Zamówił ciągnik, został bez maszyny i pieniędzy. Oszustwa internetowe dotykają też rolników. Jak nie dać się oszukać w sieci?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W wielu przypadkach wyłudzenie pieniędzy okraszone jest różnymi zabiegami technicznymi mającymi uśpić naszą czujność. Nawet doświadczony konsument może się naciąć. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
W wielu przypadkach wyłudzenie pieniędzy okraszone jest różnymi zabiegami technicznymi mającymi uśpić naszą czujność. Nawet doświadczony konsument może się naciąć. Jak nie dać złapać się w pułapkę? 123rf/budabar/zdjęcie ilustracyjne
Oszustwa internetowe nie są niczym nowym, zdarza się jednak, że dotyczą one branży rolniczej. Takie zgłoszenie otrzymali niedawno wysokomazowieccy policjanci. Mężczyzna wpłacił 8 tys. euro na zakup ciągnika rolniczego. Zamówionego towaru nie otrzymał, teraz walczy o zwrot pieniędzy. Jak uchronić się przed takimi historiami?

W sieci warto być czujnym. Okazyjne ceny potrafią być zgubne

Zakupy w Internecie to wygoda, ale jak się okazuje, także pole do popisu dla oszustów. W wielu przypadkach wyłudzenie pieniędzy okraszone jest różnymi zabiegami technicznymi mającymi uśpić naszą czujność. Fikcyjne opinie klientów, żądanie przedpłaty – to często sprawia, że kupujący ma wrażenie, że dokonuje transakcji z zaufaną osobą.

Maszyny rolnicze nie należą do tanich. Tu oszuści mogą wyłudzić sporo pieniędzy

Jednym z poszkodowanych okazał się mieszkaniec woj. podlaskiego, który chciał dokonać zakupu nowej maszyny.

- Zgłaszającym był mieszkaniec gminy Nowe Piekuty, który chciał kupić ciągnik rolniczy z Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, mężczyzna wpłacił na konto sprzedającego osiem tysięcy euro. Mieszkaniec powiatu nie otrzymał jednak zakupionego ciągnika rolniczego, ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym "urwał się" – informuje KPP w Wysokiem Mazowieckiem.

Jak nie dać się oszukać w sieci?

Mundurowi przestrzegają, jak uchronić się przed oszustwami online. Najważniejsze, aby:

  • kupując cokolwiek w sieci stosować zasadę ograniczonego zaufania,
  • zachować korespondencję ze sprzedawcą, która będzie dowodem na oszustwo,
  • sprawdzić prawdziwość sklepu – jego adres i numer telefonu,
  • przy płaceniu kartą zwrócić uwagę na połączenie internetowe i jego bezpieczeństwo,
  • zweryfikować opcję wysyłki – jeśli brakuje możliwości odbioru osobistego lub wysyłki za pobraniem, powinno to wzbudzić czujność,
  • zachować logikę w ocenie wartości przedmiotu – często promocje to zwykłe haczyki na naiwnych klientów.

Co zrobić, gdy mimo zachowania ostrożności, padniemy ofiarą oszustwa?

Wyłudzenie pieniędzy, niezależnie, czy jest to mała, czy duża kwota, jest przestępstwem. Policjanci radzą, aby w przypadku oszustwa jak najszybciej poinformować administratorów danego serwisu oraz najbliższą jednostkę policji lub prokuratury.

Niezwykle pomocne będą dowody oraz dokumenty związane z transakcją – dowód przelewu, korespondencja, wszelkie zapisy rozmów. Jeśli sprawa dotyczy aukcji internetowej, warto zachować jej datę i numer, a także dane wystawiającego – nick, adres mailowy oraz opis przedmiotu.

Źródło: KPP Wysokie Mazowieckie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera