Zaczynają się „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” 2023. Do kiedy potrwają? Zobacz, skąd wzięły się te nazwy i czy czekają nas przymrozki

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jaka będzie pogoda w maju?
Jaka będzie pogoda w maju? pixabay.com/krzys16
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” w kalendarzu są dobrze znane ogrodnikom, działkowiczom i rolnikom. Czy pogoda w połowie maja nas zaskoczy? Te dni oznaczają przypływ chłodniejszego powietrza, co nie zawsze wróży dobrze dla posadzonych już roślin; wahania aury mogą wpłynąć też na prace w ogrodzie. Kiedy konkretnie wypadają zimne dni i ile trwają? Skąd wzięły się ich nazwy?

Spis treści

Kiedy wypadają „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”?

W połowie maja na przestrzeni lat pojawiały się przymrozki. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla krajów środkowej Europy. Potocznie, ten okres spadku temperatur, nazywamy „zimnymi ogrodnikami”. Przypadają na 12-14 maja. Z kolei falę chłodu kończy „zimna Zośka” z 15 maja.

Skąd wzięły się te nazwy? Kościół ma odpowiedź

Określenia zakorzeniły się w naszej kulturze. Na wsiach obserwowanie przyrody i wierzenia mają moc. Nazwy pochodzą od patronów kościoła katolickiego. 12 maja wspominamy św. Pankracego, 13 maja św. Serwacego, 14 maja św. Bonifacego, z kolei 15 maja św. Zofię. O słynnych „ogrodnikach” krążą też ludowe przysłowia, m.in. „Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata”.

„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Prognoza pogody na maj 2023

Aura nie raz potrafiła płatać figle i słoneczne dni zastąpić krótkim okresem zimna. Prognozy pogody 2023 są jednak łaskawe. Według synoptyków drastyczne spadki temperatur nam nie grożą, a jeśli już, to w nielicznych regionach. Lato najmocniej odczujemy w piątek, potem możliwe są już opady deszczu.

- Piątek jeszcze pogodny niemal w całej Polsce, słabe przelotne opady deszczu możliwe są przede wszystkim w górach, natomiast w sobotę i niedzielę mogą pojawiać się punktowo na obszarze całego kraju - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na maj nie przewiduje się anomalii. Jak przekazali meteorolodzy IMGW, prognoza miesięczna wskazuje na utrzymanie temperatury w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie w przypadku miesięcznej sumy opadów atmosferycznych, ma ona być optymalna i w normie.

Maj to miesiąc, w którym nasze balkony i ogrody otoczone są wieloma roślinami. Część z nich nie jest odporna na mróz, dlatego wielu ogrodników z przyspieszonym biciem serca obserwuje, czy pojawią się przymrozki. Na szczęście tegoroczne warunki pogodowe nie powinny zaszkodzić krajowemu rolnictwu.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie