Zmiany w emeryturach rolniczych 2023. Rząd zapowiada wysoką waloryzację świadczeń z KRUS, jest już projekt ustawy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w IV kwartale 2021 r. wyniosło 5995 zł 09 gr. W związku z tym od dnia 1 marca 2022 r. zmienią się dopuszczalne kwoty dodatkowych przychodów osiąganych przez emerytów i rencistów i będą wynosić:- 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 4196 zł 60 gr (przychody do tej kwoty nie powodują żadnych zmniejszeń emerytury/renty),- 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 7.793 zł 70 gr (przychody przekraczające tę kwotę powodują zawieszenie emerytury/renty),Przychody między kwotą 4196 zł 60 gr a 7793 zł 70 gr powodują zmniejszenie emerytury lub renty maksymalnie o kwotę 691 zł 94 gr, a w przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 588 zł 19 gr.
Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w IV kwartale 2021 r. wyniosło 5995 zł 09 gr. W związku z tym od dnia 1 marca 2022 r. zmienią się dopuszczalne kwoty dodatkowych przychodów osiąganych przez emerytów i rencistów i będą wynosić:- 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 4196 zł 60 gr (przychody do tej kwoty nie powodują żadnych zmniejszeń emerytury/renty),- 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 7.793 zł 70 gr (przychody przekraczające tę kwotę powodują zawieszenie emerytury/renty),Przychody między kwotą 4196 zł 60 gr a 7793 zł 70 gr powodują zmniejszenie emerytury lub renty maksymalnie o kwotę 691 zł 94 gr, a w przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 588 zł 19 gr. 123rf
Wysokość emerytury rolniczej budzi dużo emocji, ponieważ jest stosunkowo niska, sama składka również. Rolnicy nie mają wpływu na jej wysokość. Premier Morawiecki zapowiedział pod koniec września "znaczną kwotową waloryzację" wszystkich emerytur wypłacanych producentom rolnym. 8 października w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, który zakłada zmiany w waloryzacji emerytur rolniczych w 2023 roku. Już nie będzie tak, że emerytura podstawowa w KRUS wyniesie mniej od tej najniższej.

Świadczenia w postaci emerytury i renty z KRUS są waloryzowane co roku w marcu. Przeciętna miesięczna liczba emerytur i rent wypłacanych przez KRUS w II kwartale 2022 roku wynosiła poniżej miliona, dokładniej 995,7 tys. Przeciętne świadczenie w tym czasie to 1506,73 zł. Zdecydowana większość w tym gronie to emeryci (773,5 tys. osób ze średnim świadczeniem wysokości 1511,94 zł).

Aktualizacja w linku poniżej:

Premier Morawiecki zapowiada znaczącą kwotową waloryzację emerytur rolniczych

Obecnie emerytura podstawowa (od marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest wyraźnie niższa od najniższej emerytury (od marca 2022 r. to 1338,44 zł).

W niedzielę 25 września premier Mateusz Morawiecki pobudził wyobraźnię rolników, zwłaszcza tych, którzy już pobierają emerytury z KRUS. Podczas święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Ostrowi Mazowieckiej zapowiedział rekompensaty do emerytur rolniczych.

– Stąd chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych – podkreślił premier Morawiecki.

Nie padły jednak bardziej szczegółowe informacje.

Zmiany w emeryturach z KRUS od 2023 roku. Co zakłada projekt ustawy?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników został opublikowany w RCL 8 października 2022 r. Przewiduje zmianę w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. "Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych", czytamy w uzasadnieniu.

Projekt zakłada:

 • zmianę sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych,
 • wprowadzenie mechanizmu rekompensującego opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych,
 • doprecyzowanie przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 1155) w zakresie rehabilitacji leczniczej (doprecyzowanie definicji osoby uprawnionej do renty rodzinnej).

Od 2023 roku wysokość emerytury podstawowej ma być powiązana z wysokością najniższej emerytury, określonej w przepisach emerytalnych.

"Obecnie emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, gdyż świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej".

Jak zmiany mają przełożyć się na portfele emerytów-rolników? Osoba z 25-letnim stażem ubezpieczeniowym otrzyma świadczenie o ok. 240 zł wyższe, niż obliczone na dotychczasowych zasadach.

Co z rolnikami, którzy płacili podwójne składki, prowadząc także działalność pozarolniczą? Ta zmiana "sprowadza się do możliwości uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych". Dotyczy to ok. 97 tys. osób.

Ile wynosi emerytura rolnicza, renta i kiedy następuje waloryzacja?

Waloryzacja jest przeprowadzana w marcu każdego roku i ma sprawiać, że emeryci i renciści nie będą tracili na podwyżkach cen (np. energii, czy gazu). Przy obecnym poziomie podwyżek cen np. za prąd, jest to trudne do osiągnięcia.

Najniższa emerytura KRUS w ostatnim roku wynosiła 1250,88 zł. Od 1 marca 2022 roku kwota wzrosła o 87,56 zł i wynosi 1 338,44 zł. Jeżeli zwaloryzowana kwota emerytury lub renty z ubezpieczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, wysokość takiego świadczenia podwyższa się (z pewnymi wyjątkami, np. tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze) z urzędu do tej kwoty, tłumaczy KRUS.

 • Najniższa emerytura KRUS 1 338,44 zł.
 • Przeciętna emerytura KRUS (w II kw. 2022) 1 511,94 zł.

Kwota rolniczej emerytury podstawowej od 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł (wzrost o 7 procent, o 70,95 zł brutto).

Dodatek pielęgnacyjny i inne dodatki, zasiłki z KRUS. Tyle wynoszą w 2022 roku

Coroczna, marcowa waloryzacja dotyczy nie tylko emerytur i rent, rośnie część dodatków, na które mogą liczyć ubezpieczeni. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje aktualne stawki świadczeń od marca 2022.

 • dodatek pielęgnacyjny – 256 zł 44 gr,
 • dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 384 zł 66 gr,
 • dodatek kombatancki – 256 zł 44 gr,
 • dodatek za tajne nauczanie – 256 zł 44 gr,
 • ryczałt energetyczny – 192 zł 58 gr,
 • dodatek kompensacyjny – 35 zł 95 gr,
 • dodatek dla sieroty zupełnej – 481 zł 97 gr,
 • świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom – 256 zł 44 gr,
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – max 256 zł 44 gr,
 • dodatek pieniężny dla inwalidy wojennego – 981 zł 81 gr.

Polecamy też: Dorabiasz? Za takie zarobki od 1 września 2022 r. KRUS zmniejszy lub zawiesi emeryturę lub rentę

Nie zmieniła się wysokość:

 • zasiłku pogrzebowego (4000,00 zł),
 • zasiłku chorobowego (20,00 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni),
 • jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w powstałego związku z wypadkiem przy pracy lub rolniczą chorobą zawodową (1033,00 zł za każdy 1 proc. uszczerbku),
 • zasiłku macierzyńskiego (1000,00 zł miesięcznie).

Zasiłek chorobowy z tytułu zachorowania na COVID-19 za 1 dzień (nie dłużej niż 14 dni) od 1 stycznia 2022 r. to 30 zł. Poza tym:

 • jednorazowe odszkodowanie za 1 proc. długotrwałego uszczerbku na zdrowiu od 1.01.2022 r. - 1033 zł,
 • zasiłek z tytułu kwarantanny - 1505 zł,
 • zasiłek opiekuńczy za 1 dzień - 36 zł 16 gr.

Rolnicze emerytury i renty po podwyżce w marcu

KRUS na swojej stronie wyjaśnia, że waloryzacja emerytur i rent rolniczych jest przeprowadzona w marcu, a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności.

Emerytura i renta rolnicza składa się z 2 części: składkowej i uzupełniającej.

Zgodnie z zasadami ubezpieczenia, część składkowa jest uzależniona od wysokości opłacanych składek i od okresu podlegania ubezpieczeniu. Ta część emerytury lub renty jest wypłacana niezależnie do zaprzestania przez świadczeniobiorcę prowadzenia działalności rolniczej. Natomiast wypłata części uzupełniającej świadczenia jest uwarunkowana przekazaniem gospodarstwa rolnego.

Waloryzacja emerytury podstawowej polega na pomnożeniu kwoty tej emerytury przez wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami emerytalnymi. Waloryzacja emerytury oraz renty z ubezpieczenia polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez wskaźnik wymiaru świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro