Zbyt duże wypłaty na radomskiej giełdzie rolnej. Były nieprawidłowości

Janusz Petz
Czterem członkom Rady Nadzorczej Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu wypłacono prawie cztery tysięcy złotych więcej niż stanowiła uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki, a nadzór właścicielski ministra nad spółką nie był skuteczny - informuje w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli badała nadzór właścicielski Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad spółkami prawa handlowego z branży rolno-spożywczej. Właśnie ukazał się raport na ten temat. Izba przyznaje, że w większości przypadków nadzór był prowadzony prawidłowo, choć nie wpłynęło to znacząco na poprawienie sytuacji spółek. Najważniejsze zastrzeżenia dotyczyły natomiast planów rozwoju branży i braku koncepcji funkcjonowania spółek, które mają wspierać rolników - dziś uzależnionych od dużych sieci handlowych.

Słabe wyniki

Z raportu wynika, że w 2017 roku zysk netto 17 nadzorowanych przez ministra spółek przekroczył 413 milionów złotych. Jednak wyniki finansowe sześciu spółek, w tym czterech z większościowym udziałem Skarbu Państwa pogorszył się. W tej grupie znalazł się Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy z siedzibą w Radomiu, a także spółki „Trzemeszno”, Kosmo oraz spółki prowadzący rynki hurtowe w Lublinie- Elizówce, w Tarnowie i Gdańsku. Tylko jednak w przypadku jednej z tych spółek - Małopolskiego Rynku Hurtowego doszło do tak dużego pogorszenia sytuacji finansowej, że konieczne było podjęcie decyzji o jej rozwiązaniu.

Nieprawidłowości

Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości w działalności spółek. W raporcie znalazły się jedynie przykłady dotyczące wypłaty wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2017 roku do 31 października 2018 roku wypłacono łącznie czterem członkom Rady Nadzorczej Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu prawie cztery tysięcy złotych więcej niż stanowi uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki. W listopadzie 2018 roku spółka skorygowała nieprawidłowe wypłaty wynagrodzeń.

Kontrola izby wykazała dużą rotacyjność składów organów nadzorczych osiemnaście spółek, w których Skarb Państwa miał swoich przedstawicieli, co nie sprzyjało wzmocnieniu nadzoru właścicielskiego nad spółkami. W latach 2017-18 odwołano 81, a powołano 79 reprezentantów Skarbu Państwa. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła zarządowi Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu, że w ogóle nie opracowano strategicznego planu wieloletniego określonego w statucie spółki.

Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu (dawna Radomska Giełda Rolna) to spółka założona w 1993 roku. Obecnie Skarb Państwa posiada 55,51 procent jej akcji.

Soleo w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zbyt duże wypłaty na radomskiej giełdzie rolnej. Były nieprawidłowości - Echo Dnia Radomskie