Zmiany w rolniczych emeryturach, ubezpieczeniach, pomocy. Nowe rozwiązania w rolnictwie od 2022 roku

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Płatności bezpośrednie mają być na poziomie średniej europejskiej
Płatności bezpośrednie mają być na poziomie średniej europejskiej Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
Na co mogą liczyć rolnicy w nadchodzącym roku? Co zmieni się w systemie dopłat, pomocy dla gospodarzy? Zmian będzie sporo I dotyczyć będą nawet rolników przechodzących na emerytury.

Zdaniem Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa, jednym z najważniejszych zadań jest wdrożenie Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat

21 grudnia 2021 roku, podczas konferencji „Nowe rozwiązania od 2022 roku” stwierdził, że ten program został określony ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę środowiska, klimatu. Podkreślił, że płatności bezpośrednie „są przewidziane na poziomie co najmniej średnim europejskim”.

Oby rolnicy zdążyli się dobrze przygotować

- Dla gospodarstw poniżej 50 hektarów ta płatność jest przewidziana na poziomie 102 proc. średniej europejskiej - dodał Kowalczyk. - Oprócz tych płatności są i te związane z ochroną środowiska i klimatu. Realizacja ekoschematów będzie niezwykle istotna. I ważne aby rolnicy dobrze się przygotowali.

Dodał, że Krajowy Plan Strategiczny został przyjęty przez Radę Ministrów. Projekt będzie złożony do Komisji Europejskiej przed końcem br.

Ubezpieczenie upraw i zwierząt ma być powszechne

Stwierdził, że bardzo ważne w 2022 roku będzie m.in. zbudowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, wsparcie dla hodowców, agroenergia, retencja, wprowadzenie ustawy o rolniczych emeryturach, rozwój RHD oraz powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego.

Mówiąc o zbudowaniu i wdrożeniu powszechnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich powiedział, że system będzie się opierał na dużej dotacji z budżetu państwa: – W budżecie na rok 2022 mamy zapisane 1,5 mld złotych, aby dopłata do składek mogła być w maksymalnej wysokości 65 procent. W rezerwie budżetowej mamy również zabezpieczone 3 mld złotych. Te środki zapewniają ubezpieczenie w pełnym zakresie.

Założenia są takie: rolnik będzie pokrywał jedynie 1/3 składki, a budżet państwa 2/3.

- Będziemy promować system oparty na towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, w którym niewykorzystane środki w danym roku będą mogły przechodzić na rok następny i w ten sposób będą wpływały na obniżenie składek – dodał wicepremier.

Holding pomoże przełamać monopol

– Kolejnym, najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące będzie powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Po zdecydowanym przyspieszeniu działań ich finał powinien nastąpić na wiosnę, jeszcze przed zbiorami owoców miękkich – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

To też może Cię zainteresować

Według niego powstanie holdingu powinno wpłynąć na przełamanie monopoli i zmów cenowych, które miały miejsce w przeszłości - napisało ministerstwo.

Emerytury rolnicze i ubezpieczenia w KRUS

– Finalizujemy prace nad wprowadzeniem ustawy o rolniczych emeryturach, w której zawarte zostaną zapisy zrównujące w prawach rolników z powszechnym systemem emerytalnym. Dzięki temu rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał pozbywać się gospodarstwa – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier powiedział także: – Zrównujemy w ramach KRUS, do wysokości w ramach ZUS, poziom odszkodowania za utratę 1 procenta zdrowia – z 809 złotych do 1033 złotych. Dodał, że zwiększamy zasiłek chorobowy dla rolników z 10 zł/dzień do wysokości 20 zł/dzień oraz z 15 zł do 30 zł zasiłek chorobowy związany z COVID-19.

Mówił również o pomocy dla producentów prosiąt. Dodał, że to rozwiązanie dotyczy prosiąt urodzonych od 15 listopada 2021 do końca marca 2022.

Rośnie stawka zwrotu za paliwo, RHD ma się rozwijać

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że od 1 stycznia rośnie stawka zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej ze 100 do 110 litrów na 1 ha oraz z 30 do 40 litrów na jedną dużą sztukę przeliczeniową.

To też może Cię zainteresować

– Kontynuujemy korzystne rozwiązania dla rolników w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego i oprócz zwiększenia kwoty wolnej od podatku z 40 do 100 tysięcy złotych wprowadzamy też możliwość sprzedaży tych produktów w piątki i w soboty na wyznaczonych, bezpłatnych miejscach na bazarach – poinformował Henryk Kowalczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w rolniczych emeryturach, ubezpieczeniach, pomocy. Nowe rozwiązania w rolnictwie od 2022 roku - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie