Złożono prawie 3000 wniosków o pomoc dla rolników

Andrzej Rajewicz
Rolnicy z powiatu mogą się także starać w 2016 roku o dopłaty z ARR do sprzedaży świń w 2015 i sprzedaży mleka
Rolnicy z powiatu mogą się także starać w 2016 roku o dopłaty z ARR do sprzedaży świń w 2015 i sprzedaży mleka Andrzej Rajewicz
Dopłaty. Rolnicy z powiatu kościańskiego złożyli do ARiMR 2756 wniosków o tzw. dopłaty obszarowe w tym ponad 1000 wniosków dla tzw. ONW. To kolejny rok, w którym rolnicy z powiatu kościańskiego w większości zdążyli złożyć wnioski o dopłaty w ARiMR na czas. Przypomnijmy, że nabór wniosków trwał od 15 marca, ale w tym roku z uwagi na tzw. dopłaty za „zazielenienia“ termin przedłużony był do 15 czerwca.

Było prawie 3000
- Mogę powiedzieć, że ten rok był podobny do ubiegłych a nawet mieliśmy więcej złożonych wniosków - mówi Bolesław Ratajczak, kierownik biura powiatowego ARiMR w Kościanie. Z danych agencji wynika, że wnioski o dopłaty obszarowe złożyło dokładnie 2756 rolników. W tej liczbie  są 1154 wnioski, które dotyczą tzw. obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Oczywiście to nie jedyne wnioski jakie w minionym roku mogli składać rolnicy z powiatu kościańskiego. Ci, ktorzy spełniali kryteria mogli się także ubiegać o pieniądze z tak zwanych programów rolnośrodowiskowych.

Ponad 57 mln euro pomocy chce skierować do producentów mleka i wieprzowiny Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

- Takich wniosków mieliśmy dokładnie 110. Przypomnę ważną rzecz, w tym roku po raz pierwszy były płacone zaliczki na poczet dopłat, dla tych którzy spełniali warunki. Zaliczki otrzymało 82% rolników spośród tych, którzy w naszym  biurze powiatowym złożyli wnioski - tłumaczy Bolesław Ratajczak. Wypłata zaliczek rozpoczęła się 16 października 2015 roku. Zaliczki były wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej (226,85 złotych na hektar) płatności dodatkowej (85,86 złotych na hektar), płatności do roślin wysokobiałkowych (211 złotych na hektar) oraz płatności do owoców miękkich (459,52 złotych na hektar).  - Te zaliczki zakończyliśmy wypłacać 30 listopada. Dopłaty obszarowe zostały wypłacone w naszym powiecie tym rolnikom, którzy mają gospodarstwa do 7 hektarów - dodaje Bolesław Ratajczak.

W powiecie kościańskim byli  rolnicy, którzy nie otrzymali wypłacanych przez agencję zaliczek.- Powody były różne, formalne, np. błędy w dokumentach, albo jakieś obostrzenia względem rolnika z lat ubiegłych - mówi kierownik Ratajczak.

- Od 10 lutego do 10 marca 2016 roku agencja będzie już przyjmowała wnioski od rolników gospodarujących na OSN. Przypomnę, że uprawnieni do skorzystania z takiej pomocy są rolnicy, których gospodarstwa co najmniej w części są położone na terenach uznanych nie wcześniej niż 1 maja 2012 r. za obszary OSN, czyli tereny narażone na  niekorzystne oddziaływanie nadmiernej ilości związków azotu pochodzenia rolniczego - tłumaczy Bolesław Ratajczak. Generalnie wsparcie będzie przyznawane na dwa rodzaje inwestycji. Po pierwsze, na inwestycje związane z  dostosowaniem gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań wprowadzonym dla danego OSN, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie. Drugi rodzaj inwestycji, na jaki będzie  dofinasowanie to np. zakup urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.

Pomoc dla rolników
Ponad 57 mln euro pomocy chce skierować do producentów mleka i wieprzowiny Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach wsparcia rolników specjalizujących się w produkcji mleka i hodowli trzody chlewnej. Pieniądze miałyby być wypłacane rolnikom, którzy sprzedawali wyprodukowane w ich gospodarstwach mleko od października ubiegłego roku. Takie same warunki określone są w ministerialnym rozporządzeniu dla producentów trzody chlewnej. Przypomnijmy, że pomoc dla rolników jest efektem wynegocjowanej przez Polskę pomocy unijnej dla polskich rolników w związku z kryzysem na rynkach mleka i wieprzowiny. Wsparcie udzielane będzie na wniosek producenta mleka lub świń w drodze decyzji administracyjnej, przez dyrektora oddziału terenowego agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta, w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o udzielenie tego wsparcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złożono prawie 3000 wniosków o pomoc dla rolników - Głos Wielkopolski