Zmiany w dopłatach bezpośrednich i innych płatnościach od 2023 roku. Polska ma zatwierdzony Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przewidujemy uruchomienie wsparcia w ramach Planu Strategicznego WPR od 2023 r. Będzie ono realizowane ze środków pochodzących z UE, w kwotach: 17,3 mld euro w ramach I filara WPR, 4,7 mld euro w ramach II filara WPR oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych.
Przewidujemy uruchomienie wsparcia w ramach Planu Strategicznego WPR od 2023 r. Będzie ono realizowane ze środków pochodzących z UE, w kwotach: 17,3 mld euro w ramach I filara WPR, 4,7 mld euro w ramach II filara WPR oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych. pixabay.com/AGW
Rolników od 2023 roku czekają zmiany w dopłatach bezpośrednich i innych płatnościach. Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje (po zmianach) kilka zamiast kilkunastu pierwotnie planowanych ekochematów. Komisarz Janusz Wojciechowski ostatniego dnia sierpnia w imieniu Komisji Europejskiej zatwierdził polski Krajowy Plan Strategiczny. Na co będą od przyszłego roku dopłaty dla rolników? Zatwierdzony plan przewiduje m.in., że rolnik będzie mógł siać główną uprawę po sobie nie częściej, niż co 3 lata.

"Mamy to! Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027. To ponad 25 mld EUR, w tym 17 mld EUR na płatności bezpośrednie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pracę nad Planem i konsultacje, napisał na Twitterze Henryk Kowalczyk.

To nie koniec formalności. Teraz będzie czas na legislację krajową, rozmowy nad szczegółami i interpretacją poszczególnych zapisów. Zwiększone zostały wydatki na klimat, środowisko i dobrostan zwierząt oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, którym są ekoschematy.

Zmiany w dopłatach wprowadzi Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

W połowie lipca 2022 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do akceptacji Komisji Europejskiej projekt Planu Strategicznego dla WPR. - Myślę, że ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników - mówił wówczas wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dla rolników oznacza to sporo zmian w dopłatach bezpośrednich od 2023 roku. Jesteśmy coraz blizej wejścia w nowe rozdanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

"W najbliższych dniach będę miał zaszczyt zatwierdzić w imieniu Komisji Europejskiej pierwszą grupę kilku krajowych planów strategicznych przedstawionych przez państwa członkowskie. Dobrych planów, realizujących wspólne cele WPR i dostosowanych do specyfiki rolnictwa tych państw", napisał 27 sierpnia na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

31 sierpnia poinformował: "Polska wśród pierwszych siedmiu państw, którym w imieniu KE zatwierdziłem Krajowy Plan Strategiczny dla nowej WPR na lata 2023-2027. 25 mld euro dla polskich rolników, z czego ponad 43% na praktyki rolnicze korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt".

Tak w oficjalnym komunikacie Janusz Wojciechowski komentuje zatwierdzenie pierwszych 7 planów:

- Jesteśmy o krok bliżej wdrożenia nowej WPR na najbliższe pięć lat. Krok ten czynimy w kluczowym momencie, kiedy wyraźnie widać, jak ważne jest solidne wsparcie dla naszego sektora rolnego - uważa komisarz ds. rolnictwa. - Rolnicy stoją w obliczu trudnych wyzwań, takich jak gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz niedawna letnia susza.

- Rolnictwo jest działalnością długoterminową i europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość. Nowa WPR pomoże nam wspierać stabilne źródła utrzymania w rolnictwie i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego. Wyrażam uznanie dla ciężkiej pracy państw członkowskich w celu sfinalizowania swoich planów i wsparcia sektora rolnego. Komisja będzie nadal określać wytyczne, jak najlepiej wykorzystać to, co WPR oferuje naszym rolnikom, społecznościom wiejskim i obywatelom jako całości.

Dopłaty bezpośrednie od 2023 roku

Dopłaty bezpośrednie, poza podstawowym wsparciem dochodów tak, jak wyglądało to do tej pory, ma obejmować również uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów oraz uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników, a także związane z produkcją do bydła i krów.

Ważna zmiana - dopłaty bezpośrednie oraz płatności ONW otrzymają tylko rolnicy aktywni zawodowo.

Dopłaty dla rolników od 2023 roku po nowemu. Ekoschematy

Plan przekazany przez polskie ministerstwo został uzgodniony z Komisją Europejską i zawiera zmiany wynikające z wcześniejszych ustaleń. Wprowadzono zmiany dotyczące poszerzenia instrumentarium i budżetu w zakresie dobrostanu zwierząt.

Po modyfikacji poprzedniej wersji planu dodano interwencję: Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. Instrument wspierać ma m.in.

 • wyposażenie gospodarstw w wybiegi,
 • wyposażenie pastwisk,
 • poprawę warunków cyrkulacji powietrza w budynkach inwentarskich

z budżetem wysokości ponad 300 mln euro środków publicznych.

W zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt uzgodniono odejście od systemu wariantowego oraz dodanie nowych dotychczas niepremiowanych praktyk, np.

 • zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 50%,
 • utrzymanie na ściółce,
 • dostęp do wybiegu,
 • późniejsze odsadzenie młodych od matki
 • utrzymanie świń w cyklu zamkniętym).

Ekoschemat Dobrostan zwierząt realizowany będzie w oparciu o system punktowy (1 pkt odpowiada ok. 100 zł). Budżet przeznaczony na wsparcie podwyższonego dobrostanu zwierząt w ramach ekoschematu zwiększono dwukrotnie (budżet wynosił będzie ok. 1,4 mld euro).

Zmiany nie ominęły pozostałych ekoschematów.

Wprowadzono ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który obejmuje 8 praktyk:

 • ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt
 • międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe
 • opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem
 • zróżnicowana struktura upraw
 • wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji
 • stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo
 • uproszczone systemy uprawy
 • wymieszanie słomy z glebą.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi realizowany będzie w oparciu o system punktowy (1 pkt odpowiada ok. 100 zł).

Pozostałe ekoschematy obszarowe, tj.:

 • Obszary z roślinami miododajnymi,
 • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
 • Biologiczna ochrona upraw,
 • Retencjonowanie wody na TUZ

,
nie będą objęte systemem punktowym. Nadal stanowią oddzielne interwencje z zachowaniem dotychczasowych wymogów, wysokości wsparcia i powierzchni (produktów).

Wprowadzono zmiany w zakresie norm dobrej kultury rolnej (DKR/GAEC), które będą stosowane w Polsce.

 • GAEC 7, poza wymogiem dywersyfikacji upraw, został dodany wymóg zmianowania upraw corocznie na powierzchni 40% gruntów ornych oraz wymóg nieprowadzenia dłużej niż 3 lata takiej samej uprawy w plonie głównym na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie. Zmieniliśmy też definicję „uprawy”, gdzie na potrzeby zmianowania i dywersyfikacji zrezygnowano z rozróżnienia formy jarej i ozimej.
 • GAEC 6, dotyczącej powierzchni objętej okrywą ochronną gleby, uzgodniono z Komisją, że wymóg obowiązku utrzymania pod okrywą ochronną gleby w gospodarstwie w okresie jesienno-zimowym wynosił będzie 80% powierzchni gruntów ornych. Dodano również wymogi dotyczące okrywy glebowej w uprawach trwałych (w sadach owocowych).
 • GAEC 5 Zarządzanie orką, przyczyniające się do zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby, w tym uwzględnianie nachylenia terenu – normą będą objęte grunty orne i uprawy trwałe (tj. sady – drzewa owocowe) położone na stokach o nachyleniu ≥ 14%.
 • Wprowadzono nową interwencję „Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności” (w miejsce interwencji Wsparcie uczestników unijnych i krajowych systemów jakości żywności, której realizacja nie była możliwa ze względu na ostateczne brzmienie przepisów unijnych).

Po raz pierwszy programowaniem wieloletnim objęto I filar WPR. W Planie przewiduje się też nowe możliwości tzw. interwencji sektorowych, w tym promocję działań grupowych ze środków I filara oraz wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności, dla wsparcia coraz istotniejszych doradztwa i nauki.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.