Zakładanie ogrodu na własną rękę i z firmą ogrodniczą

Materiał informacyjny - InGarden Michał Lassota
Niektórzy uwielbiają prace ogrodnicze i za nic w świecie nie pozbawiliby się przyjemności samodzielnego tworzenia przestrzeni wokół domu. Inni wolą spędzać wolny czas na wypoczynku w ogrodzie i dla nich liczy się przede wszystkim gotowy efekt. Oba rozwiązania - zakładanie ogrodu samodzielnie i przez firmę ogrodniczą - mają swoje wady i zalety. Jakie?

Dlaczego warto założyć ogród samodzielnie?

Osoby, które tworzą ogród na własną rękę, zwykle kierują się oszczędnościami. Robiąc wszystko samemu lub z pomocą bliskich, nie trzeba nikomu płacić za wykonaną pracę. W dodatku koszt założenia ogrodu można rozłożyć w czasie - część elementów można wykonać teraz, a pozostałe w następnym sezonie lub jeszcze później. Można również zaoszczędzić, wykorzystując materiały z drugiej ręki (np. drewno pozostałe po budowie) lub wykonując projekty DIY (np. ścieżki ogrodowe z betonu wylewanego w formie). Ponadto niektóre osoby traktują zakładanie ogrodu jak hobby, któremu oddają się po pracy lub podczas urlopu. Samodzielnie wykonana praca pozwala dać upust swojej kreatywności i przynosi wiele satysfakcji.

Ogród DIY - dlaczego to może się nie udać?

Żeby założyć ogród, trzeba mieć dużo wolnego czasu. Najpierw warto sporządzić projekt, później trzeba przygotować teren, następnie wykonać instalacje, ścieżki i elementy architektoniczne, a na koniec założyć trawnik i posadzić rośliny. Oprócz czasu trzeba mieć również pewną wiedzę na temat roślin. W przeciwnym razie można posadzić w swoim ogrodzie rośliny, które będą nieodpowiednie względem panujących warunków, zbyt duże lub zbyt ekspansywne, a nawet szkodliwe dla domowników (niektóre rośliny są niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt). Poza tym domorosły ogrodnik może popełnić błędy wykonawcze, przez które ogród będzie wyglądał niechlujnie i będzie wymagał poprawek.

Zalety założenia ogrodu przez firmę ogrodniczą

W dzisiejszych czasach nie brakuje osób, dla których doba jest wciąż za krótka. Praca z dojazdem, obowiązki domowe, rozwój osobisty, ewentualne pasje - to wszystko zajmuje tak dużo czasu, że trudno wygospodarować dodatkowe godziny na zajmowanie się ogrodem. W takich okolicznościach przestrzeń wokół domu budowana jest bardzo mozolnie, głównie podczas urlopu, więc na efekt końcowy trzeba czekać całymi latami. Zupełnie inaczej jest z firmą ogrodniczą. Ogród powstaje w kilka tygodni i właściciel może się nim cieszyć w tym samym sezonie. Co więcej, właściciel posesji nie musi niczym zajmować się osobiście ani znać się na roślinach.

Zakładanie ogrodu z firmą ogrodniczą ma również wiele innych zalet m.in.:

  • rośliny są profesjonalnie dobrane do warunków panujących w ogrodzie i potrzeb domowników;
  • prace wykonane są fachowo, dzięki czemu efekt jest trwały i estetyczny;
  • doświadczony ogrodnik może zaproponować pomysłowe rozwiązania, dzięki którym ogród wyróżni się w okolicy;
  • nie trzeba znosić trudów pracy fizycznej;
  • nie trzeba kupować sprzętu ogrodniczego ani zajmować się zakupem i transportem roślin czy materiałów;
  • firma ogrodnicza może udzielić fachowych porad dotyczących późniejszej pielęgnacji ogrodu.

Czy zakładanie ogrodu z firmą ogrodniczą ma jakieś wady?

Podstawową i chyba jedyną wadą korzystania z pomocy firmy ogrodniczej są związane z tym koszty. Trudno jednak powiedzieć, ile trzeba będzie zapłacić za założenie ogrodu. Ceny jednostkowe poszczególnych usług ogrodniczych różnią się w zależności od lokalizacji, warunków terenowych, wielkości posesji oraz popularności firmy. Ogrodnicy, którzy dopiero zaczynają działalność usługową, zwykle proponują niższe ceny. Firmy ogrodnicze z dużym doświadczeniem i nowoczesnym zapleczem technicznym na ogół oferują wyższy standard usług, ale i wyższe ceny za zakładanie ogrodu. Warto zatem poprosić o wycenę w kilku firmach ogrodniczych, uwzględniając przy tym np. czas realizacji, dostępność dodatkowych usług (np. koszenie i inne czynności pielęgnacyjne) oraz opinie o firmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro