Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony. Do kiedy w 2021 roku przysługuje?

OPRAC.: Redakcja
Kiedy żłobek, przedszkole lub szkoła zostają zamknięte, rodzin czy opiekun może skorzystać z zasiłku.
Kiedy żłobek, przedszkole lub szkoła zostają zamknięte, rodzin czy opiekun może skorzystać z zasiłku. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Wraz z rozpoczęciem narodowej kwarantanny KRUS wydłuża okres, w którym rolnicy mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć wniosek, jeśli nie zrobiliśmy tego we wcześniejszym okresie ujmując dalszy termin.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach, przekazuje KRUS. W przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko ubezpieczonym rolnikom i domownikom z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

Jeżeli we wniosku o zasiłek opiekuńczy złożonym przed wejściem w życie nowych przepisów wskazano okres opieki nad dzieckiem po 24 grudnia 2020 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na wskazany we wniosku okres opieki (nie dłużej niż do 17 stycznia 2021 r.) bez konieczności ponawiania wniosku.

To też może Cię zainteresować

Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Formularz wniosku jest dostępny na stronie KRUS - zasiłek opiekuńczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie