Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą kupować mięso drobiowe z Polski

Oprac. J. Lonczak
Pobyt delegacji z ZEA w Polsce podzielono na kilka obszarów. Jednym z nich była konferencja nt. promowania wysokiej jakości europejskiego mięsa drobiowego produkowanego w systemie jakości QAFP (Quality Assurance for Food Products).
Pobyt delegacji z ZEA w Polsce podzielono na kilka obszarów. Jednym z nich była konferencja nt. promowania wysokiej jakości europejskiego mięsa drobiowego produkowanego w systemie jakości QAFP (Quality Assurance for Food Products). Archiwum
Misja Gospodarcza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich gościła w Polsce. To szansa na zwiększenie sprzedaży polskiego mięsa drobiowego. Celem jest szersza współpraca z rynkiem ZEA, na który nadal eksportujemy nasz drób.

 

Wizyta przedstawicieli administracji oraz potencjalnych importerów i dystrybutorów drobiu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbyła się w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską programu „Europejski drób – w jakości siła”. Celem jest szersza współpracy z rynkiem ZEA, który mimo panującej w Polsce grypy ptaków, nadal importuje drób z naszego kraju.

 

- Produkcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej w 2016 r. wyniosła ok. 14,5 mln ton, w tym blisko 11 mln ton to brojlery kurczęce. Polska od kilku lat jest liderem w produkcji drobiu w Unii. Nasz udział wynosi 16 %, co daje ponad 2,35 mln ton drobiu. Połowa tej produkcji jest eksportowana. Polska jako lider musi więc poszukiwać nowych rynków zbytu. Temu właśnie służą misje gospodarcze takie jak ta ze ZEA – wyjaśnia Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa.

Przedstawiciele Abu Dhabi Food Control Authority oraz Dubai Municipality mówili m.in. o tamtejszych wymaganiach importowych dotyczących drobiu.

- Rynek Emiratów Arabskich jest otwarty i w dużym stopniu opiera się na imporcie żywności. W 2016 r. eksport mięsa drobiowego z UE na rynek ZEA wyniósł ponad 13 mln kg, a jego wartość to 23 mln euro. Mięso drobiowe z UE, wyprodukowane według restrykcyjnych przepisów, w myśl idei „od pola do stołu”, cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród tamtejszych konsumentów, którzy poszukują produktów o wysokiej jakości, z gwarancją bezpieczeństwa i dopasowanych do ich potrzeb. Mięso eksportowane do ZEA musi spełniać takie warunki jak: świadectwo zdrowia wydawane przez władze weterynaryjne, certyfikat halal gwarantujący spełnienie norm religijnych oraz – w przypadku sprzedaży w kanałach detalicznych, zgodnie z tradycją tamtego regionu – kurczaki oferowane są w formie całej tuszki, o niewielkiej wadze, tj. ok. 1kg – dodaje Łukasz Dominiak.

Kampania „Europejski drób – w jakości siła” realizowana jest od roku. Misja jest kolejnym z szeregu działań podjętych w celu zacieśniania partnerskich relacji w obszarze eksportu najwyższej jakości mięsa drobiowego z UE do ZEA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą kupować mięso drobiowe z Polski - Nowiny