Zapobieganie kryzysom żywnościowym. Komisja Europejska stawia na plan awaryjny

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Plan awaryjny ma uwzględniać wszelkie zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych, środowiskowych, cybernetycznych i geopolitycznych.
Plan awaryjny ma uwzględniać wszelkie zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych, środowiskowych, cybernetycznych i geopolitycznych. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Komisja Europejska podejmie działania na szczeblu europejskim, aby zapobiec niedoborom żywności w obliczu kryzysów. Plan awaryjny zakłada analizę dotychczasowych nieprawidłowości, które mają poprawić odporność łańcucha dostaw.

Żywność w czasach pandemii

Działania KE mają być odpowiedzią na kryzys pandemiczny i stworzenie nowej strategii „Od pola do stołu”. W planach jest ustanowienie EFSCM – europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy związane z bezpieczeństwem żywnościowym.

Choć COVID-19 nie dotknął bezpośrednio branży rolniczej i rybołówstwa, to UE wesprze te sektory, aby w przyszłości zapobiec wszelkim kryzysom związanym z dostawami żywności.

To też może Cię zainteresować

Co uwzględnia plan awaryjny?

Plan awaryjny ma uwzględniać wszelkie zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych, środowiskowych, cybernetycznych i geopolitycznych. Zawarte w nim narzędzia mają dać bezpieczeństwo w zakresie zaopatrzenia żywnościowego. W komunikacie wspomniano o współpracy podmiotów publicznych, prywatnych, ale także tych unijnych czy regionalnych. Mowa też m.in. o rolnikach, przetwórcach czy rybakach.

Eksperci powstałego EFSCM będą analizować aktualne zagrożenia i badać łańcuch dostaw w przypadku kryzysu. Program działań zakłada także tworzenie prognoz, analiz i współpracę międzynarodową do 2024 roku.

Źródło: KE, PFHBiPM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera