efektem zmiany przepisów może być zmniejszenie ilości żywności, która na co dzień trafia do kosza. Zamiast tam, trafi m.in. na stoły potrzebujących. W planach resortu rolnictwa jest kampania na rzecz ograniczenia marnowania żywności pod hasłem „Żywność to wartość”.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro