Zboża mamy dużo, ale leży w magazynach. Dlaczego rolnicy nie chcą go sprzedawać? Trwają żniwa kukurydziane

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Trwają żniwa kukurydziane. Stawki za kukurydzę lepsze niż za inne zboża?
Trwają żniwa kukurydziane. Stawki za kukurydzę lepsze niż za inne zboża? pixabay.com/ulleo
Żniwa w tym roku były udane, w wielu regionach jeszcze trwają te kukurydziane. Zbiory zbóż są na dobrym poziomie, ale część gatunków zalega w magazynach. Co ma na to wpływ? - Wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, słabsze niż przed rokiem plony kukurydzy, niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie, a także posiadana baza magazynowa zniechęcają wielu rolników do sprzedaży ziarna jeszcze w tym roku - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Zboża pod dostatkiem, ale rolnicy chcą wyższych stawek

Eksperci przyznają, że zboża w kraju jest sporo, ale zalega w magazynach, bo rolnicy nie chcą go sprzedawać za aktualne stawki. Nieco więcej ofert sprzedaży może pojawić się przed zbliżającą się zimą, ale trudno mówić o ich gwałtownym wzroście.

- Obecnie przedmiotem obrotów jest głównie kukurydza. Tegoroczne zbiory są jednak późne i mokre. Stąd też zaawansowanie zbiorów kukurydzy jest mocno zróżnicowane regionalnie. Nawracające opady utrudniają zbieranie ziarna z pól. Oceniamy, iż kukurydzę w kraju dotychczas zebrano z około połowy areału - napisano w newsletterze Izby Zbożowo-Paszowej.

Zbiory kukurydzy. Gdzie jest jej najmniej?

Pogoda opóźniła zbiory kukurydzy. Kalendarzowo odbywają się one we wrześniu i październiku, ze względu na warunki w niektórych rejonach kraju nie zostały one jeszcze ukończone.

Największe zaawansowanie kukurydzianych żniw notuje się na zachodzie i północnym zachodzie kraju, gdzie kukurydzę dotychczas zebrano z ponad 70 proc. powierzchni. Im dalej na wschód, tym ziaren jest mniej. W woj. kujawsko-pomorskim kukurydzę zebrano z około 30-35 proc. areału, w mazowieckim – z około 20-25 proc., a w lubelskim i podkarpackim – z ok. 15 proc. powierzchni.

Działacze Izby Zbożowo-Paszowej szacują, że plony kukurydzy będą niższe niż przed rokiem, przy czym notuje się duże zróżnicowanie plonów w zależności od części kraju. Na tym etapie średni plon ocenia się na 8-12 t/ha mokrego ziarna.

Na ciężką sytuację narzekają zachodni rolnicy, których plantacje ucierpiały najbardziej. Tam plon jest niski, ale przemieszczając się w głąb Polski, można zaobserwować, że niektóre pola obrodziły obficie, plony określa się na 14 t/ha przy 30 proc. wilgotności ziarna. Ten wynik jest niewiele mniejszy od ubiegłorocznego.

Czy przetwórcy skupują zboże?

Choć ceny za pszenicę czy żyto nie są satysfakcjonujące, w przypadku kukurydzy mokrej stawki rosną. Pod koniec października kształtowały się na poziomie 850-1020 zł/t. Najwięcej płaci się na zachodzie, gdzie podaż ziarna jest ograniczona.

IZP podsumowała, że zainteresowanie przetwórców jest umiarkowane. Młyną chcą skupić pszenicę, ale głównie z dostawą, zaś wytwórnie paszowe skupiają się na kukurydzy, ze względu na jej wyższą podaż.

Źródło: PAP/IZP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro