Zalana chlewnia lub obora po powodzi? Takie kroki trzeba podjąć, by uratować budynek

Katarzyna Zawada
Wielu rolników czeka po powodzi odbudowa gospodarstw.
Wielu rolników czeka po powodzi odbudowa gospodarstw. 123rf/qiujusong
W miejscach nawiedzonych przez powódź pod wodą stoją nie tylko budynki mieszkalne, ale też gospodarcze, inwentarskie. Na wsiach rolnicy mierzą się ze szkodami w uprawach, paszach, nawozach. Dodatkowo tam, gdzie wcześniej utrzymywano zwierzęta, np. w chlewni lub oborze, pozostały zalane boksy, mokre ściany. Co robić w takiej sytuacji?

Spis treści

Cierpią ludzie, cierpią zwierzęta

Najpierw życie, potem dobytek. Na południu kraju trwa walka z żywiołem. Służby przypominają, że w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo własne, najbliższych i zwierząt, jeśli takie w domostwie lub gospodarstwie są. Kancelaria Premiera wydała komunikat o odpowiednim traktowaniu zwierząt hodowlanych w czasie zagrożenia.

Oto kilka zasad, jakie należy wprowadzić w życie, aby uratować bydło lub trzodę przed powodzią:

  • przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji,
  • zabezpiecz paszę i przenieś ją w bezpieczne miejsce,
  • ewakuuj zwierzęta zaraz po ogłoszeniu alarmu.

Czytaj więcej: Ratuj krowy przed powodzią, nie pozwól psom pić wody z rzek, grozi epidemią

Jak zadbać o chlewnię po powodzi?

Dopiero gdy zwierzęta będą bezpieczne, opadnie woda, można zająć się oceną strat w pomieszczeniach. Zalana chlewnia jest dla hodowcy problemem, ale sytuacji można sprostać. Kluczowa jest lokalizacja budynku inwentarskiego. Na etapie uzgadniania decyzji środowiskowej sprawdzany jest teren posadowienia pod kątem m.in. zagrożenia wodami powodziowymi.

Czyszczenie i dezynfekcja chlewni lub obory jest dziś częścią prowadzenia produkcji zwierzęcej. Pozwala zachować dobrostan zwierząt poprzez stworzenie im odpowiednich warunków rozwoju. Czasem jednak, z przyczyn niezależnych, mienie zostaje zniszczone. Tak jest w połowie września w wielu wsiach na Śląsku, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Na co zwrócić uwagę, gdy woda zaleje budynek gospodarczy?

W przypadku klęski powodzi konieczne jest najpierw ratowanie żywego inwentarza. Z kolei po zanieczyszczeniu budynku wodami powodziowymi niezbędne jest jego mycie przy użyciu biodegradowalnych środków myjących. Kolejnym krokiem jest osuszenie nagrzewnicami i specjalistycznymi osuszaczami, a także dezynfekcja mająca na celu biobezpieczeństwo stada zwierząt, ponieważ woda powodziowa niesie sporo zagrożeń – zarówno o charakterze chemicznym, jak i biologicznym, tłumaczy Strefie Agro Małgorzata Budzyńska, zastępca dyrektora ds. rozwoju trzody chlewnej w Gobarto Hodowca.

Szybkie podjęcie kroków pozwala pozbyć się niebezpiecznych zarazków, które mogą wpłynąć na zdrowie krów lub świń. Po usunięciu wody można zabrać się za mycie, odkażanie każdej części budynku i sprzętu, a następnie suszenie. Co istotne, pomieszczenie musi być puste, nie przeprowadza się prac, mając na stanie nawet jedno zwierzę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro