Zauważyłeś literę "E" lub cyfry na drzewie? Tajemnicze symbole namalowane farbą dla wielu stanowią zagadkę. Zobacz, co oznaczają

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Las pełen jest pięknych drzew, na niektórych pojawiają się różne symbole. Zobacz, co oznaczają cyfry, litery lub kreski.
Las pełen jest pięknych drzew, na niektórych pojawiają się różne symbole. Zobacz, co oznaczają cyfry, litery lub kreski. Andrzej Wiśniewski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W lesie spotkamy nie tylko ciekawe okazy flory i fauny. Okazuje się, że konsternację mogą wzbudzić… rysunki na drzewach. Nie chodzi wcale o wyryte serduszka lub inicjały. Mowa o symbolach namalowanych farbą na korze. Nie wykonały ich dzieci czy wandale, ale leśnicy. Co kryje się za cyframi lub literami „E”, „N” lub „K” w lesie? Wyjaśniamy! Mają one istotne znaczenie dla gospodarki leśnej.

Spis treści

Litery czy kreski na drzewach to nie dzieło wandali. Dla leśników symbole mają ogromne znaczenie

Na leśnych drzewach można spotkać wiele oznaczeń. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak akt wandalizmu, ale warto wiedzieć, że za ich umieszczeniem kryje się odpowiednie przesłanie. Niektóre symbole lub litery wskazują, czy drzewo stwarza zagrożenie lub będzie konieczna jego wycinka.

Litera „E” na drzewie. Co oznacza?

W wielu lasach na korze można zobaczyć litery, szczególnie popularna jest „E”. Za jej umieszczeniem nie kryje się żadna głębsza i mroczna tajemnica.

Literą „E” (wielkości około 20 cm) zaznaczamy drzewa biocenotyczne, wyjaśniały jakiś czas temu Lasy Państwowe w mediach społecznościowych.

Litera pojawia się na drzewach, które pozostają w lesie dla zwiększenia różnorodności biologicznej. Mogą stanowić siedlisko dla wielu organizmów, nie wycina się ich, a czeka na naturalny rozkład. Leśnicy z LP podkreślają, że symbol widoczny jest na drzewach dziuplastych, naturalnie występujących, z gniazdami ptaków (średnica powyżej 25 cm), o nietypowym pokroju, z nietypowymi formami szyszek czy kory. Dodatkowo oznaczenie obejmuje też gatunki wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami, te żywe i martwe posiadające zgniliznę lub owocniki grzybów oraz będące siedliskiem chronionych gatunków.

Inne oznaczenia drzew. Na korze widnieje np. litera „K”

Na drzewach można zobaczyć też inne znaki. Nadleśnictwo Dojlidy zwróciło uwagę na symbolikę litery „K”. Może ona figurować także jako kreska bądź oznaczenie „KE”. Informuje, że jesteśmy na granicy kępy ekologicznej, czyli starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu.

- Tak pozostawiana kępa to także miejsce schronienia zwierząt. Przyczynia się również do zróżnicowania struktury nowego drzewostanu, zapewniając obecność mikrosiedlisk zasiedlanych przez wiele gatunków owadów. Z czasem jest źródłem martwego drewna w różnych postaciach: stojącego, leżącego, martwych konarów czy obłamanych gałęzi, miejscem bytowania wielu mikroorganizmów, owadów i grzybów – czytamy na stronie Nadleśnictwa Dojlidy.

W polskich lasach czujni obserwatorzy, oprócz liter, mogą zobaczyć też kreski, kropki lub cyfry. Zobacz w naszej galerii, co mogą oznaczać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera