Zmiana stawek dotacji przedmiotowych. Zaległe 7,3 mln złotych trafi do producentów ziemniaków

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Proponowane rozwiązanie ma być pomocą dla beneficjentów, w tym także szerszej grupy producentów ziemniaków.
Proponowane rozwiązanie ma być pomocą dla beneficjentów, w tym także szerszej grupy producentów ziemniaków. pixabay.com/Pexels
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Z zapisu wynika, że zmiany obejmą też producentów ziemniaków i sposoby ich dofinansowania.

Zaległe wsparcie

Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada zmianę decyzji w kwestii dotacji. W 2021 roku dofinansowanie nie objęło kosztów ochrony roślin przed agrofagami kwarantannowymi ziemniaka. Konkretnie chodzi o bakterie Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum. W uzasadnieniu czytamy, że wsparcie dla producentów ziemniaka w tym zakresie obejmie 2022 rok.

- W przypadku wniosków na kwotę 7 255 587,80 zł wydano decyzje odmawiające udzielenia dotacji, mimo że wnioskodawcy spełniali pozostałe wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zagospodarowali porażone lub prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka – tj. Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum – informuje ustawa.

Proponowane rozwiązanie ma być pomocą dla beneficjentów, w tym także szerszej grupy producentów ziemniaków.

To też może Cię zainteresować

Płatności dla producentów ziemniaków

Reasumując, planowane dofinansowanie będzie podyktowane zaległym wsparciem za niemożność wypłaty środków przeznaczonych na ochronę w 2021 roku. Wprowadzenie „przepisu epizodycznego” pozwoli zrealizować płatności dla producentów ziemniaków.
Regulacje odnośnie decyzji określa wojewódzki inspektor ochrony roślin, z zachowaniem zaufania obywateli i przedsiębiorców do polskiego systemu prawnego.

- W zaistniałej sytuacji podmioty, którym pomimo poniesienia kosztów zwalczania bakterii udzielono decyzji odmownych, mogą takie zaufanie utracić. Sytuacja ta może także działać zniechęcająco na inne podmioty, do podporządkowywania się obowiązkom dotyczącym zwalczania agrofagów kwarantannowych – przewiduje rozporządzenie.

Rozporządzenie resortu rolnictwa wejdzie w życie dzień po dniu ogłoszenia.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro