Wielkanoc 2024. Oto zawartość wielkanocnego koszyczka. Kiedy święci się pokarmy? Symbolika jajka, baranka i chrzanu w święconce

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od setek lat nie tylko w lokalnych społecznościach, ale w całej Polsce kultywowane są tradycje wielkanocne.
Od setek lat nie tylko w lokalnych społecznościach, ale w całej Polsce kultywowane są tradycje wielkanocne. Krystian Dobuszyński/Polska Press
Zbliża się najważniejsze dla chrześcijan święto – Wielkanoc. Zanim jednak siądziemy do stołu świętować zmartwychwstanie Chrystusa, najpierw w Wielką Sobotę poświęcimy pokarmy. Okres świąteczny to czas, gdy wiele obrzędów religijnych przeplata się z regionalnymi zwyczajami. Co innego symbolizuje jajko, co innego baranek. Czy Wielkanoc na wsi różni się od tej w mieście?

Spis treści

Wielkanoc. Kiedy wypada w 2024 roku?

Jak podaje Muzeum Historii Polski, w kalendarzu chrześcijańskim Wielkanoc pojawiła się po Soborze Nicejskim, który został zwołany w 325 roku przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Ustalono, że jej święto przypadać będzie w niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od lat jest to więc ruchoma data, a do niej podporządkowane są inne święta – Popielec lub Boże Ciało. W 2024 roku Niedziela Wielkanocna wypada 31 marca. Dzień wcześniej, w Wielką Sobotę, święcimy pokarmy.

Wielkanoc kojarzy nam się z rozkwitem zieleni, pełnym dóbr rodzinnym stołem i… życiem. Święta przypominają nam, że Chrystus poprzez ukrzyżowanie i zmartwychwstanie odkupił nasze grzechy.

Z powodu atmosfery, bombek, światełek, choinek i prezentów, a także zimowej aury, prawdopodobnie to święta Bożego Narodzenia kojarzymy jako ten wyjątkowy, rodzinny, najważniejszy czas w roku. Tymczasem z punktu widzenia chrześcijaństwa to właśnie Wielkanoc przypomina i aktualizuje najważniejsze prawdy wiary. To w Wielkim Tygodniu, a zwłaszcza w czasie Triduum Paschalnego, na nowo przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, mówi nam dr teologii moralnej Agata Rujner, autorka kanału „Prawie Morały”.

Często w gąszczu codziennych spraw zapominamy, jak piękny i budujący duchowo może być to okres. Wielkanoc to coś więcej niż poświęcenie koszyczka i zjedzenie barszczu w niedzielny poranek. Wstępem do refleksji są post oraz inne ważne dni, tj. Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa oraz Triduum.

Ozdoby wielkanocne zdobią każdy dom, nie tylko wiejski

Okres wiosenny sprawia, że pod ręką mamy wiele dóbr natury – świeże kwiaty, gałązki wierzbowe, bukszpan lub rzeżuchę. Te akcenty świetnie nadają się do stworzenia domowych dekoracji wielkanocnych. Na wsiach koła gospodyń wiejskich organizują warsztaty i pokazują, jak przygotować piękne stroiki lub koszyczki, zaś w miastach dzieci w wielu placówkach wykonują dekoracje z podstawowych artykułów papierniczych lub pasmanteryjnych.

Symbole wielkanocne. Czy wiesz, jaka jest symbolika jajka lub baranka?

W wielu regionach Polski wciąż zachowane są tradycje oraz zwyczaje wielkanocne. O ile istnieją typowo lokalne obrzędy, np. spożywanie bazi w celu ochrony przed chorobami lub dodawanie do listy pokarmów w święconce sera, o tyle mnóstwo symbolicznych gestów przyjęło się w tradycji ogólnej. W całej Polsce święcimy palmy, pokarmy, a na stołach lądują klasyczne potrawy.

Niewątpliwie najważniejszym symbolem świąt wielkanocnych jest jajko. Część spożywamy na znak życia, część przeznaczamy na ozdobne pisanki. Nie jest do końca znane, skąd wziął się zwyczaj kolorowania skorupek.

Jedna z legend mówi, że Maryja, matka Jezusa, podarowała jajka rzymskim żołnierzom, aby ograniczyli okrucieństwo wobec jej syna. Łzy Maryi, które spadły na skorupki jaj, miały je zabarwić mnóstwem kolorów, czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.

Z kolei baranek znany jest nie tylko w tradycji chrześcijańskiej, ale też żydowskiej. O ile tam łączy się z Paschą, u nas stanowi symbol zmartwychwstania Chrystusa i wyższości dobra nad złem. Nie bez znaczenia są pozostałe produkty, które wkładamy do poświęcenia. Niektóre symbolizują krzepę, niektóre dobrobyt.

Co oznaczają chrzan, chleb i wędlina? Zobacz GALERIĘ

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera