Zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych. Gminy dostaną rekompensatę za dochody utracone w 2018 roku. Od 5 lutego można składać wnioski

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Każda z gmin musi złożyć wniosek z załącznikami. Na podstawie dokumentu będzie można określić wysokość strat i przewidywaną rekompensatę.
Każda z gmin musi złożyć wniosek z załącznikami. Na podstawie dokumentu będzie można określić wysokość strat i przewidywaną rekompensatę. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Kolejna z ustaw trafiła pod pióro prezydenta Andrzeja Dudy. 4 stycznia podpisał on ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 roku w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Nowa ustawa określa zasady, tryb, terminy obliczenia i wypłaty pieniędzy gminom, które w 2018 roku utraciły dochodu w związku z nowym opodatkowaniem budowli wchodzących w skład elektrowni. Co istotne, zmiany będą miały moc wsteczną.

Gminy dostaną rekompensatę

Zmniejszenie w 2018 roku podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości spowodowało mniejsze dochody dla gmin, powodując konieczność zwrotu nadpłaconego podatku w pierwszym półroczu według obowiązującego na daną chwilę prawa.

To też może Cię zainteresować

O konieczności zrekompensowania utraconych dochodów wskazywał Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku. Wprowadzenie uchwały jest efektem prac mających na celu regulację zapisu o stratach.

- W myśl uchwalonej ustawy maksymalna wysokość rekompensaty dla danej gminy będzie stanowić wartość dochodów utraconych w 2018 r. rozumianą jako różnica między kwotą należną z tytułu podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie noweli o.z.e., a kwotą należną w tym okresie na podstawie przepisów nią znowelizowanych – czytamy w komunikacie.

Obliczanie wysokości przyznanych rekompensat będzie obejmowało stawkę podatku określoną w uchwale rady gminy na 2018 rok, pomnożoną przez podstawę opodatkowania przed i po wejściu nowych przepisów.

Rekompensata na wniosek. Gdzie złożyć i do kiedy?

Każda z gmin musi złożyć wniosek, na podstawie którego będzie można określić wysokość strat. Wnioskodawcy muszą pamiętać, aby dołączyć kopie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie elektrowni wiatrowych objętych opodatkowaniem i umieszczonych na terenie gminy w dniu 31 grudnia 2017 roku.

Wnioski gmin należy złożyć do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i będą one rozpatrywane przez wojewodę. Pieniądze trafią na konta beneficjentów do 31 grudnia 2022 roku.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 5 lutego 2022 roku.

Źródło: prezydent.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie