Zioła w domu. Można je uprawiać zimą. Dzięki tym trikom przetrwają nawet wtedy, gdy za oknem mróz

Katarzyna Zawada
O zioła w domu trzeba dbać, zwłaszcza zimą.
O zioła w domu trzeba dbać, zwłaszcza zimą. pixabay.com/Pexels
Po co szukać mięty lub bazylii w sklepie, skoro można je mieć w domu? Smak suszonych ziół nie umywa się do tych świeżych. Uprawa doniczek wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje. Nawet zimą, gdy za oknem śnieg i mróz. Zobacz kilka trików, które pozwolą skutecznie przetrwać doniczkom na parapecie.

Spis treści

Podobnie jak z kwiatami, przy ziołach potrzeba odpowiednich warunków. Nie oznacza to jednak braku możliwości. Nie musimy być posiadaczami okazałego ogrodu. W domu da się uprawiać miętę, tymianek i bazylię, nawet jeśli nie ma się tzw. ręki do roślin. Nie przeszkadzają też temu pory roku. Czy zima, czy lato, ziołowe doniczki mogą spokojnie stać wśród kwiatów.

Te zioła można uprawiać w domu

W doniczkach przyjmie się większość znanych nam ziół. Warto jednak wiedzieć, że dzielimy je na jednoletnie, dwuletnie lub wieloroczne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy m.in. bazylię i majeranek, w kolejnych kminek. Co roku wyrosną nam np. mięta, tymianek, melisa, szczypior i rozmaryn. Można je zasiać od nasion lub kupić gotowe sadzonki. Siew z nasion najczęściej odbywa się w terminach wiosennych, niektóre można już zasypać pod koniec zimy. W marcu przyjmą się m.in. rukola, lubczyk i pietruszka. Wielu decyduje się też na siew letni, dzięki temu na zimę pojawia się dostawa świeżych ziół. Co ciekawe, przez cały rok można posadzić m.in. szczypiorek i koperek.

Co zrobić, aby zioła nie zwiędły zimą?

W okresie zimowym domy i mieszkania są ogrzewane, co sprawia, że o roślinki trzeba bardziej zadbać. Najlepiej, aby zioła w doniczkach stały w miejscu, gdzie mają dostęp do naturalnego światła, nie są narażone na przeciągi i nie są przegrzewane. Parapet tuż nad kaloryferem? Lepiej wybrać inny punkt. Wiele gatunków wymaga wilgotnego, ale nie przelanego podłoża. Regularne podlewanie to jedno, warto też mieć w domu nawilżacz powietrza. Temperatura, w jakiej umieszczamy zioła, powinna być optymalna, do 20 stopni Celsjusza.

Bazylia czy mięta będą rosły słabiej, ale trzeba je stymulować

Zioła mogą być użytkowane zimą, o ile damy im do tego sposobność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie będą one rosły tak, jak w okresie ciepła. Dlatego też ich użycie prawdopodobnie będzie niższe niż zazwyczaj. Niektórzy z nas kupują doniczki z wyrośniętą miętą lub bazylią w sklepie. Takie zioła są smaczne, ale starczą na krótko, jeśli ich nie przesadzimy. Dopiero przeniesienie do większej doniczki pozwoli cieszyć się świeżą przyprawą więcej niż raz. Zimą warto również zadbać o intensywną pielęgnację. Woda w podstawce nie powinna się wylewać, do ogrodnika-amatora należy też podcinanie wierzchołków, usuwanie uschniętych roślin i monitorowanie stanu całej rośliny.

Oto właściwości ziół i ich zastosowanie:

Źródła: PZD, własne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro