Zmiany w dopłatach do rolnictwa ekologicznego. Pomoc ma być bardziej powiązana z produkcją

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Dopłaty mają wspierać polskie rolnictwo ekologiczne i przekładać się na wzrost tej produkcji. Dlatego resort proponuje zmiany, ale przedstawiciele rolników mają uwagi.

- Rolnicy ekologiczni otrzymują dopłaty powiązane z polem, a brakuje zachęty do prowadzenia hodowli - uważa Mieczysław Babalski, rolnik ekologiczny z Pokrzydowa (k. Brodnicy) i przew. Kujawsko - Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN.

BCC dobrze ocenia zmiany

Resort rolnictwa planuje zmiany dotyczące wsparcia - przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” w ramach PROW-2014-2020.

- Szczegółowe, nowe zapisy zaproponowane w nowelizacji rozporządzenia w istotny sposób ułatwiają monitorowanie struktury dotowanych upraw ekologicznych oraz wykorzystania niektórych rodzajów tych upraw dla potrzeb utrzymywania obsady własnych zwierząt hodowlanych - ocenia Business Centre Club. - Powinny zatem przełożyć się na zwiększenie rynkowych efektów udzielonego dofinansowania.

Niektórzy mają inne zdanie

W uzasadnieniu projektu czytamy, że główne zmiany mają doprecyzować zasady weryfikacji powiązania płatności ekologicznych z produkcją, co powinno przełożyć się na zwiększenie efektów rynkowych. Dokument trafił do konsultacji. Uwag nie brakuje.

Rada Rolnictwa i Produkcji Ekologicznej sprzeciwia się podwyższeniu minimalnej obsady zwierząt z 0,3 DJP do 0,5 DJP na 1 ha oraz wpisaniu wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa Hudziok) do pakietu „Uprawy zielarskie”.

Sprawdź też: Dopłaty bezpośrednie 2019 - zbliża się nabór. W tym roku wnioski także przez internet

Z kolei Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje m.in. o pozostawienie dopłat do TUZ i płatności paszowych przy dotychczasowej obsadzie 0,3 DJP/ha „(...)ponieważ trzeba mieć na względzie fakt, że coraz mniej gospodarstw ekologicznych decyduje się na produkcję zwierzęcą ze względu na brak możliwości sprzedaży zwierząt ekologicznych, coraz większe są zaostrzenia i wymagania wynikające z posiadania produkcji zwierzęcej, następuje przymusowa likwidacja stad (ASF)”.

Zdaniem KRIR podwyższenie współczynnika DJP(z 0,3 do 0,5) może spotęgować problemy rolników ekologicznych. Projekt znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji

____________________
Agro Pomorska odcinek 50, premiera 13.02.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w dopłatach do rolnictwa ekologicznego. Pomoc ma być bardziej powiązana z produkcją - Gazeta Pomorska