Zawartość wielkanocnego koszyczka. Co symbolizują jajko, baranek i chrzan w święconce? Tradycje wielkanocne obecne są w większości domów

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od IV wieku obowiązują ustalenia Soboru Nicejskiego, w myśl którego Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej pełni księżyca.
Od IV wieku obowiązują ustalenia Soboru Nicejskiego, w myśl którego Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej pełni księżyca. pixabay.com/Couleur
Zbliża się najważniejsze dla chrześcijan święto – Wielkanoc. Zanim siądziemy do stołu świętować zmartwychwstanie Chrystusa, najpierw przejdziemy przez Niedzielę Palmową, a następnie Triduum Paschalne. Okres świąteczny to czas, gdy wiele obrzędów religijnych przeplata się z regionalnymi zwyczajami. Co innego symbolizuje jajko, co innego baranek. Czy Wielkanoc na wsi różni się od tej w mieście?

Spis treści

Wielkanoc. Od kiedy ją obchodzimy? Tradycja chrześcijańskiego święta

Jak podaje Muzeum Historii Polski, w kalendarzu chrześcijańskim Wielkanoc pojawiła się po Soborze Nicejskim, który został zwołany w 325 roku przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Ustalono, że jej święto przypadać będzie w niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od lat jest to więc ruchoma data, a do niej podporządkowane są inne święta – Popielec lub Boże Ciało. W 2023 roku Niedziela Wielkanocna wypada 9 kwietnia.

Co symbolizuje Wielkanoc?

Wielkanoc kojarzy nam się z rozkwitem zieleni, pełnym dóbr rodzinnym stołem i… życiem. Święta przypominają nam, że Chrystus poprzez ukrzyżowanie i zmartwychwstanie odkupił nasze grzechy.

- Z powodu atmosfery, bombek, światełek, choinek i prezentów, a także zimowej aury, prawdopodobnie to święta Bożego Narodzenia kojarzymy jako ten wyjątkowy, rodzinny, najważniejszy czas w roku. Tymczasem z punktu widzenia chrześcijaństwa to właśnie Wielkanoc przypomina i aktualizuje najważniejsze prawdy wiary. To w Wielkim Tygodniu, a zwłaszcza w czasie Triduum Paschalnego, na nowo przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – mówi nam dr teologii moralnej Agata Rujner, autorka kanału „Prawie Morały”.

Często w gąszczu codziennych spraw zapominamy, jak piękny i budujący duchowo może być to okres. Wielkanoc to coś więcej niż poświęcenie koszyczka i zjedzenie barszczyku w niedzielny poranek. Wstępem do refleksji są post oraz inne ważne dni, tj. Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa oraz Triduum. Jakie tradycje kojarzą nam się z tym ważnym czasem?

Niedziela Palmowa 2022. Na wsiach palma to świętość

Tegoroczna Niedziela Palmowa wypada 2 kwietnia. Jak wiadomo, nie ma Niedzieli Palmowej bez palmy. Niektóre mogą zrobić wrażenie. W całej Polsce wierni od lat niosą gotowe bukiety gałązek do kościoła na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Gospodynie wiejskie tworzą nowe kompozycje, a w wielu regionach organizowane są konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Wymyślne ozdoby można zobaczyć m.in. w małopolskiej Lipnicy Murowanej oraz w mazowieckiej wsi Łyse.

Ozdoby wielkanocne zdobią każdy dom, nie tylko wiejski

Okres wiosenny sprawia, że pod ręką mamy wiele dóbr natury – świeże kwiaty, gałązki wierzbowe, bukszpan lub rzeżuchę. Te akcenty świetnie nadają się do stworzenia domowych dekoracji wielkanocnych. Na wsiach koła gospodyń wiejskich organizują warsztaty i pokazują, jak przygotować piękne stroiki lub koszyczki, zaś w miastach dzieci w wielu placówkach także uczą się, jak wykonać dekoracje z podstawowych artykułów papierniczych lub pasmanteryjnych.

Symbole wielkanocne. Czy wiesz, jaka jest symbolika jajka lub baranka?

W wielu regionach Polski wciąż zachowane są tradycje oraz zwyczaje wielkanocne. O ile istnieją typowo lokalne obrzędy, np. spożywanie bazi w celu ochrony przed chorobami lub dodawanie do listy pokarmów w święconce sera, o tyle mnóstwo symbolicznych gestów przyjęło się w tradycji ogólnej. W całej Polsce święcimy palmy, pokarmy, a na stołach lądują klasyczne potrawy.

Niewątpliwie najważniejszym symbolem świąt wielkanocnych jest jajko. Część spożywamy na znak życia, część przeznaczamy na ozdobne pisanki. Nie jest znane, skąd wziął się zwyczaj kolorowania skorupek.

- Jedna z legend mówi, że Maryja, matka Jezusa, podarowała jajka rzymskim żołnierzom, aby ograniczyli okrucieństwo wobec jej syna. Łzy Maryi, które spadły na skorupki jaj, miały je zabarwić mnóstwem kolorów – czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.

Z kolei baranek znany jest nie tylko w tradycji chrześcijańskiej, ale też żydowskiej. O ile tam łączy się z Paschą, u nas stanowi symbol zmartwychwstania Chrystusa i wyższości dobra nad złem. Nie bez znaczenia są pozostałe produkty, które wkładamy do poświęcenia.

Czy wiesz, co oznaczają chrzan, chleb i wędlina? Sprawdź naszą galerię!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie