Spis treści
Rolnik przekaże 1,5 proc. podatku na rzecz związku zawodowego?
Autorem projektu jest poseł Jarosław Sachajko. Dokument zakłada, że rolnik, jako płatnik podatku rolnego, będzie mógł dofinansować wybrany przez siebie związek zawodowy rolników kwotą w wysokości 1,5 proc. swojego podatku. Z kolei bez zmian pozostać ma zapis o 2 proc. odpisu z podatku na rzecz izb rolniczych.
Ustawa ta zmniejszy zatem przychody samorządów pochodzące z podatku rolnego, wskazuje WIR.
W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że do tej pory kwestia przekazywania podatku rolnego związkom zawodowym nie była uregulowana.
- Należy zauważyć, że poza dofinansowaniem kosztów związanych z uczestnictwem związków zawodowych rolników indywidualnych w strukturach ponadnarodowych, działalność statutowa tych organizacji nie jest wspierana ze środków publicznych (mogą sobie one co prawda określić w swoich statutach źródła finansowania, ale są one niezależne od środków publicznych). Jest to obecnie poważny problem dla rolniczych związków zawodowych, szczególnie, że próby oskładkowania członków poszczególnych związków bardzo często się nie udają – brzmi treść.
Komu przekazać wsparcie? Lista związków
Podatnik podatku rolnego miałby mieć możliwość wsparcia wybranego związku zawodowego wysokością 1,5 proc. podatku. Związek musi widnieć na liście i co więcej, musi też:
- być wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego co najmniej 5 lat przed 1 stycznia danego roku podatkowego,
- na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego mieć struktury organizacyjne co najmniej w 10 województwach i co najmniej w 3 powiatach w każdym z tych województw, a liczba członków w każdym z powiatów to minimum 30 osób.
Otrzymane pieniądze związki mogą wykorzystać jedynie na działalność statutową.
Lista, o której mowa wyżej, obejmuje związki zawodowe rolników indywidualnych. Jak wskazuje projekt poselski, „wpisu związku zawodowego rolników indywidualnych na listę dokonuje się na wniosek danego związku złożonego do ministra właściwego do spraw rolnictwa w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy”.
Kiedy przepisy miałyby wejść w życie? Oto propozycja
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Autor projektu wskazuje jednak, że wymaga to przepisów przejściowych, które objęłyby pierwszy rok. Zaproponowano więc, aby w 2024 roku wniosek o umieszczenie na liście związków sporządzonej przez ministra właściwego ds. rolnictwa, składany był w terminie do dnia 20 stycznia 2024 r.
Nie wszyscy są za zmianami
Jak publikuje portal prawo.pl, gminy krytykują poselski projekt. Negatywnie oceniły go m.in. Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Powiatów Polskich.
ZPP przypomina, że podatek rolny nie jest podatkiem jednolitym w całym kraju. Przy jego poborze obowiązuje w kilkadziesiąt ustawowych zwolnień i ulg oraz zróżnicowanie stawek w zależności od rodzaju gruntu rolnego. Potencjalne odpisy mogą spowodować likwidację ulg i zwolnień, które zdecydowały się dać swoim rolnikom poszczególne rady gmin. Ewentualnie gminy mogą zdecydować się na podwyższenie stawek do maksymalnych w gminach, w których podatek zdecydowano się obniżyć, czytamy na stronie prawo.pl.
Źródła: WIR, prawo.pl
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?