Znamy zwycięzców XIX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Materiał informacyjny KRUS
Zwycięzcy konkursu KRUS wraz ze współorganizatorami i fundatorami nagród
Zwycięzcy konkursu KRUS wraz ze współorganizatorami i fundatorami nagród

Państwo Grażyna i Paweł Leńscy ze Strzyżewa w województwie wielkopolskim zwyciężyli w konkursie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne. Laureaci otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy. W konkursie udział wzięły 994 gospodarstwa z całej Polski, do ścisłego finału zakwalifikowało się 16 najlepszych z każdego województwa.

Zwycięscy rolnicy produkcją rolniczą zajmują się od 1997 roku. Prowadzą hodowlę około 200 000 sztuk kaczek, dbając o bioasekurację i dobrostan ptactwa. Ponadto uprawiają kukurydzę, pszenżyto, pszenicę i użytki zielone. W pracy w gospodarstwie pomaga rolnikom syn Adrian – absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który wiąże swą przyszłość z rolnictwem. Poza nim rolników wspierają dorosłe córki: Gabriela i Oliwia, oraz synowa Aleksandra.

Zobacz film z gospodarstwa Państwa Grażyny i Pawła Leńskich

Pozostałymi laureatami konkursu zostali:

 • Państwo Justyna i Marek Patalonowie z województwa warmińsko-mazurskiego
 • Państwo Renata, Wiesława oraz Szymon Kowalczykowie z województwa opolskiego
 • Państwo Ewelina i Mariusz Kusiowie z województwa lubelskiego
 • Państwo Izabela i Marek Sakowscy z województwa podlaskiego
 • Państwo Justyna i Tomasz Prokopowie z województwa małopolskiego
 • Państwo Grażyna, Jan oraz Cezary Rokiccy z województwa łódzkiego
 • Państwo Elżbieta i Andrzej Armatowscy z województwa pomorskiego
 • Państwo Jolanta i Lesław Kretowie z województwa dolnośląskiego
 • Państwo Danuta i Henryk Fałkowscy z województwa kujawsko-pomorskiego
 • Państwo Barbara i Adrian Weinoldowie z województwa lubuskiego
 • Państwo Jadwiga i Wojciech Kempisty z województwa mazowieckiego
 • Państwo Małgorzata i Grzegorz Szewczykowie z województwa podkarpackiego
 • Państwo Ilona i Bernard Strokowie z województwa śląskiego
 • Państwo Anna i Konrad Grochalowie z województwa świętokrzyskiego
 • Państwo Sabina i Zenon Liberowie z województwa zachodniopomorskiego.

Gala finałowa konkursu odbyła się 29 września w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. W wydarzeniu z udziałem laureatów uczestniczyli Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Sekretarze Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Anna Gembicka, Ryszard Bartosik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik wraz z Zastępcami: Moniką Rzepecką i Markiem Surmaczem, przedstawicie instytucji działających na rzecz rolnictwa, współorganizatorzy oraz fundatorzy nagród.

Chciałabym dziś Państwu pogratulować wspaniałych osiągnięć. Państwa działania to nie tylko troska o bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, lecz także dbałość o ich estetykę. Dzięki Państwu pozytywnie zmienia się obraz polskiej wsi, która pięknieje z roku na rok. Starania te są inspiracją dla innych, dla Państwa stanowią natomiast kolejne wyzwania. Stale podnoszą Państwo sobie poprzeczkę – cieszy mnie to, ponieważ o bezpieczeństwo powinno się dbać nieustannie – powiedziała Prezes KRUS Aleksandra Hadzik do laureatów konkursu. Prezes Kasy podkreśliła, że dzięki działalności prewencyjnej KRUS liczba wypadków w rolnictwie od lat 90-tych spadła o ponad 80%.

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. XIX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach udział wzięło ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych.

Kolejna szansa na zwycięstwo już w przyszłym roku, wtedy odbędzie się jubileuszowa, XX edycja konkursu. Szczegóły na www.krus.gov.pl w styczniu 2023!

Zobacz film o Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - www.youtube.com/watch

Więcej na temat konkursu przeczytasz na www.krus.gov.pl/xix-ogolnokrajowy-konkurs-bezpieczne-gospodarstwo-rolne-rozstrzygniety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie