Zerowy VAT na nawozy to za mało, uważają rolnicy. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma obowiązywać od 1 lutego 2022

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Podczas konferencji prasowej 11 stycznia 2022 premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. - Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać obniżkę VAT na nawozy do 0% - zapowiedział szef rządu. Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała o dopłatę do tony zakupionego nawozu. W walce z inflacją ma pomóc także obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%, zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze czy zerowa stawka VAT na gaz.

Nowe rozwiązania ujęte w tarczy Antyinflacyjnej 2.0 będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. - W lutym obniżamy podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Działania dotyczą równiez gazu. - Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie - tlumaczył premier RP. Rząd zamierza przedłużyć do końca lipca 5% stawkę VAT na prąd.

- Do 0% obniżamy VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny zostanie ok. 45 zł - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Obniżką adresowaną do rolników ma być obniżenie VAT-u na nawozy.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 dla rolników. Zerowy VAT ma obniżyć ceny nawozów

- Do tych powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków chciałbym dodać jeszcze jedną, która może się państwu wydać, zwłaszcza części tych z państwa żyjących w miastach, mniej istotna. Otóż zdecydowaliśmy się do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawozy do zera - zapowiedział Mateusz Morawiecki 11 stycznia 2022 r.

Tłumaczył, czemu ta obniżka ma służyć: - Otóż nawozy są tym produktem, który bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu, bo to gaz jest głównym elementem składowym kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za 9 miesięcy. My, jak to mówią ekonomiści, ścinamy ten czubek inflacji.

- Dlatego te ceny nawozów są takie ważne, bo poprzez cenę nawozów będziemy wpływali na niższe ceny żywności - zapowiedział premier. Obecnie stawka VAT dla nawozów to 8%.

Krajowa Rada Izb Rolniczych odniosła się do zapowiedzi premiera: Nasze stanowisko w sprawie dopłat do nawozów bez zmian. Chodzi o możliwość uwzględnienia w tarczy antykryzysowej dopłaty do nawozów mineralnych w formie zwrotu do faktury zakupionego przez rolnika nawozu do określonej dawki na hektar w wysokości 1000 zł do tony zakupionego nawozu.

Rolnicy komentują zapowiedź obniżenia VAT-u na nawozy:

  • "Większość rolników jest na vacie. Ale pomoc"
  • "Taka prawda. Ale wyciągają ręce z pomocą, jacy oni dobroduszni".
  • "To tak jak wprowadzić zerowy VAT na żywność. Rolnicy na ryczałcie stracą a vatowcy zyskają. Na nawozach i paliwie odwrotnie. Jak nie kijem to drewnem".
  • "Zwłaszcza ryczałtowcy dostana po dupie, bo stracą na każdej tonie zboża, litrze mleka czy kilogramie bydła równe 7%. Czyli przychody z automatu mniejsze o 7%".

W Tarczy Antyinflacyjnej od 1 stycznia obniżono podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Od 1 lutego 2022 r. zapowiadana jest kolejna obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera