Zmiany w dopłatach do pszenicy i kukurydzy! Resort rolnictwa chce zwiększyć kwotę pomocy i terminy oraz objąć wsparciem grykę

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Szykują się kolejne zmiany w pomocy do zbóż; wcześniejsze dotyczyły terminów sprzedaży.
Szykują się kolejne zmiany w pomocy do zbóż; wcześniejsze dotyczyły terminów sprzedaży. pixabay, AGW
Do końca maja trwa nabór wniosków o pomoc do pszenicy i kukurydzy sprzedanej między 1 grudnia 2022 r. z 14 kwietnia 2023 r. Tymczasem w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o zmianach. Nowy projekt rozporządzenia przewiduje m.in. podwyższenie stawek pomocy za sprzedaną pszenicę i kukurydzę, czy też objęcie pomocą producentów gryki.

Spis treści

Kolejne zmiany w dopłatach do pszenicy i kukurydzy

Rolnicy nadal gubią się w prowadzanych i zapowiadanych naborach wniosków o wsparcie dla producentów zbóż. Jak się okazuje, to nie koniec zmian. We wtorek 16 maja 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji rozporządzenia rządu ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przygotowywany jest on przez resort rolnictwa i ma zostać przyjęty w II kwartale 2023 roku — wszak nabór trwa do końca maja, a w czerwcu ma rozpocząć się kolejny.

Wyższe stawki dopłat do pszenicy, większa powierzchnia i gryka

Nowe przepisy, jak wyjaśniono, przewidują m.in. objęcie pomocą producentów rolnych, którzy od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. sprzedali grykę.

Zwiększyć ma się też powierzchnia (z 50 do 300 ha), do której mogą ubiegać się o pomoc producenci rolni, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy, spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy.

Projektowane rozporządzenie zakłada uściślenie, że łączna powierzchnia upraw, do których przyznano pomoc m.in. na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych, nie może przekroczyć 300 ha użytków rolnych.

- Analogiczne rozwiązanie zaproponowano przy dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych - dodano.

Zgodnie z projektowanymi przepisami podwyższona ma zostać stawka pomocy za sprzedaną od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia br. pszenicę i kukurydzę. Zwiększona ma zostać ponadto kwota kredytu płynnościowego dla większych gospodarstw. Jednocześnie wydłużony zostanie okres spłaty tych kredytów w zależności od ich wysokości.

Przeczytaj też: Dopłaty do rzepaku, jęczmienia, żyta i innych zbóż 2023. Oto termin planowanego naboru i stawki pomocy

W wykazie przekazano również, że wprowadzony ma zostać współczynnik korygujący w przypadku dofinansowania transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich.

Zgodnie z wykazem wprowadzone będą też korzystniejsze zasady ustalania limitów pomocy w przypadku spółdzielni produkcji rolnej albo spółdzielni rolników.

Zmiany również w naborze o pomoc do zbóż i rzepaku od czerwca

Tego samego dnia, czyli 16 maja, w wykazie prac legislacyjnych pojawił się jeszcze jeden projekt. Wynika z niego, że kto nie złoży wniosku w maju, a sprzedał ziarno od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia 2023, również będzie mógł wnioskować o wsparcie.

W projekcie rozporządzenia proponuje się zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych (Dz. U. poz. 762) i udzielenie producentom rolnym wsparcia do sprzedaży żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku w dłuższym okresie niż przewidziany w ww. rozporządzeniu, tj. także w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia 2023 r., a także kukurydzy w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 15 czerwca 2023 r.

Jak wskazuje ministerstwo rolnictwa, opisując istotę planowanych rozwiązań, w wymienionym okresie wpływ przywozu z Ukrainy był już odczuwalny na krajowym rynku, a producenci ww. zbóż oraz rzepaku i rzepiku, którzy dokonali sprzedaży od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r., także ponieśli straty spowodowane brakiem stabilizacji na rynku zbóż i nasion oleistych, które to wywołała agresja Rosji wobec Ukrainy.

Ukraińska tańsza, importowana pszenica i kukurydza często substytuowały pozostałe krajowe zboża paszowe, a także zajmowały miejsce w magazynach, utrudniając sprzedaż krajowego ziarna oraz rzepaku i generując presję na obniżki ich cen.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera