Ziemia rolna. Czy współwłaściciel może ją wydzierżawić na rok? Co zapisano w prawie?

Lucyna Talaśka-Klich
Zainteresowanie dzierżawą gruntów rolnych nie maleje
Zainteresowanie dzierżawą gruntów rolnych nie maleje Lucyna Talaśka-Klich
- Czy jako współwłaściciel gruntu mogę wydzierżawić ziemię na rok? - pyta Czytelnik. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyjaśnia.

Adam Niedbalski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddziału Terenowego w Bydgoszczy wyjaśnia: - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie ingeruje w dzierżawę pomiędzy innymi podmiotami. Nie posiadamy narzędzi prawnych w tej sprawie.

Dodał, że "KOWR zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z dnia 19.10.1991 r. (Dz. U. 2018 poz. 91 ze zm.) przeznacza tylko i wyłącznie do dzierżawy grunty znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 199 K.c. zgodnie z którym do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zatem możliwe jest wydzierżawienie nieruchomości na okres jednego roku za zgodą współwłaściciela".

Macie inne wątpliwości dotyczące ziemi rolnej i przepisów? Napiszcie do nas: [email protected]

Powierzchnia gospodarstw w Polsce
Infogram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ziemia rolna. Czy współwłaściciel może ją wydzierżawić na rok? Co zapisano w prawie? - Gazeta Pomorska