Żar z nieba i ziemia na polu jak popiół. Kiedy wreszcie spadnie deszcz?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
W kolejnych dniach, jeśli pojawi się deszcz, to jedynie przelotny, w czasie burz.
W kolejnych dniach, jeśli pojawi się deszcz, to jedynie przelotny, w czasie burz. pixabay.com/aszak, IMGW
- Posiałem rzepak 2 tygodnie temu, ale wzeszła nawet nie połowa. Jest koszmarnie sucho - mówi rolnik z Kujawsko-Pomorskiego. IMGW wskazuje na hydrologiczną suszę, w lasach mamy do czynienia z ekstremalnym zagrożeniem pożarowym. W map pogodowych nie płyną dobre wieści. Kiedy spadnie deszcz?

Rzepak posiany w ostatnich tygodniach nie ma sprzyjających warunków do startu. Niebawem powinny rozpocząć się siewy jęczmienia czy pszenżyta. Do równomiernych wschodów potrzebna jest wilgoć w glebie, a na to się nie zapowiada. O suszy mówi się także w kontekście lasów, gdzie stopień zagrożenia pożarowego jest bardzo wysoki lub ekstremalny. Spadek dotyczy też poziomu wód w większości rzek.

Pogoda na początek września 2024: kiedy spadnie deszcz?

Prognozowane na 3 sierpnia upały mają sięgać 33 stopni w cieniu. Jutro nie będzie lepiej. IMGW zapowiada ochłodzenie w weekend, ale czy razem ze spadkiem temperatury spadnie i wyczekiwany deszcz? O wodę dla upraw proszą nie tylko rolnicy, ale i działkowcy oraz leśnicy.

Według tygodniowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przelotne opady deszczu i burze w zachodniej połowie kraju pojawią się od czwartku. Natomiast we wschodniej części kraju nadal ma być pogodnie i sucho.

Na początku tygodnia z południa ponownie zacznie napływać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego i od wtorku do czwartku lub piątku wrócą upały. Ochłodzenie spodziewane jest podczas weekendu.

Najbardziej prawdopodobne 3 września są burze w rejonie Sudetów i Tatr, a także lokalnie na zachodzie Polski.

Ze względu na ograniczoną niestabilność i słaby przepływ spodziewać się można jedynie izolowanych i krótkotrwałych komórek burzowych, którym przejściowo towarzyszyć mogą opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Skumulowane sumy opadów: ok. 10-15 mm. Lokalnie niewykluczony drobny grad.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest już ekstremalne

Centrum Modelowania Meteorologicznego podało, że w poniedziałek 2 września prawie 70 proc. stacji hydrologicznych w sieci IMGW-PIB notowało strefę stanów wody niskiej.

Brakuje opadów deszczu a w dzisiejszej numerycznej prognozie średnioterminowej przez kolejny tydzień widać ich bardzo mało.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro