Zmiany w podatku cukrowym 2023. Nie będzie rozszerzenia listy o kolejne napoje, pobór ma być uproszczony

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Projekt ustawy zakłada zmiany w przepisach dot. opłaty cukrowej i podatku od małpek.
Projekt ustawy zakłada zmiany w przepisach dot. opłaty cukrowej i podatku od małpek. pixabay.com/Brunei
Ministerstwo Finansów jeszcze w 2022 roku zapowiedziało zmiany w podatku cukrowym. Choć opłata funkcjonuje od 2021 roku, w planach jest nowelizacja ustawy, która ma uporządkować pobór daniny. Od kilku tygodni producenci i przedsiębiorcy nie zgadzali się z kilkoma zapisami proponowanego dokumentu. Apele przyniosły skutek, resort zrezygnował z rozszerzenia opłaty. To jednak nie koniec, inne aspekty wciąż poddawane są dyskusji.

Spis treści

Ministerstwo rezygnuje z rozszerzenia opłaty cukrowej. Nie będzie nowych opodatkowanych napojów

Nowe przepisy, według zeszłorocznego projektu, miały objąć bezcukrowe soki, napoje na bazie soków, a nawet bezalkoholowe piwa. Szczególne obawy odnośnie do tych zmian mieli rolnicy. Głos tych, którzy produkują, został wysłuchany. Na przedświątecznej konferencji Ministerstwo Finansów odeszło od pomysłu rozszerzenia listy towarów objętych opłatą cukrową.

– Z zadowoleniem przyjmujemy deklarację Ministerstwa Finansów o rezygnacji z rozszerzenia zakresu opodatkowania podatkiem cukrowym. Ten podatek i tak obciąża przedsiębiorców, budzi problemy interpretacyjne oraz ogranicza konkurencyjność firm. ­­Jest to niepotrzebna danina, która pogorszyła warunki funkcjonowania firm oraz spowodowała istotny wzrost cen napojów – przekazał Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Projekt ustawy zostanie więc zmieniony i dopracowany w taki sposób, aby realizował zakładany cel nowelizacji, tj. usuwał wątpliwości interpretacyjne związane ze stosowaniem przepisów. Po konsultacjach społecznych zrezygnowano z konieczności zapłaty podatku od napojów, które mają w sobie naturalny cukier z owoców lub warzyw oraz tych, gdzie występują niewielkie ilości naturalnej kofeiny lub tauryny. Jak informuje Konfederacja Lewiatan, „wyłączone spod opłaty zostaną koncentraty soku wykorzystywane do produkcji napoju – zmiana pozwoli wyeliminować sytuację, w której napój wyprodukowany z koncentratu byłby podwójnie opodatkowany”.

Co wniesie nowelizacja ustawy o podatku cukrowym?

Wydłuży się czas na złożenie wniosku o zwrot opłaty cukrowej w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy napojów oraz eksportu soku, zamiast 3 miesięcy, będzie to pół roku. Resort finansów w informacji dla PAP przekazał, że zmiany obejmą m.in. kary, mają być niższe i zróżnicowane, w zależności od uchybienia.

Podstawową sankcją jest zastosowanie odsetek za zwłokę na podstawie Ordynacji podatkowej, a maksymalna wysokość kary to 50 proc. kwoty zaniżenia opłaty (obecnie sankcja wynosi 50 proc. całej kwoty należnej opłaty) – czytamy.

Obowiązek zapłaty ma zostać przesunięty z podmiotu sprzedającego detalicznie na producenta, importera i podmiot nabywający napoje wewnątrzwspólnotowo.

Nowe produkty objęte podatkiem cukrowym. Branża powiedziała „nie”

W założeniu opłata cukrowa ma ograniczać spożycie wysokosłodzonych napojów, a także tych zawierających kofeinę lub taurynę. Przepisy, które chciało wprowadzić ministerstwo, zamiast pomóc, mogły podzielić. Efekt? Opodatkowane zostałyby również soki, nektary i napoje, które zawierają min. 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, ale nie ma w nich cukru.

– Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o zdrowiu publicznym obciążają opłatą cukrową wyłącznie napoje z dodatkiem cukru, kofeiny lub tauryny. Propozycja zmierza do opodatkowania napojów, nawet jeśli nie zawierają tych składników – mówiła Anna Słomińska–Wernik z Konfederacji Lewiatan.

Choć zmiany w ustawie były dobrą intencją, ich cel stanowiło „uproszczenie poboru opłaty od środków spożywczych oraz wyeliminowanie zidentyfikowanych ograniczeń i wątpliwości interpretacyjnych”, o dalszy los obawiała się również inna grupa – sadowników. Krajowa Unia Producentów Soków od tygodni zwracała uwagę na nieodwracalne zmiany dla rolnictwa. Opłata miała objąć wartościowe produkty bez dodanego cukru, takie jak nektary, wzbogacane soki z witaminami i napoje z co najmniej 20 proc. zawartością soku z owoców czy warzyw. Naturalny cukier jednak nie ma nic wspólnego ze słodzikiem dodawanym automatycznie.

– Nałożenie na wspomniane napoje podatku cukrowego spowoduje zmniejszenie ich spożycia, a tym samym owoców i warzyw wykorzystywanych do ich produkcji. W konsekwencji także poważne, nieodwracalne skutki dla rynku w postaci upadku części gospodarstw rolnych, produkujących owoce i warzywa oraz małych firm przetwórczych. Chodzi w szczególności o producentów jabłek i owoców miękkich (wiśni, malin, czarnych porzeczek, aronii) – informował Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Podatek od „małpek”. Tu też czeka nas reforma przepisów

To nie koniec zmian na półkach z alkoholem. W lipcu może wejść w życie nowelizacja ustawy zmieniającej przepisy dotyczące opłat, m.in. tych od alkoholi w opakowaniach do 300 ml. W sieci już gorącym tematem jest wzrost cen - za klasyczną „małpkę”, która do tej pory kosztowała niecałe 5 zł, zapłacimy dwa razy tyle.

Podatek od „małpek”, jak nazywa się opłatę za napoje procentowe o pojemności nieprzekraczającej 300 ml, obowiązuje od 2021 roku. Wódka w wersji mini cieszy się popularnością. Łatwo ją dostać, przechować i nie budzi poczucia winy w pijącym.

Jak podaje Infor IFK, w nowym roku wśród zmian, które obejmą podatek, pojawią się następujące:

  • hurtownicy alkoholu mają być zobowiązani do dołączania do faktur informacji o braku obowiązku wniesienia podatku po stronie kupującego,
  • wskazanie, że obowiązek zapłaty opłaty od małpek powstaje w dniu zaopatrzenia przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w napoje alkoholowe w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml, co ważne – trzeba posiadać też zezwolenie na obrót hurtowy,
  • kary za niedokonanie zapłaty w terminie i spóźnienie złożenia sprawozdania o sprzedaży produktów podlegającym opłatom będą łagodniejsze.

Źródła: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Unia Producentów Soków, Infor IFK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera