1/10
Wraz z 1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi kilka przepisów,...
fot. pixabay.com/AGW

Zmiany dla rolników od 1 stycznia 2019 roku

Wraz z 1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi kilka przepisów, o których warto, by wiedzieli rolnicy.

Te nowości to m.in. ustawa, która podnosi limit paliwa do hektara, do jakiego będzie można dostać zwrot podatku akcyzowego. Dodatkowe 30 litrów limitu dostaną hodowcy bydła.

Kolejna z ustaw zaczynających obowiązywać właśnie teraz, to ta rozszerzająca możliwości gospodarzy w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Produkty prosto od rolnika będą mogły trafić do restauracji, sklepu czy na stołówkę.

Od 1 stycznia tego roku wchodzą w życie zmiany w podatku rolnym i leśnym czy ustawa o ochronie roślin.

Szereg zmian, choć dopiero przygotowywanych i sygnalizowanych na 2019 rok dotyczy wniosków o dopłaty z działań PROW 2014-2020, takich, jak modernizacja gospodarstw rolnych, premia na działalnośc pozarolniczą, młody rolnik czy restrukturyzacja małych gospodarstw.

Więcej na temat każdej z ustaw i wprowadzanych zmian piszemy w dalszej części --->>>

2/10
Za cel wprowadzanej ustawy dotyczącej paliwa i zwrotu akcyzy...

Większe dopłaty do paliwa rolniczego w 2019 roku

Za cel wprowadzanej ustawy dotyczącej paliwa i zwrotu akcyzy dla rolników postawiono zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych. Przyczynić się ma do tego zwiekszony limit zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego:

1) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku oraz

2) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Do ilu zwierząt przysługuje limit paliwa?

Rolnik podaje średnią libę bydła, jaką hodował w danym roku. Należy dodać do siebie liczbę bydła, jaką posiadało się ostatniego dnia każdego miesiąca i podzielić przez 12 miesięcy. Dane z roku poprzedzającego wniosek, czyli z 2018.

ARiMR wyjaśnia: "Na potrzeby wniosku, który należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie gruntów, producent rolny można wystąpić do kierownika biura powiatowego ARiMR o wydanie dokumentu zawierającego informację o liczbie DJP bydła na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego".

Wzór wniosku będzie dostępny na stronie (www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat.html) i w biurach agencji od 2 stycznia 2019 r.

Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, corocznie, w terminie do dnia 31 grudnia, stawkę zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego na rok następny, mając na względzie projekt ustawy budżetowej na następny rok i obowiązującą stawkę podatku akcyzowego od oleju napędowego.

3/10
Opodatkowanie gruntów, na których znajduje się...

Zmiany w podatku rolnym i leśnym 2019

Opodatkowanie gruntów, na których znajduje się infrastruktura do przesyłania lub dystrybucji wody, gazu czy prądu, a także infrastruktura telekomunikacyjna ma zostać ujednolicone.

Według przyjętych zapisów umieszczenie takiej infrastruktury na gruntach, które nie należą do przedsiębiorstw dysponujących tą infrastrukturą – nie będzie wpływać na sposób ich opodatkowania (głównie terenów leśnych).

Więcej:
https://pomorska.pl/zmiany-w-podatku-rolnym-i-lesnym-zatwierdzone-nowe-przepisy-od-1-stycznia-2019/ar/13292767

4/10
Wraz z początkiem stycznia 2019 roku w życie wchodzi ustawa,...

Rozszerzony rolniczy handel detaliczny. Produkty od rolnika do restauracji i na stołówkę

Wraz z początkiem stycznia 2019 roku w życie wchodzi ustawa, która ułatwia sprzedaż żywności przez rolników do sklepów i restauracji.

Celem ustawy jest poszerzenie możliwości zbywania żywności wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego o sprzedaż do sklepów, restauracji, stołówek i innyc placówkek o podobnym charakterze. Nowe przepisy mają stworzyć zachęty podatkowe w celu zwiększenia liczby producentów rolnych uzyskujących dodatkowe przychody z przetwarzania sposobem domowym produktów rolnych. W tym celu ustawa umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego.

Umożliwia opodatkowanie 2% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych

Ustawodawca podwyższył kwotę przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 40 000 zł rocznie.

Zbywanie żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego będzie mogło się odbywać pod warunkiem, że zakłady te będą zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem. Zbywanie żywności będzie musiało zostać udokumentowane w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności. Ponadto zbywanie żywności nie będzie mogło być dokonywane z udziałem pośrednika, z wyjątkiem zbywania żywności podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji żywności, pod warunkami wskazanymi w ustawie. Ustawa wprowadza wymóg, aby w miejscu zbywania żywności konsumentowi finalnemu przez podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny, w tym przez pośrednika, umieszczony był w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta, napis „rolniczy handel detaliczny" wraz z danymi producenta.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Drzewa owocowe kwitną szybciej. Czy przymrozki mogą im jeszcze zaszkodzić?

Drzewa owocowe kwitną szybciej. Czy przymrozki mogą im jeszcze zaszkodzić?

Potężna kolejka przed poznańską galerią! Rośliny rozeszły się jak "świeże bułeczki"

Potężna kolejka przed poznańską galerią! Rośliny rozeszły się jak "świeże bułeczki"

Rolnik z Kujaw w pożarze stracił sprzęt. To było podpalenie - potrzebna pomoc

Rolnik z Kujaw w pożarze stracił sprzęt. To było podpalenie - potrzebna pomoc

Zobacz również

Ile kosztują sadzonki truskawek? Pora sadzić

Ile kosztują sadzonki truskawek? Pora sadzić

Radni i wójt muszą się przyznać, co mają. Jaka kara za brak oświadczenia majątkowego?

Radni i wójt muszą się przyznać, co mają. Jaka kara za brak oświadczenia majątkowego?