Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Zalesianie 2019 - nabór wniosków o wsparcie od czerwca. Premia przez kilkanaście lat

AGW
pixabay.com
Najpierw pieniądze rekompensujące zakup sadzonek i ich ochronę, potem 5 lat premii pielęgnacyjnej i przez kolejnych 12 premia zalesieniowa. Tak wygląda wsparcie, jeśli rolnik zdecyduje się na posadzenie lasu na swoich gruntach. Na przełomie wiosny i lata nabór 2019.

Jeśli teren ma spore nachylenie, dominuje gleba słabych klas, a w sąsiedztwie mamy obszar Natura 2000 albo po prostu las - warto rozważyć zalesienie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała termin naboru w 2019 roku o Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

"Rolnik ubiegający się o wsparcie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” może ubiegać się o pomoc na zalesienie w formie 3 premii: wsparcie na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej", podaje Biura Działań Społecznych i Środowiskowych Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Przez ile lat i jakie premie związane z zalesieniem dostanie rolnik?

Wsparcie na zalesienie wypłacane jest jednorazowo, po wykonaniu zalesienia. Składając wniosek płaszczowy w terminie od 15 marca do 15 maja, beneficjent programu wnioskuje o przyznanie premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej.

Premia pielęgnacyjna jest przyznawana przez 5 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej, natomiast premia zalesieniowa przez 12 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

  • W pierwszym roku beneficjent otrzymuje 3 płatności: wsparcie na zalesienie, premię pielęgnacyjną, premię zalesieniową.
  • Od drugiego do piątego roku realizacji planu zalesieniowego rolnik otrzymuje 2 płatności: premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową.
  • Od szóstego roku, po uprzednim przekwalifikowaniu gruntów rolnych na leśne, beneficjent otrzymuje premię zalesieniową, jeszcze przez 7 lat, do 12 roku licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

Termin naboru 2019: Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji od 1 czerwca do 31 lipca.

Każdy złożony wniosek jest oceniany punktowo. Przyznane punkty decydują o kolejności przysługiwania pomocy - lista zostanie podana 1 października. Wniosek powinien uzyskać min. 6 punktów.

Jakiej wysokości dopłaty można dostać za zalesienie gruntu?

Jednorazowe wsparcie na zalesianie to od 4 984 zł do 7 624 zł do hektara. Do tego jest jeszcze 8,82 zł za mb zabezpieczania przed zwierzyną - grodzenie 2-metrową siatką metalową. W przypadku zabezpieczenia drzewek 3 palikami otrzymamy 1 132 zł/ha. W kolejnych 5 latach rolnik może wnioskować o premię pielęgnacyjną np. 1 075 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych (zalesienia na gruntach o nachyleniu terenu nie większym niż 12 stopni) czy 1 358 zł/ha na gruntach erozyjnych. Przez następnych 12 lat można liczyć na premię zalesieniową 1 215 zł do hektara.

Do jakich gruntów i jakiej powierzchni można dostać dopłatę? Pomoc na zalesianie jest przyznawana rolnikowi do gruntów rolnych, które są gruntami ornymi lub sadami lub gruntami z sukcesją naturalną. Powierzchnia obsadzona drzewami musi wynieść co najmniej 0,1 ha i szerokość powyżej 20 m (wymagania szerokości gruntu, nie stosuje się, jeżeli grunty te graniczą z lasem). "Wymóg minimalnej powierzchni i szerokości dotyczy także powierzchni nasadzeń. Maksymalna powierzchnia gruntu, do której rolnik może otrzymać pomoc na zalesienie nie może przekroczyć 20 ha", wyjaśnia na swojej stronie ARiMR.

Wioski o wsparcie na zalesianie - za co przyznawane są punkty?

  • 14 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są zlokalizowane na korytarzach ekologicznych w rozumieniu art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody położonych na obszarze Natura 2000 określonych w planie ochrony lub planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000
  • 12 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są zlokalizowane na obszarach zagrożonych erozją wodną określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska
  • 10 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do śródlądowych wód powierzchniowych, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne*
  • 8 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są gruntami o nachyleniu terenu powyżej 12°
  • 6 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do lasu lub obszaru zalesionego**
  • 6 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są położone na glebach V, VI, VIz klasy bonitacyjnej, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
  • 4 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są położone w województwie o lesistości poniżej 30%

Uznaje się, że grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do:
*śródlądowych wód powierzchniowych, jeżeli przynajmniej w części są położone w pasie o szerokości 5 m od krawędzi brzegu tych wód;
**lasu lub obszaru zalesionego, jeżeli przynajmniej w części są położone w pasie o szerokości 5 m od tego lasu lub obszaru zalesionego.

Szczegóły przysługiwania pomocy na arimr.gov.pl

Zalesianie - stawki
Infogram

______________
Agro Pomorska odcinek 53, premiera 5.03.2019

Wideo

Materiał oryginalny: Zalesianie 2019 - nabór wniosków o wsparcie od czerwca. Premia przez kilkanaście lat - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3