Spis treści
Miarą kwasowości lub zasadowości gleby jest jej pH. Skala wynosi od 0 do 14, przy czym 7,0 jest uważane za „neutralne”. Każda liczba poniżej 7,0 jest uważana za kwaśną, a każda powyżej jest zasadowa. To, jakie mamy pH ziemi w ogrodzie, łatwo można sprawdzić, za pomocą naturalnych sposobów.
Oznaki, że gleba w ogrodzie potrzebuje więcej kwasowości
Czynniki są różne, duże znaczenie ma miejsce zamieszkania i ilość opadów. Im więcej deszczu, tym większe prawdopodobieństwo, że gleba będzie kwaśna, ponieważ deszcz wypłukuje pierwiastki alkaliczne, takie jak sód, wapń i magnez.
Praktyki rolnicze też wpływają na pH gleby. Nawozy azotowe i siarkowe mogą zwiększać kwasowość. Uprawy rolne pobierają niezbędne alkaliczne składniki odżywcze, pozostawiając bardziej kwaśną glebę.
Badanie roślin może pomóc w ustaleniu, czy należy zmienić glebę w ogrodzie. Zbyt zasadowa ziemia może utrudniać roślinom wchłanianie niektórych kluczowych składników odżywczych:
- bez odpowiedniej ilości fosforu młode liście mogą być skarłowaciałe, a nasiona i owoce mogą się słabo rozwijać;
- niedobór żelaza objawia się żółtawymi liśćmi i zahamowaniem wzrostu;
- zwiędłe końcówki liści lub zażółcenie tkanki między nerwami liści może być oznaką niedoboru cynku lub miedzi;
- żółte plamy lub dziury między żyłami są często oznaką braku manganu.
Najlepsze sposoby na zakwaszenie gleby
Pamiętajmy, że zarówno zakwaszenie, jak i odkwaszenie gleby nie jest trudne, ale nie zajmie to chwili. Czasami trzeba poczekać nawet kilka sezonów wegetacyjnych, żeby zobaczyć efekty.
Kompost – może nie zmienić pH gleby, ale zawiera niezbędne składniki odżywcze, których brakuje w glebie alkalicznej. Będzie też zatrzymywać wilgoć i zapewniać schronienie pożytecznym organizmom.
Siarka rolnicza – bezpośrednie stosowanie na rośliny niewiele daje. Siarkę rolniczą warto wsmarować w glebę latem lub jesienią na rok przed sadzeniem roślin, a następnie obficie podlewamy.
Siarczan żelaza – jeśli wykonany test wykazuje niedobór żelaza w glebie, siarczan żelaza rozwiąże dwa problemy jednocześnie. Działa szybciej niż siarka rolnicza, ale należy go stosować z umiarem, w przeciwnym razie może uszkodzić rośliny. W postaci sproszkowanej jest wkopywany w glebę. W postaci roztworu opryskuje się nim liście.
Fusy z kawy – stosowanie ich bezpośrednio na glebę może zaszkodzić roślinom. Zmieszane z kompostem mogą jednak zwiększyć kwasowość gleby. Nałóż jedną część fusów z kawy na cztery części innego materiału organicznego i dopiero użyźnij mieszanką ziemię.
Tego nie używaj. Zielone igły sosny i świeżo opadłe liście dębu mają lekko kwaśną zawartość, ale kwasy te są neutralizowane, gdy igły i liście starzeją się i gniją. Powodem, dla którego gleba wokół sosen i dębów jest zwykle kwaśna, jest to, że drzewa te dobrze rosną w kwaśnej glebie, a nie dlatego, że ją zakwaszają.
W ten sposób gleba będzie mniej kwaśna
Niewielkie zmiany poziomu pH mogą wpływać na to, jak dobrze rośliny są w stanie rozmnażać się i pobierać składniki odżywcze. Zmiany te mogą również zmienić stopień ich narażenia na rozpuszczalne zanieczyszczenia, takie jak aluminium. Niektóre rośliny tolerują szeroki zakres pH gleby, podczas gdy inne rozwijają się w węższym zakresie — czasem bardziej kwaśnym, czasem bardziej zasadowym.
Silnie uprawiane gleby mogą również stać się kwaśne, ponieważ nawozy azotowe i siarkowe zwiększają kwasowość gleb, podczas gdy uprawy pobierają alkaliczne składniki odżywcze i pozostawiają kwaśną glebę.
W ogrodzie jest dużo chwastów? Chwasty i mchy tolerują kwaśną glebę lepiej niż inne rośliny, nie dlatego, że koniecznie preferują kwaśną glebę, ale dlatego, że mogą rozwijać się na niższych poziomach żyzności gleby, często spowodowanych niskim poziomem pH.
Kwaśna gleba może utrudniać roślinom wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, takich jak potas, magnez, wapń i molibden, czego wyraźną oznaką jest chloroza, czyli brak chlorofilu. Zwykle zielone liście wydają się żółte lub plamiste, mają przypalone końcówki.
Kwaśna gleba utrudnia również pobieranie fosforu. Fosfor jest niezbędny do fotosyntezy oraz do produkcji nasion i owoców. Nowe liście mogą być skarłowaciałe, a nasiona i owoce mogą być słabo rozwinięte.
Popiół drzewny – jesienią wyczyść kominek i grill, a następnie nałóż popiół drzewny na glebę. Jest on bogaty w bardzo potrzebny potas. Pamiętaj, aby lekko wcisnąć popiół w glebę, aby nie został zdmuchnięty przez wiatr.
Kompost grzybowy - nie jest robiony z grzybów. Zawiera dużą ilość węglanu wapnia, który sprawia, że kompost ma charakter zasadowy, a jednocześnie dostarcza materii organicznej, która wzbogaca glebę. Tylko nie przesadzaj: kompost grzybowy jest bogaty w rozpuszczalne sole, które mogą uszkodzić lub zabić kiełkujące nasiona.
Nie przelewaj roślin – nadmiar wody wypłukuje niezbędne składniki odżywcze i zwiększa kwasowość. Unikaj nawozów chemicznych, zwłaszcza z saletrą amonową, siarczanem amonu lub mocznikiem powlekanym siarką, które zwiększają kwasowość gleby.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?