Zmiany KRUS w legalnym pobycie pomocnika rolnika z Ukrainy. Zobacz, do kiedy może on zostać w Polsce i świadczyć usługi w gospodarstwie

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
W sezonie wielu rolników potrzebuje pomocy przy zbiorach.
W sezonie wielu rolników potrzebuje pomocy przy zbiorach. pixabay.com/EME
Według pierwotnych założeń pomocnicy rolników, którzy przybyli z Ukrainy, mogli świadczyć pracę do konkretnej daty. Ze względu na przedłużający się konflikt zbrojny na terytorium tego państwa, termin regularnie jest przedłużany. Obecnie w wyniku kolejnej nowelizacji przepisów okres pobytu obywateli zza wschodniej granicy został automatycznie przedłużony o kilka miesięcy. Do kiedy?

Spis treści

Do kiedy pomocnik rolnika z Ukrainy ma legalny pobyt?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że według nowych przepisów okres legalnego pobytu został wydłużony do 30 września 2025 roku. Oznacza to, że pomocnicy rolnika mogą do tego czasu świadczyć pomoc w gospodarstwach rolnych.

Pomocnikiem rolnika nazywa się osobę, która:

  • jest pełnoletnia,

  • odpłatnie świadczy pomoc przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich.

Praca odbywa się na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. Ukraińcy, którzy legalnie przebywają do przedłużonej daty, mogą znaleźć zatrudnienie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej z obowiązkiem podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu, zdrowotnemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym.

W tym przypadku obywatel Ukrainy może stracić legalne prawo do pobytu

Obywatel Ukrainy, który opuści Polskę na dłużej niż 30 dni lub skorzysta z prawa pobytu i ochrony czasowej w innym państwie członkowskim Unii, zostanie pozbawiony uprawnień do legalnego przebywania na terytorium naszego kraju, przysługującego na podstawie ustawy ochronnej.

Utrata tego uprawnienia oznacza, że pomocnika rolnika-obywatela Ukrainy obowiązują ograniczenia w zakresie świadczenia pomocy w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach do czynności wyłącznie ustawowo określonych, związanych ze zbiorem owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, a także limit czasu trwania tych umów, ustalony w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, podsumowuje KRUS.

Źródło: KRUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro