Zablokowanie cen prądu lub węgla dla rolników? Hodowcy zwierząt zaapelowali o zmiany legislacyjne. "Ceny energii pogrążają producentów"

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Hodowcy martwią się, jak będzie wyglądała przyszłość ich produkcji.
Hodowcy martwią się, jak będzie wyglądała przyszłość ich produkcji. pixabay.com/HarikalarDiyari
„Hodowcy Razem” zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o interwencję w spółkach energetycznych w zakresie rezygnacji z naddatkowych marż. Ich zdaniem, niezbędne są zmiany legislacyjne, które zagwarantują rolnikom dostęp do energii, gazu i węgla w ilościach niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji.

- Energia elektryczna, gaz ziemny i węgiel są kluczowe na wielu etapach produkcji roślin i zwierząt oraz produkcji żywności, a wciąż rosnące rozwarstwienie między kosztem wytwarzania energii elektrycznej a jej ceną na rynku hurtowym może doprowadzić do krytycznych sytuacji pod kątem ciągłości prowadzenia produkcji żywności – alarmują producenci.

Drastyczne podwyżki cen w sklepach. Przerwy w produkcji żywności mogą wywołać panikę

Zjawisko ponadprzeciętnych marż i cen energii ma swoje odbicie w sklepach. Wzrosty kosztów produkcji odbijają się na producentach rolnych, a w konsekwencji na klientach, którzy płacą za drożejące produkty.

Zwłaszcza żywność pochodzenia zwierzęcego ma ogromne znaczenie w codziennym żywieniu Polaków. Stanowi ona poniekąd element bezpieczeństwa żywnościowego państwa i zdaniem hodowców powinna podlegać ochronie. Dostęp do energii elektrycznej, gazu ziemnego i węgla jest kluczowy na wszystkich etapach hodowli zwierząt, powinien być więc niezakłócony.

- Ponadto zwracamy uwagę, że w przypadku hodowli zwierząt i produkcji żywności długotrwałe przerwy w dostawie prądu, gazu i węgla generują zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt – piszą w liście.

Bez ograniczeń w dostawach nośników energii. Rolnicy chcą też zablokowania dla nich cen surowców

Zdaniem producentów zmiany w prawie są niezbędne, aby móc zachować ciągłość produkcji bez obaw o brak energii. Zaapelowali do premiera o:

  • zablokowanie cen końcowych energii dla producentów rolnych i rolników na okres do 2023 roku, na podstawie kosztów wytworzenia plus średniej marży wieloletniej;
  • uwzględnienie wszystkich obiektów produkcyjnych przedsiębiorstw sektora rolnospożywczego w grupie obiektów, które powinny być chronione przed ograniczeniami w dostawach nośników energii między innymi poprzez zapewnienie minimalnej mocy poboru na poziomie nie niższym niż 90 proc. wartości mocy zamówionej.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele czołowych producenckich firm w Polsce. Wśród nich są następujące związki i federacje:

  • Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”,
  • Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG”,
  • Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,
  • Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
  • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
  • Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego,
  • Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza,
  • Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Źródło: Hodowcy Razem

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie