Zakwitło na Instagramie! Słoneczniki królują na zdjęciach, bo rolnicy posiali więcej. Z czego jeszcze powstaje olej?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Powierzchnia uprawy słoneczników w Polsce znacznie się zwiększyła.
Powierzchnia uprawy słoneczników w Polsce znacznie się zwiększyła. pixabay.com
Pary młode, przyszłe mamy, dziewczyny, dojrzałe kobiety, całe rodziny chętnie pozują do zdjęć na tle słoneczników, które właśnie kwitną na polskich polach. Do tego jest ich znacznie więcej niż przed rokiem. Rekordowo duża jest powierzchnia nie tylko uprawy słoneczników, ale i rzepaku, który na przełomie maja i czerwca królował na Instagramie. Wszystko wskazuje na to, że oleju nam nie zabraknie, choć będzie droższy. Przy okazji przeglądu pięknych zdjęć ze słonecznikami w roli głównej, sprawdzamy, z jakich jeszcze roślin robi się olej?

Słoneczniki są uprawiane przez rolników w 2022 roku na areale niemal 65 tysięcy hektarów, wskazują dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W poprzednim roku w rejestrze ARiMR widniało 19,5 tys. ha. Zmiana jest zatem ponad 3-krotna.

Również powierzchnia uprawy rzepaku w Polsce nie była dotąd tak duża, jak obecnie, choć już w poprzednim roku polscy rolnicy zbliżyli się do miliona hektarów. Zgodnie z danymi ARiMR areał z rzepakiem wyniósł w tym sezonie ponad 1,065 mln hektarów.

Piotr Dziel z Lulkowa po raz pierwszy swoje pole obsiał słonecznikiem. Ten zakwitnął tak pięknie, że żółte pole niespodziewanie stało się… lokalną atrakcją! Każdy chce mieć zdjęcie przy morzu słoneczników.Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->

Rolnik z Wielkopolski zasiał kilka hektarów słonecznika. Jeg...

Z czego robi się olej? W Polsce to kilka roślin

Polska smakuje, czyli kampania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i ministerstwa wyjaśnia, z jakich roślin w Polsce powstają oleje. Najpopularniejsze rośliny uprawne w Polsce, z których wydobywa się tłuszcze roślinne to:

  • Rzepak – ponad 1 mln ha w sezonie 2022, olej wydobywa się z ziaren, które skrywa łuszczyna. Ziarna rzepaku składają się w 35-50% z tłuszczu. Mówi się, że to jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Mnóstwo w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym lepiej funkcjonuje nasz układ krwionośny i pracuje serce, reguluje on też ciśnienie krwi. Sprawdzi się zarówno do smażenia, jak i do stosowania na zimno
  • Len zwyczajny – 3 782 ha w 2022 r., nasiona lnu są źródłem oleju lnianego, który zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych typu n-3 i n-6. Każde takie nasiono – zawiera w sobie ok. 28-44% tłuszczu. Warto go dodawać do potraw na zimno. Łagodzi ból brzucha, usprawnia krążenie krwi, obniża cholesterol.
  • Słonecznik zwyczajny – zajmuje w 2022 r. 65 tys. ha, z niego powstaje oczywiście olej słonecznikowy. Wytwarza się po obróbce owocu słonecznika – niełupka – w którym znajduje się nasienie zawierające ok. 42-52% tłuszczu. Stanowi również bogactwo witaminy E, ta natomiast nazywana jest witaminą młodości oraz płodności. Raczej zalecany do spożycia na zimno.
  • Konopie siewne - 1 756, ha w 2022 roku. Oprócz witamin, olej z konopi siewnej zawiera w swoim składzie także cenne minerały takie, jak magnez, cynk i wapń. Dzięki temu pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, wzmacnia zęby i kości oraz zapobiega bolesnym skurczom mięśni, poprawia naszą pamięć oraz koncentrację.
  • Soja – uprawiana w 2022 r. na ponad 48 tys. ha. Wwocem tej rośliny jest łuszczyna, podobnie jak w rzepaku. Takie pojedyncze nasiono ma w sobie około 16-22% tłuszczu. W oleju sojowym dominują wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera także niewielkie ilości kwasów omega-3. Pomaga usprawnić krążenie krwi. Obniża poziom cholesterolu. Reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz nerek.
  • Czarnuszka – 40 ha w 2022 r., niektórzy nazywają ją czarnym kminkiem. Z czarnych nasion tej rośliny wytwarza się olej o dużej ilości – nawet 85% – nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z czarnuszki ma wyrazisty, ziołowy smak charakterystyczny dla ziaren tej rośliny. Tłoczony na zimno, stanowi propozycję uzupełnienia zdrowej diety w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to olej chętnie wybierany przez rodziców dla dzieci.

Ważna uwaga: olej nierafinowany powinien być stosowany na zimno, np. do sosów czy do sałatek. Natomiast oleje rafinowane, czyli tłoczone na ciepło stosuje się do pieczenia, gotowania czy smażenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera