Zalecane noszenie rękawiczek w miejscach publicznych. Co z bezpieczeństwem owoców i warzyw?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, przekonuje sanepid
Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, przekonuje sanepid Grzegorz Olkowski
Jeden z Czytelników dopytuje, czy na owocach i warzywach może być przenoszony koronawirus? W jednym z marketów, które odwiedza, od niedawna jest dodatkowe stanowisko do dezynfekcji dłoni właśnie przy takich produktach, stąd jego pytanie. Na wątpliwości odpowiada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy też, co z noszeniem rękawiczek podczas zakupów.

Aby codziennie nie kupować chleba, zrób go w domu. Oto przepis:

Czy trzeba nosić rękawiczki jednorazowe np. na zakupach?

W marcu i kwietniu znacznie częściej podczas robienia zakupów w marketach czy na bazarach można było zauważyć jednorazowe rękawiczki na dłoniach klientów. W sklepach pojawiły się jednak stanowiska do dezynfekcji, rozwijała się wiosna, dłonie w rękawiczkach pociły się i większość z nas zrezygnowała z ich stosowania. Czy słusznie?

- W sklepach wciąż obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk - przypomina Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

- Sklepy mają obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Natomiast zalecamy, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki. Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem - wyjaśnia Łukasz Betański.

Istotne jest także to, jak będziemy z nich korzystać. - Pamiętajmy, że po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki - rekomentuje rzecznik WSSE w Bydgoszczy.

Czy owoce i warzywa mogą przenosić wirusa COVID-19?

Pytany o to przez nas rzecznik przypomina, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował 9 marca 2020 r. stanowisko, z którego wynika, że "zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2".

- EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce - wyjaśnia Betański.

EFSA podkreśla, że stale monitoruje sytuację dotyczącą ogniska zakażenia SARS COV-2, które jest źródłem zachorowań w bardzo wielu krajach. W zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży.

Jak postępować z żywnością, by nie zagrażać zdrowiu?

WHO zaleca stosowanie m.in. następujących kroków w kontakcie z żywnością:

  • mycie rąk przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania,
  • mycie rąk po wyjściu z toalety,
  • mycie i odkażanie wszystkich powierzchni i sprzętów wykorzystywanych podczas przygotowywania żywności,
  • chronienie kuchni i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

- Dodam, że koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2 - tłumaczy rzecznik kujawsko-pomorskiego sanepidu.

Nie macaj bułek, nie nakładaj ciastek czy orzechów gołą ręką

W sklepie nie jesteśmy sami, możemy (nawet nieświadomie) być zagrożeniem dla zdrowia innych. Dlatego zawsze powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach. Pamiętajmy o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej, tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.
  • Pamiętajmy o obowiązku zakrywania nosa i ust.
  • Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania używajmy dostępnych rękawic foliowych oraz torebek.
  • Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).
  • Zwracajmy uwagę na właściwą higienę układu oddechowego: nie kasłamy lub/i nie kichamy w stronę innych osób czy towarów.

- W domu zachowujemy właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych - podkreśla Łukasz Betański
z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zalecane noszenie rękawiczek w miejscach publicznych. Co z bezpieczeństwem owoców i warzyw? - Gazeta Pomorska