Zioła to prawdziwy skarb. I mamy go pod bokiem

Fabian Miszkiel
Zioła rosną wszędzie, a przepisów i sposobów ich wykorzystania jest wiele.
Zioła rosną wszędzie, a przepisów i sposobów ich wykorzystania jest wiele. Fabian Miszkiel
Drogie dania z pokrzywy serwują w luksusowych restauracjach, a my mamy ją za darmo w naszym ogródku. Pod własnym oknem można odnaleźć suplementy diety lepsze od reklamowanych w telewizji.

- Naturoterapię można stosować profilaktycznie i wspomagająco. Wtedy można zwalczyć dolegliwości w zarodku – doradza Maciej Łuczka, zielarz z Nysy.

Zamiast szczypiorku do  twarogu – czosnek niedźwiedzi. Dziurawiec prze­ciw­stresowo, a na trądzik i włosy najlepszy jest koktajl z pokrzywy. Zioła i ziołolecznictwo to pasja Macieja Łuczki z Nysy. Absolwent filozofii i student nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej od lat bada i używa naturalnego skarbu, który znajduje nawet w miejskim parku.

- Każda wiedza mnie absorbuje, a ziołolecznictwo to moja pasja - podkreśla Maciej. - W Nysie mamy park, ogromny i niesamowicie bogaty pod względem botanicznym. Różnorodność występujących tu roślin jest niespotykana i porównywalna z ogrodami botanicznymi. Żal z takiej skarbnicy nie skorzystać.

Zioła, choć mają szereg właściwości zdrowotnych, nigdy nie mogą być alternatywą dla medycyny konwencjonalnej

W miejskim parku, ale nie tylko w nim, można znaleźć wszystko. Maciej przekonuje, że kupowanie  suplementów diety i odżywek nie ma sensu. - Zioła to świetny dodatek dietetyczny - mówi. Czosnek niedźwiedzi, dziurawiec, pokrzywa, wrotycz, robinia akacjowa, żywokost lekarski – to tylko kilka ziół, jakie Maciej Łuczka wymienia jednym tchem.

Na ciśnienie i jako antybiotyk

- Taki czosnek niedźwiedzi, którego w parku jest mnóstwo, doskonale nadaje się do surówek i sałatek. Nie tylko jest smaczny, ale też zdrowy. Reguluje ciśnienie stopniowo. Nie tak jak zwykły czosnek, który obniża je gwałtownie. Czosnek niedźwiedzi je stabilizuje. Ma też działanie bakteriobójcze i przeciwnowotworowe, a ponadto jest doskonałym źródłem błonnika. Surowy można skroić i dodać do czego tylko chcemy - przekonuje zielarz.

Zastrzega jednak, że zioła, choć mają szereg właściwości zdrowotnych, nigdy nie mogą być alternatywą dla medycyny konwencjonalnej.

- To naturoterapia, którą można stosować profilaktycznie i wspomagająco. Wtedy można zwalczyć dolegliwości w zarodku - zaznacza.

Od pokrzywy rosną włosy

- Jakie dolegliwości? - Mnóstwo - odpowiada Maciej. - Na przykład pokrzywa oczyszcza organizm i reguluje metabolizm, korzystnie wpływa na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Jest doskonała do pielęgnacji włosów i zwiększa ilość hemoglobiny we krwi. Ma ogromne ilości witaminy E  i żelaza, jeszcze więcej niż szpinak - podkreśla.

Maciej zdradza, że podczas porannego spaceru jest w stanie nazbierać ponad kilogram tej rośliny. Można ją zblendować albo wycisnąć, robiąc z niej pożywny koktajl.

- W luksusowych restauracjach dania z pokrzywy osiągają zawrotne ceny, a ten „luksus” rośnie w zasięgu ręki, pod naszymi oknami - mówi Maciej.

Z młodych owoców orzecha można zrobić brązowy barwnik. Idealnie nadaje się do farbowania włosów

Z ziołami od dziecka

Maciej Łuczka ziołami interesuje się od dziecka. Jak mówi, jeszcze przed nauką w podstawówce tato kupił mu album roślin i zwierząt.

- Chodziłem i odnajdywałem na łąkach i w parku rośliny opisane w książce. Odkrywałem wtedy przyrodę. To było fantastyczne. Potem przyszły bardziej specjalistyczne publikacje, stricte już dotyczące ziół i ich właściwości. To niezmiernie ciekawa i rozległa dziedzina wiedzy - opowiada z fascynacją Maciej.

Zastrzega jednak, że nie tylko zioła kryją ciekawe tajemnice. Praktyczne zastosowanie mają też  orzech włoski i grzyb czernidłak kołpakowaty. - Z młodych owoców orzecha można zrobić brązowy barwnik. Idealnie nadaje się do farbowania włosów - wyjaśnia Maciej. Z czernidłaka za to z powodzeniem wykonuje się szewskie czernidło do pielęgnacji  butów. - Przepisów i sposobów wykorzystania roślin jest wiele. Uważam, że dla dietetyki zioła i ziołolecznictwo to nieodkryty ląd - mówi nyski zielarz.

 

Zielarz radzi:

* Pokrzywa - reguluje metabolizm, oczyszcza organizm, jest  bogata w żelazo i witaminę E. Można ją zblendować albo wycisnąć.

* Czosnek niedźwiedzi - reguluje ciśnienie, ma działanie bakteriobójcze i przeciwnowotworowe, to źródło błonnika.

* Robinia akacjowa - kwiaty mają działanie antyseptyczne, jest idealna na letnie infekcje gardła.

* Wrotycz - działa antyde­presyjnie, odrobacza organizm, odstrasza kleszcze.

* Dziurawiec - poprawia metabolizm, rozluźnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zioła to prawdziwy skarb. I mamy go pod bokiem - Nowa Trybuna Opolska