„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” 2024. To czas nocnych przymrozków! Zobacz, kiedy wypadają te dni

Katarzyna Zawada
Jaka będzie pogoda w maju? Wielu działkowców obawia się przymrozków w połowie miesiąca.
Jaka będzie pogoda w maju? Wielu działkowców obawia się przymrozków w połowie miesiąca. pixabay.com/congerdesign
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” w kalendarzu są dobrze znane ogrodnikom, działkowiczom i rolnikom. Czy pogoda w połowie maja zaskoczy? Te dni oznaczają przypływ chłodniejszego powietrza, co nie zawsze wróży dobrze dla posadzonych już roślin; wahania aury mogą wpłynąć też na prace w ogrodzie. Kiedy konkretnie wypadają zimne dni i ile trwają? Skąd wzięły się ich nazwy?

Spis treści

Kiedy wypadają „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”?

W połowie maja na przestrzeni lat pojawiały się przymrozki. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla krajów środkowej Europy. Potocznie, ten okres spadku temperatur, nazywamy „zimnymi ogrodnikami”. Przypadają na 12-14 maja. Z kolei falę chłodu kończy „zimna Zośka” z 15 maja.

Skąd wzięły się te nazwy? Trzy imiona w tle

Określenia zakorzeniły się w naszej kulturze. Na wsiach obserwowanie przyrody i wierzenia mają moc. Nazwy pochodzą od patronów Kościoła katolickiego. 12 maja wspominamy św. Pankracego, 13 maja św. Serwacego, 14 maja św. Bonifacego, z kolei 15 maja św. Zofię. O słynnych „ogrodnikach” krążą też ludowe przysłowia, m.in. „Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata” i „Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogród chłopacy”.

Co ciekawe, wspomniani ogrodnicy nie mają ze sobą nic wspólnego, podobnie nie łączy się ich też z pogodą i klimatem. Patroni zostali przypisani do określenia ze względy na zbieżność kalendarza liturgicznego z występowaniem przymrozków.

„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Prognoza pogody na maj

Aura nie raz potrafiła płatać figle i słoneczne dni zastąpić krótkim okresem zimna. Pierwsze dni „zimnych ogrodników” przyniosły lekkie przymrozki, w niektórych regionach jeszcze „zimna Zośka” może zaskoczyć chłodem przy gruncie.

Z kolei w ciągu dnia, po 14 maja, słupki temperatur pójdą w górę, prognozuje się, że wartości przekroczą 20 stopni Celsjusza w części kraju.

Maj to miesiąc, w którym balkony i ogrody otoczone są wieloma roślinami. Część z nich nie jest odporna na mróz, dlatego wielu ogrodników z przyspieszonym biciem serca obserwuje, czy pojawią się przymrozki. Na szczęście tegoroczne warunki pogodowe nie powinny w znacznym stopniu zaszkodzić krajowemu rolnictwu.

Jeśli zapowiadane jest ochłodzenie, rabaty i grządki, na których rośliny rozpoczęły już wegetację, należy osłonić cienką, białą agrowłókniną. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po nastaniu ocieplenia lub w ciągu słonecznego dnia okrycie zdjąć lub je rozchylić, czytamy na stronie Polskie Związku Działkowców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro