Znalazłeś borowika królewskiego? Nie niszcz go, jest pod ścisłą ochroną. Grozi za to kara grzywny do 5 tys. złotych

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Borowik królewski widnieje na liście grzybów objętych ochroną ścisłą. Występuje dość rzadko w polskich lasach, jeśli już, są to lasy liściaste.
Borowik królewski widnieje na liście grzybów objętych ochroną ścisłą. Występuje dość rzadko w polskich lasach, jeśli już, są to lasy liściaste. GettyImages/Machacekcz
Borowiki to jedne z chętniej wybieranych przez Polaków grzybów. Dodajemy je do mięs, sosów, zup i farszów, a na zimę marynujemy. Choć sezon powoli dobiega końca, da się jeszcze znaleźć w lesie pokaźnych rozmiarów okazy. Najczęściej w koszach lądują te szlachetne, zdarza się jednak trafić na ukryte w gąszczach gatunki królewskie. Nie wolno ich zrywać, są pod ścisłą ochroną. Kary mogą być dotkliwe i sięgać nawet 5 tys. złotych.

Gdzie rośnie borowik królewski?

W Polsce borowik szlachetny występuje dość rzadko, odnotowane przypadki dotyczą południowej części kraju, m.in. woj. podkarpackiego i woj. dolnośląskiego. W tym roku grzyby widziano np. na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Owocniki najłatwiej znaleźć w lasach liściastych, głównie pod dębami. Czas występowania to maj-wrzesień, przy dobrych warunkach nawet październik.

Borowika można też spotkać pod nazwą masłoborowika królewskiego. Mówi się, że to smaczny grzyb, jednak ze względu na ścisłą ochronę nie można go zrywać i skosztować w domowych warunkach. Naruszenie choćby jednego owocnika może mieć znaczne szkody dla środowiska.

Tak wygląda borowik królewski

Na tle innych borowików ten królewski to dość charakterystyczny okaz. Kapelusz o teksturze zamszu może mieć do kilkunastu cm rozpiętości, a jego barwa zahacza o czerwień, róż i purpurę. Na powierzchni można dostrzec też żyłki. Po rozkrojeniu miąższ zazwyczaj jest zbity.

- Trzon chromowożółty, często z winnoczerwonymi plamami, z żółtą siateczką widoczną zwłaszcza w górnej połowie; 50-150 x 15-60 mm, początkowo pękaty, potem maczugowaty - informuje portal grzyby.pl.

Grzybów pod ochroną nie wolno zbierać

Kary za zbieranie grzybów pod ochroną określa ustawa o ochronie przyrody. Co ciekawe, borowik królewski wpisany jest na listę nie tylko w Polsce. Za grzyba zagrożonego uznały go m.in. Czechy, Anglia i Szwajcaria.

- Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.; Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – brzmi artykuł wspomnianej ustawy.

W kraju stanowisk do rozwoju grzyba jest mało, przez co każdy jego owocnik zachowany w przyrodzie ma znaczenie. Za jego zerwanie można otrzymać grzywnę w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Najczęściej z rodziną muchomorów kojarzy się ten czerwony, inne jednak też są groźne. Muchomor zielonawy sromotnikowy stwarza szczególne zagrożenie. Jego cechy charakterystyczne to oliwkowa barwa kapelusza, blaszki pod spodem i smukły trzon. Warto uważnie oglądać niektóre okazy, zwłaszcza jadalne, bo przypominają go z wyglądu. Wśród nich są gąska zielona i gołąbek zielonawy.

Atlas grzybów 2023. Na niektóre z nich trzeba uważać! Grzybo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera