Zakończył się nabór o wsparcie dla producentów owoców i warzyw. Obejmuje 6 typów interwencji

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Rozpoczął się kolejny nabór wniosków o wsparcie dla rolników.
Rozpoczął się kolejny nabór wniosków o wsparcie dla rolników. Katarzyna Renata Brzostowska
Organizacje producentów owoców i warzyw kolejny raz mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację działań zapisanych w swoich programach operacyjnych. Wsparcie pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a realizacją zadania zajmuje się standardowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spis treści

Kto może ubiegać się o wsparcie w sektorze warzyw i owoców?

Nabór dla zrzeszonych producentów rozpoczął się 20 czerwca, a więc dzień po starcie naboru wniosków o premię dla młodego rolnika. O pomoc mogą ubiegać się organizacje warzywne i owocowe, uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw posiadające status uznania z ARiMR.

Otrzymane wsparcie finansowe należy zrealizować w zakresie konkretnych interwencji. Jak podaje Agencja, są to:

  • I.7.1 – Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw.

  • I.7.2 – Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw.

  • I.7.3 – Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw.

  • I.7.4 – Wycofanie z rynku owoców i warzyw.

  • I.7.5 – Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu.

  • I.7.6 – Badania i rozwój.

Ile wyniesie wsparcie dla producentów?

Pomoc trafi do producentów warzyw i owoców w formie refundacji do 50 proc. wydatków poniesionych z funduszu operacyjnego na działania i będzie równa kwocie wpłaconych przez organizację lub związek składek na wspomniany fundusz. Co istotne, całość dofinansowania nie może przekroczyć:

  • 4,1 proc. wartości produktów sprzedanych (WPS) przez organizację producentów w okresie odniesienia lub 4,6 proc. pod warunkiem wykorzystania półprocentowej nadwyżki WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój,

  • 4,5 proc. wartości produktów sprzedanych (WPS) przez zrzeszenie organizacji producentów w okresie odniesienia lub 5 proc. pod warunkiem wykorzystania półprocentowej nadwyżki WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój.

Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, za pośrednictwem PUE, w terminie od 20 czerwca do 22 lipca 2024 r.

Źródło: ARiMR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro