Zalesianie 2019 - nabór wniosków o wsparcie od czerwca. Premia przez kilkanaście lat

AGW
pixabay.com
Najpierw pieniądze rekompensujące zakup sadzonek i ich ochronę, potem 5 lat premii pielęgnacyjnej i przez kolejnych 12 premia zalesieniowa. Tak wygląda wsparcie, jeśli rolnik zdecyduje się na posadzenie lasu na swoich gruntach. Na przełomie wiosny i lata nabór 2019.

Jeśli teren ma spore nachylenie, dominuje gleba słabych klas, a w sąsiedztwie mamy obszar Natura 2000 albo po prostu las - warto rozważyć zalesienie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała termin naboru w 2019 roku o Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

"Rolnik ubiegający się o wsparcie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” może ubiegać się o pomoc na zalesienie w formie 3 premii: wsparcie na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej", podaje Biura Działań Społecznych i Środowiskowych Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Przez ile lat i jakie premie związane z zalesieniem dostanie rolnik?

Wsparcie na zalesienie wypłacane jest jednorazowo, po wykonaniu zalesienia. Składając wniosek płaszczowy w terminie od 15 marca do 15 maja, beneficjent programu wnioskuje o przyznanie premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej.

Premia pielęgnacyjna jest przyznawana przez 5 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej, natomiast premia zalesieniowa przez 12 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

  • W pierwszym roku beneficjent otrzymuje 3 płatności: wsparcie na zalesienie, premię pielęgnacyjną, premię zalesieniową.
  • Od drugiego do piątego roku realizacji planu zalesieniowego rolnik otrzymuje 2 płatności: premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową.
  • Od szóstego roku, po uprzednim przekwalifikowaniu gruntów rolnych na leśne, beneficjent otrzymuje premię zalesieniową, jeszcze przez 7 lat, do 12 roku licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.

Termin naboru 2019: Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji od 1 czerwca do 31 lipca.

Każdy złożony wniosek jest oceniany punktowo. Przyznane punkty decydują o kolejności przysługiwania pomocy - lista zostanie podana 1 października. Wniosek powinien uzyskać min. 6 punktów.

Jakiej wysokości dopłaty można dostać za zalesienie gruntu?

Jednorazowe wsparcie na zalesianie to od 4 984 zł do 7 624 zł do hektara. Do tego jest jeszcze 8,82 zł za mb zabezpieczania przed zwierzyną - grodzenie 2-metrową siatką metalową. W przypadku zabezpieczenia drzewek 3 palikami otrzymamy 1 132 zł/ha. W kolejnych 5 latach rolnik może wnioskować o premię pielęgnacyjną np. 1 075 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych (zalesienia na gruntach o nachyleniu terenu nie większym niż 12 stopni) czy 1 358 zł/ha na gruntach erozyjnych. Przez następnych 12 lat można liczyć na premię zalesieniową 1 215 zł do hektara.

Do jakich gruntów i jakiej powierzchni można dostać dopłatę? Pomoc na zalesianie jest przyznawana rolnikowi do gruntów rolnych, które są gruntami ornymi lub sadami lub gruntami z sukcesją naturalną. Powierzchnia obsadzona drzewami musi wynieść co najmniej 0,1 ha i szerokość powyżej 20 m (wymagania szerokości gruntu, nie stosuje się, jeżeli grunty te graniczą z lasem). "Wymóg minimalnej powierzchni i szerokości dotyczy także powierzchni nasadzeń. Maksymalna powierzchnia gruntu, do której rolnik może otrzymać pomoc na zalesienie nie może przekroczyć 20 ha", wyjaśnia na swojej stronie ARiMR.

Wioski o wsparcie na zalesianie - za co przyznawane są punkty?

  • 14 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są zlokalizowane na korytarzach ekologicznych w rozumieniu art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody położonych na obszarze Natura 2000 określonych w planie ochrony lub planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000
  • 12 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są zlokalizowane na obszarach zagrożonych erozją wodną określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska
  • 10 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do śródlądowych wód powierzchniowych, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne*
  • 8 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są gruntami o nachyleniu terenu powyżej 12°
  • 6 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do lasu lub obszaru zalesionego**
  • 6 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są położone na glebach V, VI, VIz klasy bonitacyjnej, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
  • 4 pkt grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części są położone w województwie o lesistości poniżej 30%

Uznaje się, że grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części przylegają do:
*śródlądowych wód powierzchniowych, jeżeli przynajmniej w części są położone w pasie o szerokości 5 m od krawędzi brzegu tych wód;
**lasu lub obszaru zalesionego, jeżeli przynajmniej w części są położone w pasie o szerokości 5 m od tego lasu lub obszaru zalesionego.

Szczegóły przysługiwania pomocy na arimr.gov.pl

Zalesianie - stawki
Infogram

______________
Agro Pomorska odcinek 53, premiera 5.03.2019

Wideo

Materiał oryginalny: Zalesianie 2019 - nabór wniosków o wsparcie od czerwca. Premia przez kilkanaście lat - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie