Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE
Konkurs „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” zorganizowano po raz drugi. W tym roku zgłosiło się 38 kół. Według wykazu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na Mazowszu jest ponad 1250 kół. Jury decyzję podjęło zdalnie. Dwa koła gospodyń zdobyły równą liczbę 44 punktów na 50 możliwych, w związku z tym komisja przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody.
Nagrodzeni, wyróżnieni
Dwa pierwsze miejsca zajęły Koła Gospodyń Wiejskich z Kozłowa Biskupiego i Kornelina (gmina Nowa Sucha) oraz koło z Chotomowa. W nagrodę przekazano pięć tysięcy złotych. Drugie miejsce i kwotę w wysokości czterech tysięcy złotych przekazano „Aktywny Kobietom” z Radzanowa, a więc z powiatu białobrzeskiego. Trzecie miejsce i trzy tysiące złotych przypadło KGW „Dwórki Heleny” z Helenowa w gminie Wiśniew.
Warto dodać, że formalnie koło z Radzanowa istnieje od 2018 roku, jednak nieformalnie powstało osiem lat wcześniej. Obecnie zrzesza 35 pań. Najmłodsza członkini ma 30 lat, najstarsza 85. Kobiety organizują cykliczne imprezy, między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, kiermasze, uczestniczą w konkursach kulinarnych, ale i wokalnych, a także w wystawach i festynach, zdobywając liczne nagrody.
Samorząd województwa mazowieckiego przyznał również wyróżnienia i kwotę tysiąca złotych. Z regionu radomskiego takie nagrody otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki” z Nowej Wsi w gminie Kozienice, „Braniczanki” z Baranic w gminie Białobrzegi, „Michrowianki” z Kichrowa w gminie Pniewy, „Piątkowy Stok” z Pałek w gminie Zwoleń, a także koło „Super Babki” ze Skłobów w gminie Chlewiska.
Duża aktywność
– Są to grupy podtrzymywania tradycji, pielęgnowania kultury, szukania smaków z przeszłości i wspaniałej aktywności lokalnej. A ludzie działający w kołach, zarówno nieocenione panie, jak i coraz częściej panowie, to ludzie pracowici i pomysłowi, którzy są prawdziwymi motorami napędowymi w swoich małych ojczyznach – podkreśla marszałek Adam Struzik.
- Większość zgłoszonych kół wykazała się bardzo dużą aktywnością i pomysłowością, stąd tak liczne grono wyróżnionych – tłumaczy zastępca dyrektora departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich urzędu marszałkowskiego, przewodniczący komisji konkursowej, Kazimierz Porębski. – Chcemy, aby nasz werdykt był nagrodą dla tych najaktywniejszych i impulsem do dalszych działań – wskazuje przewodniczący.
– Mazowieckie wsie rozwijają się coraz prężniej, nie tylko dzięki umiejętnemu zarządzaniu wójtów i burmistrzów gmin. To również zasługa lokalnych grup, które dbają o swoje otoczenie. Koła Gospodyń Wiejskich to wspaniała kuchnia, głęboko zakorzeniona w mazowieckiej tradycji, a przede wszystkim angażowanie lokalnej społeczności w różnego rodzaju przedsięwzięcia – zauważa Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek Mazowsza.
W 2020 roku w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorząd województwa mazowieckiego realizował zadanie z obszaru „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”. Przekłada się to między innymi na wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Na realizacje tego projektu sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 2,3 miliona złotych. W 2021 roku planowana jest kontynuacja tego przedsięwzięcia. W budżecie Mazowsza na ten cel zarezerwowano ponad sto tysięcy więcej.
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?