Zielony Ład i zużycie środków ochrony roślin. Nie do przyjęcia jest brak parametrów ograniczenia o 50% ich zużycia

OPRAC.: AGW
Strategie Zielonego Ładu to wciąż wiele niewiadomych
Strategie Zielonego Ładu to wciąż wiele niewiadomych pixabay.com
W zakresie Europejskiego Zielonego Ładu nie do przyjęcia jest brak określenia przez KE parametrów ograniczenia 50% zużycia chemicznych środków ochrony roślin w poszczególnych krajach, uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych. Nie tylko samorząd rolniczy jest zaniepokojony Zielonym Ładem i strategiami dotyczącymi rolnictwa. Członkowie Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych wystosowali apel do Komisji Europejskiej o przygotowanie oficjalnej oceny skutków wprowadzenia strategii "Od pola do stołu"

12 października 2021 r. odbyło się IX Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy dyskutował o aktualnej sytuacji, w tym o Europejskim Zielonym Ładzie. KRIR oczekuje od KE i Rządu RP przedstawienia potencjalnych scenariuszy lub analiz i możliwych skutków, jakie mogą wynikać dla rolnictwa, jego otoczenia oraz dla całej gospodarki z "ambitnie sformułowanych celów środowiskowych".

Wprowadzenie Zielonego Ładu - jakie koszty oznacza to dla rolników?

Izba chce poznać ocenę skutków na poziomie całej UE, jak i w Polsce w sferze ekonomicznej i społecznej. Wskazuje na cele środowiskowe planowane do realizacji w relatywnie krótkim okresie czasu bez konkretnego wskazania choćby szacunkowo kosztów, jakie są niezbędne do zrealizowania tych zadań i potencjalnych źródeł ich finansowania, publicznych - WPR czy krajowych, bądź wyłącznie rolników? - pisze KRIR w relacji z posiedzenia.

To też może Cię zainteresować

Nadal uważamy, że głównym celem rolnictwa europejskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli Europy oraz ochrony środowiska poprzez prowadzenie zrównoważonego rozwoju.

Zielony Ład był również tematem posiedzenia Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 14 października członkowie Rady jednogłośnie zdecydowali o poparciu ostatniego stanowiska Copa-Cogeca dotyczącego przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

Uczestnicy zwrócili uwagę na kolejne pojawiające się opracowania, które dowodzą, że wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności” oznacza dla unijnych rolników dodatkowe, znaczne koszty, które mogą zachwiać rentownością całej produkcji rolnej. Badania prowadzone przez USDA, HFFA Research, unijne Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Uniwersytet Kiloński, a także Uniwersytet i Ośrodek Badawczy Wageningen (WUR) pozwoliły na wyciągnięcie kilku niepokojących wniosków.

  • Unijna produkcja rolna będzie spadać, a w przypadku niektórych produktów będzie to spadek drastyczny.
  • Będziemy świadkami przenoszenia europejskiej produkcji rolnej do państw trzecich a w efekcie do ucieczki emisji gazów cieplarnianych do innych krajów.
  • Unia Europejska stanie się importerem netto żywności, co pozostaje w bezpośredniej sprzeczności z promowaną w czasie kryzysu covidowego strategią niezależności.
  • Skutkiem wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu będą znaczne podwyżki cen żywności w sklepach i zachwianie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli UE.

To też może Cię zainteresować

Europejskiej organizacje rolnicze niepokoi, że Komisja Europejska wciąż nie przeprowadziła własnych badań dotyczących skutków planowanych zmian, które mają wejść w życiu już w 2023 r.

- FBZPR i inne organizacje rolnicze skupione w Copa-Cogeca uważają, że skończył się już czas na debaty polityczne - mówił Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. - Wszyscy mają świadomość, że trzeba iść w kierunku zmian w rolnictwie, które doprowadzą do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Ale aby dalej się zmieniać musimy zacząć mówić o konkretnych rozwiązaniach. A do tego potrzebna jest świadomość wyzwań, z którymi przyjdzie się nam mierzyć po wprowadzeniu strategii „Od pola do stołu”. Dlatego po raz kolejny wzywamy Komisji Europejską po niezwłocznego opracowania oceny skutków wprowadzenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Stanowisko Copa-Cogeca zostało także poparte przez 26 innych europejskich organizacji.

Zobacz wideo: Rozmowa z Maciejem Golubiewskim, dyrektorem gabinetu komisarza EU ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o Zielonym Ładzie [1.10.2021]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo